Çiftçi Defteri
    TÜRKİYENİN EN GÜVENİLİR
                GIDA, TARIM ve HAYVANCILIK PORTALI

E-Posta
Şifre
Beni Hatırla    
Ş. Unuttum | Üye Ol
Bugün: 04 Aralık 2020 Cuma
Haberler Yazarlarımız Basından Makaleler Günlük Teknik Bilgiler Etkinlikler Foto Galeri Video Galeri
 Şuan Buradasınız: Ana Sayfa »  HABERLER » 
facebook
Twitter
 ANA SAYFA
 Gıda
 İçecek
 Tarla Bitkileri
 Sebzecilik
 Meyvecilik
 Hayvancılık
 Su Ürünleri
 Orman, Peyzaj
 Organik Tarım
 Çevre, Enerji
 Bilişim, Teknoloji
 Tarım Tedarik
 Ekonomi, Lojistik
 Tarımsal Desteklemeler
 


Kars'ta organik elma hasadına başlandı

Kars’ın Sarıkamış ilçesinde yetiştirilen organik elmaların ilk hasadı başladı.

Kars kent merkezine 45 kilometre uzaklıkta, Aras Nehri kıyısındaki bin 200 rakımlı Kalebaşı köyündeki bahçede organik elma yetiştirildi.

Her yıl eylül ayının ilk haftasından itibaren toplanmaya başlanan elma, sonbaharda bölgenin ihtiyacının büyük bölümünü karşılıyor.

Kars Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Hüseyin Düzgün yaptığı açıklamada, şehrin topraklarının verimli olduğunu söyledi. Özellikle Aras Nehri güzergâhındaki arazilerde her türlü meyve ve sebzenin yetiştirildiğini anlatan Düzgün, "Sarıkamış'a bağlı Kalebaşı köyümüz Kağızman ilçemize çok yakın ve Kağızman'da olduğu gibi bu köyde de her ürün yetişiyor. Çiftçilerimizin daha kapsamlı ve gelir getirici organik ürünler elde edebilmeleri için belli eğitimlerden geçip, sertifika almaları gerekir" dedi.

Bu kapsamda, müdürlük olarak çalışma başlatacaklarını belirten Düzgün, bu tür tarımsal faaliyetlerde bulunan çiftçilere destek sağlayarak, organik ürünleri markalaştırıp, bölgeyi ekonomik olarak kalkındırmayı hedeflediklerini vurguladı.


Kalebaşı köyü çiftçilerinden Tahsin Cihangir de bu yıl rekoltenin yüksek olduğunu ifade ederek, şunları kaydetti:"Elmalarımız yüzde yüz organik ve çok kalitelidir. Sarıkamış ve bölgedeki toptancılara kilosunu 1 lira veya 1 lira 25 kuruştan satışına başladık. Köyümüzün toprakları çok verimli ancak bizim burada bağı, bahçesi olan çiftçiler bu işi çok fazla bilmiyor. Eğer ilgili kurumlardan gerekli destek verilirse, çiftçiler bilgilendirilirse bu köyün meyve ve sebzeleri çok değerlenir ve üreticilere büyük ekonomik katkı sağlar."
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Ekleme Tarihi
11.09.2014
Ekleyen Kişi
Özgür Şevik

Etiketler: Kars, organik elma, elma, hasat
Link: Kars'ta organik elma hasadına başlandı
  HABERLER
>> Arşiv İçin Tıklayınız