Çiftçi Defteri
    TÜRKİYENİN EN GÜVENİLİR
                GIDA, TARIM ve HAYVANCILIK PORTALI

E-Posta
Şifre
Beni Hatırla    
Ş. Unuttum | Üye Ol
Bugün: 23 Ekim 2020 Cuma
Haberler Yazarlarımız Basından Makaleler Günlük Teknik Bilgiler Etkinlikler Foto Galeri Video Galeri
 Şuan Buradasınız: Ana Sayfa »  HABERLER » 
facebook
Twitter
 ANA SAYFA
 Gıda
 İçecek
 Tarla Bitkileri
 Sebzecilik
 Meyvecilik
 Hayvancılık
 Su Ürünleri
 Orman, Peyzaj
 Organik Tarım
 Çevre, Enerji
 Bilişim, Teknoloji
 Tarım Tedarik
 Ekonomi, Lojistik
 Tarımsal Desteklemeler
 


Elma üreticisinin umudu 'Rusya pazarı'

Türkiye'de, elma yetiştirilen önemli bölgelerden Bayramiç ilçesinde üreticiler hasada başladı.


ÇANAKKALE - Türkiye'nin elma üretim merkezlerinden Bayramiç ilçesinde hasada başlayan çiftçiler, Avrupa Birliği (AB) ülkelerine gıda kotası uygulama kararı alan Rusya'ya ihracat yapmayı hedefliyor.

Bayramiç Ziraat Odası Başkanı İsmail Pehlivan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Kazdağları eteklerinde yer alan elma bahçelerinde hasadın başladığını söyledi.

İlçede ağırlıklı olarak "golden", "starking", "granny smith", "pink lady", "fuji" cinsi elmalar yetiştirildiğini belirten Pehlivan, "Meyve üreticilerimiz için bereketli bir yıl yaşanıyor. Üreticilerimiz memnun. Şimdiden soğuk hava depoları dolmaya başladı. 60 bin dekar alanda bin 24 üreticimiz, elmacılıktan para kazanıyor" ifadesini kullandı.

Pehlivan, özellikle Kazdağları'na yakın bir alanda yer alan Derekolu mevkisindeki meyve bahçelerinde rekoltenin yüksek olduğunu vurguladı.

Kaliteli ürünler yetiştirdiklerini dile getiren Pehlivan, şöyle konuştu:

"Üreticilerimiz, elmalarını hak ettiğini değerden satmak için ümitle bekliyor. Kazdağları, Alpler'den sonra en yüksek oksijen üreten bölge. Bu bereketli topraklarda yetişen ürünler her yönüyle diğer bölgelerden kaliteli ve lezzetli. Adeta enerji, vitamin deposu. Elmalarımızın kilogramı kaliteye göre 80 kuruş ila 1,50 lira arasında alıcı buluyor. İlerleyen dönemde fiyatların 2 liraya kadar yükseleceğini tahmin ediyoruz. Bahçelerden yaklaşık 130 bin ton elma almayı umut ediyoruz. Rusya'nın, ülkemizden önemli ölçüde gıda ithal edeceği bilgisini edindik. Ürünlerimiz hazır. İhracatçı firmaların gelip ürünlerimizi Rusya'ya götürmesini bekliyoruz." 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Ekleme Tarihi
15.09.2014
Ekleyen Kişi
Özgür Şevik

Etiketler: elma, çiftçi, üretici, rusya, pazarı, umudu
Link: Elma üreticisinin umudu 'Rusya pazarı'
  HABERLER
>> Arşiv İçin Tıklayınız