Çiftçi Defteri
    TÜRKİYENİN EN GÜVENİLİR
                GIDA, TARIM ve HAYVANCILIK PORTALI

E-Posta
Şifre
Beni Hatırla    
Ş. Unuttum | Üye Ol
Bugün: 06 Aralık 2022 Salı
Haberler Yazarlarımız Basından Makaleler Günlük Teknik Bilgiler Etkinlikler Foto Galeri Video Galeri
 Şuan Buradasınız: Ana Sayfa »  HABERLER » 
facebook
Twitter
 ANA SAYFA
 Gıda
 İçecek
 Tarla Bitkileri
 Sebzecilik
 Meyvecilik
 Hayvancılık
 Su Ürünleri
 Orman, Peyzaj
 Organik Tarım
 Çevre, Enerji
 Bilişim, Teknoloji
 Tarım Tedarik
 Ekonomi, Lojistik
 Tarımsal Desteklemeler
 


2B'lerin satış süresi uzatıldı

Yatağan Malmüdürü Hatice Uysal, orman sınırları dışına çıkarılan hazine arazilerinin satış süresinin uzatıldığını söyledi.


Kamuoyunda 2B Yasası olarak bilinen 6292 sayılı Orman Köylülerinin Kalkınmalarının Desteklenmesi ve Hazine Adına Orman Sınırları Dışına Çıkarılan Yerlerin Değerlendirilmesi ile Hazineye Ait Tarım Arazilerinin Satışı Hakkında Kanun, 26 Nisan 2012 tarih ve 28275 sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe girmişti.

1 Mart 2014 tarihinde yürürlüğe giren 6527 Sayılı Kanun'un 22. maddesiyle 6292 Sayılı Kanun'a eklenen geçici 2. maddesiyle 1 Mart 2014 tarihi itibariyle satın alma başvurusunu yapmayanlar ile yapılan tebligata rağmen taşınmaz bedelini ödemeyenlere altı ay süre verilerek 1 Eylül 2014 tarihine kadar süre verildiğini açıklayan Yatağan Malmüdürü Uysal, başvuru süresinin bittiği günden, ödeme yapmak amacıyla idareye başvurulduğu güne kadar ve ödeme süresinin son gününü izleyen günden, bu madde kapsamında ödeme yapmak amacıyla idareye başvurulduğu güne kadar geçecek süre için Türkiye İstatistik Kurumu'nun her ay için belirlediği tüketici fiyatları endeksi aylık değişim oranları (TÜFE) toplamında artırılarak hesaplanacağını söyledi.

Uysal, "İlçemizde 2B başvurusu yapılmayan 48 adet taşınmaz için yasal kullanım ve mirasçıları olmak üzere toplam 142 kişiye tebliğ yapılmıştır. Ayrıca satış bedeli tebliğ edilip ödenmesi gereken bedeli 3 aylık ödeme süresi içinde yapmayan 8 kişiye, 11 taşınmaz için bilgilendirme tebligatı yapılmıştır. 30 Mart 2014 tarihi öncesi 12 köy muhtarlığına ve 3 belediye başkanlığına süre uzatımı bildirilmiştir" dedi.

Uysal, 6292 Sayılı Kanun'un 12. Maddesi'ne istinaden Büyükşehir Yasası öncesi haliyle belediye sınırları dışındaki, Hazine'ye ait tarım arazilerini 31 Aralık 2011 tarihi itibarıyla en az 3 yıldan beri tarımsal amaçlı kullananlara ve tapuda lehine belirtme ve şerh bulunanlara 2B ödeme şartlarında satış yapılacağını açıklayan Uysal, 12 Mayıs 2014 tarihi itibarıyla Yatağan'da 200 kişinin başvuru yaptığını belirterek başvuru süresinin 27 Nisan 2015 tarihinde sona ereceğini kaydetti.http://www.hurriyet.com.tr

Ekleme Tarihi
14.05.2014
Ekleyen Kişi
gidatarim2

Etiketler: 2B
Link: 2B'lerin satış süresi uzatıldı
  HABERLER
>> Arşiv İçin Tıklayınız