Çiftçi Defteri
    TÜRKİYENİN EN GÜVENİLİR
                GIDA, TARIM ve HAYVANCILIK PORTALI

E-Posta
Şifre
Beni Hatırla    
Ş. Unuttum | Üye Ol
Bugün: 27 Kasım 2020 Cuma
Haberler Yazarlarımız Basından Makaleler Günlük Teknik Bilgiler Etkinlikler Foto Galeri Video Galeri
 Şuan Buradasınız: Ana Sayfa »  HABERLER » 
facebook
Twitter
 ANA SAYFA
 Gıda
 İçecek
 Tarla Bitkileri
 Sebzecilik
 Meyvecilik
 Hayvancılık
 Su Ürünleri
 Orman, Peyzaj
 Organik Tarım
 Çevre, Enerji
 Bilişim, Teknoloji
 Tarım Tedarik
 Ekonomi, Lojistik
 Tarımsal Desteklemeler
 


Elma Rekoltesinde Düşüş Bekleniyor

Önemli meyve üretim merkezlerinden Silifke ilçesinde, mayıs ayında etkili olan dolunun hasadı devam eden elmada rekolte kaybına neden olduğu bildirildi.

İlçeye bağlı Atayurt, Atakent, Kabasakallı ve Sarıcalar ile yüksek kesimlerdeki Kavak, Seydili, Sökün, Kurtuluş, Örenköy, Şahmurlu, Örenköy, Cambazlı ve Kırobası mahallelerinde mayıs ayında etkili olan dolu yağışı, başta elma olmak üzere birçok meyve ağacına zarar verdi.

Silifke Ziraat Odası Başkanı Mahire Can, gazetecilere yaptığı açıklamada, geçen yıl elma üreticilerinin 3 bin 500 dönüm araziden 6 bin ton elma hasat ettiğini, bu yıl ise dolu yağışı yüzünden yüzde 25 kayıp beklendiğini söyledi.

Dolu yağışının elmadaki kaliteyi ve rekolteyi düşürerek üreticiyi olumsuz etkilediğini ifade eden Can, şöyle devam etti:

"Geçen yıl elde ettiğimiz rekolte biraz olsun üreticinin yüzünü güldürdü fakat bu yılki durum üreticilerin umudunu kırdı. Birçok çiftçinin geçim kaynağı olan elma bahçelerindeki ürünler, ya dökülüyor ya da çürüyor. Mayıs ayındaki dolu yağışı, elmalarımıza büyük zarar verdi. Çiftçilerimizin hasat dönemi devam ediyor ama öyle görünüyor ki bu yıl elmada istenen verimi bulamayacağız."

İlçedeki elma üretiminin, iç piyasadaki ihtiyacı karşılayacak potansiyele sahip olduğunu fakat olumsuz hava şartları yüzünden beklentinin karşılanamadığını tekrarlayan Can, çiftçinin umudunun gelecek yıllara kaldığını aktardı. 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Ekleme Tarihi
19.08.2014
Ekleyen Kişi
Özgür Şevik

Etiketler: Mersin, Silifke, elma, rekolte
Link: Silifke' de Elma Rekoltesinde Düşüş Bekleniyor
  HABERLER
>> Arşiv İçin Tıklayınız