Çiftçi Defteri
    TÜRKİYENİN EN GÜVENİLİR
                GIDA, TARIM ve HAYVANCILIK PORTALI

E-Posta
Şifre
Beni Hatırla    
Ş. Unuttum | Üye Ol
Bugün: 06 Aralık 2022 Salı
Haberler Yazarlarımız Basından Makaleler Günlük Teknik Bilgiler Etkinlikler Foto Galeri Video Galeri
 Şuan Buradasınız: Ana Sayfa »  HABERLER » 
facebook
Twitter
 ANA SAYFA
 Gıda
 İçecek
 Tarla Bitkileri
 Sebzecilik
 Meyvecilik
 Hayvancılık
 Su Ürünleri
 Orman, Peyzaj
 Organik Tarım
 Çevre, Enerji
 Bilişim, Teknoloji
 Tarım Tedarik
 Ekonomi, Lojistik
 Tarımsal Desteklemeler
 


Şerbetçi Otunun Kilogram Başına Alım Fiyatı Belirlendi

Kilogram başına alım fiyatları, Provesgot Ege, Erciyes ve Pazaryeri cinsinde 5,80 lira, aroma cinsinde 5,95 lira olarak kararlaştırıldı.
Türkiye'de sadece Pazaryeri ilçesinde yetişen ve ilaç sanayisi, bira yapımı, ekmek mayası ve alternatif tıp alanında kullanılan şerbetçi otunun kilogram başına alım fiyatı tespit edildi.

Öğretmenevi Salonu'nda, Vali Yardımcısı Süleyman Deniz başkanlığında, Kaymakam Vekili Eyüp Kaykaç, Belediye Başkanı Muzaffer Yalçın, Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Hacı Dursun Yıldız ve İlçe Müdürü Necmettin Yoldaş, Tarbes AŞ İşletme Müdürü Sami Ökmengil, Ot-Gül Kooperatifi Başkanı Muzaffer Kozpınar, Ziraat Odası Başkanı Hasan İpar ve ziraat mühendisleri ile üreticilerin katılımıyla gerçekleştirilen toplantıda, 2014 yılı yaş şerbetçi otu taban fiyatları tespit edildi.

Ziraat mühendislerinin hazırladığı maliyet araştırması raporunda masraf üzerine çiftçi karla beraber 5,85 lira gider cetveli üzerinden başlayan pazarlıklarda, Tarbes yetkililerinin kilogram başına verdiği 5,75 liranın üzerine çıkmaması toplantıyı uzattı. Toplantıda, İlyasça Köyü Muhtarı Cavit Bayhan, ekicilerin Tarbes tarafından önceden uyarılmadan tek taraflı hazırladıkları sözleşmelerle zor durumda bırakıldığını savundu. Kozpınar ise verilecek fiyatın 6-6,15 lira olması gerektiğini belirtti.

Tarbes yetkililerinin itirazı üzerine Deniz, Kaykaç ve Yılmaz, verilecek fiyatın daha aşağı fiyatların üreticiyi memnun etmeyeceğini ortalama fiyatların 5,80'in altında olmamasında ısrar etti. Ökmengil, alt fiyatı 5,80 lira, üst fiyatı aroma cinsi için 5,95 lira olarak kabul etti.

Buna göre, 2014 yılı kilogram başına alım fiyatları, Provesgot-Ege, Erciyes ve Pazaryeri cinsinde 5,80 lira, aroma cinsinde 5,95 lira olarak kararlaştırıldı.http://www.haberler.com

Ekleme Tarihi
04.07.2014
Ekleyen Kişi
gidatarim2

Etiketler: Şerbetçi Otunun Kilogram Başına Alım Fiyatı Belirlendi
Link: Şerbetçi Otunun Kilogram Başına Alım Fiyatı Belirlendi
  HABERLER
>> Arşiv İçin Tıklayınız