Çiftçi Defteri
    TÜRKİYENİN EN GÜVENİLİR
                GIDA, TARIM ve HAYVANCILIK PORTALI

E-Posta
Şifre
Beni Hatırla    
Ş. Unuttum | Üye Ol
Bugün: 01 Aralık 2020 Salı
Haberler Yazarlarımız Basından Makaleler Günlük Teknik Bilgiler Etkinlikler Foto Galeri Video Galeri
 Şuan Buradasınız: Ana Sayfa »  HABERLER » 
facebook
Twitter
 ANA SAYFA
 Gıda
 İçecek
 Tarla Bitkileri
 Sebzecilik
 Meyvecilik
 Hayvancılık
 Su Ürünleri
 Orman, Peyzaj
 Organik Tarım
 Çevre, Enerji
 Bilişim, Teknoloji
 Tarım Tedarik
 Ekonomi, Lojistik
 Tarımsal Desteklemeler
 


Pamuğun ilk üreticileri altınla ödüllendirildi

Yılın ilk pamuğu görücüye çıktı. Şanlıurfa’da satışa çıkan yılın ilk pamuğu 15 lira 50 kuruştan işlem gördü. İlk üreticiler ise altın ile ödüllendirildi.

Şanlıurfa’da sezonun ilk pamuğunu yetiştirerek satışa sunan üreticiler, Şanlıurfa Ticaret Borsası (ŞUTB) tarafından altınla ödüllendirildi. Şanlıurfa’nın Ovabeyli Mahallesi’nden Hasan Alpak, Mehmetçik Aslanlı Mahallesi’nden Halil Atay, Suruç Büyükağacı köyünden Aydın Alan, yetiştirdikleri pamuğu ŞUTB’ye getirerek satışa sundu. Açık arttırma ile satışa sunulan 100 kilogram pamuk, EMG İplik Firması tarafından 15 lira 50 kuruştan satın alındı.

Üreticiler, Şanlıurfa Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Kaya, Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ali Çiçek ve Meclis Başkan Yardımcısı Halil Alkan tarafından birer altınla ödüllendirildi.

Yeni sezonun tüm üreticilere hayırlı olması temennisinde bulunan Şanlıurfa Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Kaya, pamuğun stratejik bir ürün olduğuna vurgu yaptı. Şanlıurfa’nın Türkiye pamuğunun yüzde 42’lik bir bölümünü karşıladığını belirten Başkan Kaya, Şanlıurfa pamuğunun kaliteli olduğunun altını çizdi. Şanlıurfa pamuğunun Ege pamuğu ile yarışır bir durumda olduğunu arada hiçbir fiyat farkı bulunmadığını da ifade eden Başkan Kaya, pamuğun temiz toplanması yönünde de çiftçileri uyardı. Ticaret Borsası olarak pamuk kirliliği konusunda mücadele verdiklerini ve çalışmalarının başarıyla sonuçlandığını belirten Kaya, şu ifadelere yer verdi: "Buradaki pamuk satışımız semboliktir. Her yıl bir üreticiyi ödüllendiriyorduk, fakat 3 üreticimiz de birlikte başvuruda bulundular bizlerde gönülleri kalmasın diye üreticilerimizin müracaatlarını kabul ederek karınca kararınca küçük birer hediye verdik. Buradaki amacımız Şanlıurfa pamuğuna ve çiftçimize sahip çıkmaktır. Pamuğu bu fiyata alıp pamukçularımıza sahip çıkan EMG İplik Firması’na da teşekkür ederim."
 
 
 
 
 
(CİHAN)
 
 

Ekleme Tarihi
23.08.2014
Ekleyen Kişi
Özgür Şevik

Etiketler: pamuk, üretici, ilk pamuk, Pamuğun ilk üreticileri, altınla ödüllendirildi
Link: Pamuğun ilk üreticileri altınla ödüllendirildi
  HABERLER
>> Arşiv İçin Tıklayınız