Çiftçi Defteri
    TÜRKİYENİN EN GÜVENİLİR
                GIDA, TARIM ve HAYVANCILIK PORTALI

E-Posta
Şifre
Beni Hatırla    
Ş. Unuttum | Üye Ol
Bugün: 02 Nisan 2020 Perşembe
Haberler Yazarlarımız Basından Makaleler Günlük Teknik Bilgiler Etkinlikler Foto Galeri Video Galeri
 Şuan Buradasınız: Ana Sayfa »  HABERLER » 
facebook
Twitter
 ANA SAYFA
 Gıda
 İçecek
 Tarla Bitkileri
 Sebzecilik
 Meyvecilik
 Hayvancılık
 Su Ürünleri
 Orman, Peyzaj
 Organik Tarım
 Çevre, Enerji
 Bilişim, Teknoloji
 Tarım Tedarik
 Ekonomi, Lojistik
 Tarımsal Desteklemeler
 


Soğuk vuran kayısı ve fındığa acil destek raporu

Ordu ve Giresun Ticaret ve Sanayi Odaları (TSO), bölgenin yaşadığı kar ve zirai don felaketinden dolayı fındık üretimiyle uğraşan bölge çiftçisine destek talep ederek, konunun takipçisi olmasını istedikleri Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu’na rapor sundu.

Ayrıca Malatya Ticaret Borsası da TOBB’a başvurarak zirai don nedeniyle, mağdur olan kayısı üreticilerinin sorunları için çözüm önerilerini bildirdi. Söz konusu talepleri 3 Mayıs 2014 Cumartesi günü gerçekleşen TOBB Yüksek Koordinasyon Kurulu ve Strateji Geliştirme Yüksek Kurulu Müşterek Toplantısı’nda Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’e iletildiğini bildiren Rifat Hisarcıklıoğlu, raporlarda bir milyonu aşkın kişinin bu felaket üzerine büyük sıkıntıya girdiğini kaydetti. Söz konusu raporda; başta bölge çiftçilerinin desteklenmesi ve borçlarının ertelenmesi olmak üzere bir dizi tedbir talebinde bulunuldu. Yaşanan felaket dolayısıyla, orta ve yüksek kesimlerde yüzde 100, alt kesimlerde ise yüzde 40 ile yüzde 70 arasında ürün kayıpları yaşandığına dikkat çekilerek, bunun neticesinde piyasadaki kabuklu fındık fiyatlarının ortalama 6 TL’den 10 TL’ye kadar yükseldiğine değinildi.

Raporda; Karadeniz’deki söz konusu bölge çiftçisinin desteklenmesi ve fındık çeşitlerinde bazı teşvikler verilmesi, mevcut kredi borçlarının ertelenmesi, KOSGEB başta olmak üzere Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu gibi aracı kuruluşlar vasıtasıyla düşük faizli kredi ya da hibe programlarının devreye alınması, sona erdirildiğinde 170 TL olan Alan Bazlı Gelir Desteği’nin afet gerekçesiyle 250 TL üzerinden Ordu, Giresun ve Trabzon için devam ettirilmesi, fındıkta lisanslı depoculuk çalışmalarının desteklenmesi, Hazine ve TOBB’un bu alandaki desteklerinin tüm bölgeye yayılması gibi talepler yer alıyor.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Ekleme Tarihi
13.05.2014
Ekleyen Kişi
Özgür Şevik

Etiketler: fındık, kayısı, destek raporu
Link: Soğuk vuran kayısı ve fındığa acil destek raporu
  HABERLER
>> Arşiv İçin Tıklayınız