Çiftçi Defteri
    TÜRKİYENİN EN GÜVENİLİR
                GIDA, TARIM ve HAYVANCILIK PORTALI

E-Posta
Şifre
Beni Hatırla    
Ş. Unuttum | Üye Ol
Bugün: 26 Eylül 2021 Pazar
Haberler Yazarlarımız Basından Makaleler Günlük Teknik Bilgiler Etkinlikler Foto Galeri Video Galeri
 Şuan Buradasınız: Ana Sayfa »  HABERLER » 
facebook
Twitter
 ANA SAYFA
 Gıda
 İçecek
 Tarla Bitkileri
 Sebzecilik
 Meyvecilik
 Hayvancılık
 Su Ürünleri
 Orman, Peyzaj
 Organik Tarım
 Çevre, Enerji
 Bilişim, Teknoloji
 Tarım Tedarik
 Ekonomi, Lojistik
 Tarımsal Desteklemeler
 


“Kaynana dili” yurtdışına açılıyor

Sindirim sistemine iyi geldiği bilinen ve halk arasında ‘kaynana dili’ diye de tanınan dikenli incirin ihracı için hazırlıklar tamamlandı.

Mersin başta olmak üzere Çukurova yöresinde doğal ortamda yetişen ve halk arasında “kaynana dili” diye de bilinen dikenli incirinin ihraç edilmesi için başlatılan çalışmalarda sona gelindiği öğrenildi. Tarsus Ziraat Odası Başkanı Ali Ergezer, “Anlaşma sağlandığı takdirde dikenli inci, hasat edildiği yerde paketlenerek ihraç edilecek” dedi.

ÜRETİM ARTTI
 
Dikenli incirin köylünün ekstra hiçbir emeğine gerek duymadan yetiştiğini belirten Ergezer, “2010 yılında 500 ton dolayında olan hasat, yıldan yıla arttı. Artık köylülerimiz de bu meyvenin pazarlanması noktasında daha aktif. Geçen yıl bin 500 – 2 bin ton hasat yapılmıştı. Hasada yeni başladığımız bu yıl ise 3 bin ton dikenli incir toplamayı hedefliyoruz” diye konuştu.

İHRACAT HEDEFİ
 
Ergezer, “Bu yıldan itibaren ihracatının olması beklentisi içindeyiz. Bu noktada önümüzdeki günlerde 3 büyük firma bu konuda bizimle görüşmeye gelecek. Anlaşma sağlandığı takdirde bu firmalar dikenli incirin hasat edildiği yerde paketlemesini de yaparak ihraç edecek. Bu beklentiler doğrultusunda ekim alanlarının arttırılmasını için köylülerimizi teşvik edip, yol gösteriyoruz” şeklinde konuştu.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Ekleme Tarihi
23.07.2014
Ekleyen Kişi
Özgür Şevik

Etiketler: dikenli incir, kaynana dili
Link: 'Kaynana dili' yurtdışına açılıyor
  HABERLER
>> Arşiv İçin Tıklayınız