Çiftçi Defteri
    TÜRKİYENİN EN GÜVENİLİR
                GIDA, TARIM ve HAYVANCILIK PORTALI

E-Posta
Şifre
Beni Hatırla    
Ş. Unuttum | Üye Ol
Bugün: 09 Temmuz 2020 Perşembe
Haberler Yazarlarımız Basından Makaleler Günlük Teknik Bilgiler Etkinlikler Foto Galeri Video Galeri
 Şuan Buradasınız: Ana Sayfa »  HABERLER » 
facebook
Twitter
 ANA SAYFA
 Gıda
 İçecek
 Tarla Bitkileri
 Sebzecilik
 Meyvecilik
 Hayvancılık
 Su Ürünleri
 Orman, Peyzaj
 Organik Tarım
 Çevre, Enerji
 Bilişim, Teknoloji
 Tarım Tedarik
 Ekonomi, Lojistik
 Tarımsal Desteklemeler
 


İncirde akma sona erdi, yüzler gülüyor

Geçen hafta incirde hava şartlarından dolayı başlayan akma sona erdi. İncirlerin dalında kurumaya başladığını belirten üreticilerden Sabri Eyüpoğlu akma, ballı basra ve kırmızı örümcek hastalığından dolayı bahçelerde zarar meydana geldiğini söyledi.

Germencik ovasında incir tarlalarında görülen hastalık, havaların ısınması ve çiy yağmaması sonucu sona erdi. Eyüpoğlu, “Havalar düzeldi, incirimiz de düzeldi. Şimdilik bir sıkıntı görünmüyor. İncirde akma sona erdi, artık dalında kuruyor. Biraz da olsa basra ve kırmızı örümcekten kaynaklanan sıkıntı var. İncirde yaprak dökülmesine sebep oluyor. Bu da incirinin iyi kurumasına engel oluyor. Onun dışında bir sıkıntı görünmüyor. İncirin dalında akmasıyla az da olsa bir ürün kaybı söz konusu ama bu o kadar önemli değil. Bu yıl havalar böyle giderse incirimiz çok güzel olacak. Fiyatlar da iyi olacak. Hem üretici hem de incir satıcıları için iyi bir yıl olacağa benziyor.” dedi. Bu yıl incir üretiminin düşük olmasının fiyatını da etkileyebileceğini belirten Sabri Eyüpoğlu, “Şimdilik ürünün kalitesinde ciddi sıkıntı yok. Üreticinin yüzü bu sene güler. Fiyat da iyi olacak. Bugün incirde ortalama fiyat 5-6 TL; yemeklik incir 10-15 TL arasında olacak gibi. Şimdilik düzelme var. Havalar iyi giderse daha güzel olur. Üreticiyi de işletmeciyi de tatmin edecek. Fiyatı yüksek olabilir.” dedi.

Germencik ovasında incir bahçesindeki akmaların büyük oranda sona erdiğini belirten Zeki Günday da hasada başladıklarını söyledi. Az da olsa rekoltede kayıp olduğunu ancak havaların düzelmesiyle incirdeki kurumanın normale döndüğünü ifade eden Günday, “İlk zamanlar incirimizdeki akma bizi korkuttu. Şimdi düzelme var. Artık incirimiz dalında akmadan kuruyor. Buna çiy ve yağan yağmurlar sebep olmuştu. Havalar böyle giderse incirimiz güzel olacak. Hasada da başladık. İlk akan incirler artık hurda incir olacak ama şimdi incirimizin kuruması yüzümüzü güldürüyor.” şeklinde konuştu.
 
 
 
 
(CİHAN)
 
 

Ekleme Tarihi
20.08.2014
Ekleyen Kişi
Özgür Şevik

Etiketler: incirde akma, incir
Link: İncirde akma sona erdi, yüzler gülüyor
  HABERLER
>> Arşiv İçin Tıklayınız