Çiftçi Defteri
    TÜRKİYENİN EN GÜVENİLİR
                GIDA, TARIM ve HAYVANCILIK PORTALI

E-Posta
Şifre
Beni Hatırla    
Ş. Unuttum | Üye Ol
Bugün: 01 Aralık 2020 Salı
Haberler Yazarlarımız Basından Makaleler Günlük Teknik Bilgiler Etkinlikler Foto Galeri Video Galeri
 Şuan Buradasınız: Ana Sayfa »  HABERLER » 
facebook
Twitter
 ANA SAYFA
 Gıda
 İçecek
 Tarla Bitkileri
 Sebzecilik
 Meyvecilik
 Hayvancılık
 Su Ürünleri
 Orman, Peyzaj
 Organik Tarım
 Çevre, Enerji
 Bilişim, Teknoloji
 Tarım Tedarik
 Ekonomi, Lojistik
 Tarımsal Desteklemeler
 


Adana'da "beyaz altın"ın hasadına başlandı

Türkiye'de pamuk ihtiyacının yüzde 10'unun karşılandığı Çukurova'da pamuk üretim alanı geçen yıla göre yaklaşık yüzde 30 arttı.

ADANA - Türkiye'de pamuk üretiminin yaklaşık yüzde 10'unun karşılandığı Çukurova'da "beyaz altın" olarak adlandırılan pamuğun hasadına başlandı.

Tekstilden gıdaya birçok alanda kullanılan pamuk, Çukurova çiftçisinin gözde ürünleri arasında yer alıyor. Katma değeri yüksek olan pamuğun üretimi, son yıllarda artış gösterdi.

Adana Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Hamit Aygül, Karataş ilçesi Helvacı Mahallesi'nde çiftçi Mustafa Kılınç'a ait 180 dönüm pamuk tarlasındaki ilk hasatta elde edilen ürünü inceledi.

Aygül, Türkiye'nin bir zamanlar en büyük pamuk üretim alanı olan Çukurova'nın azalan ekim alanları nedeniyle pamuk üretiminin yüzde 10'nunu yapıldığını belirtti.

Son yıllarda pamuk üretiminde biraz gerileme olmasına rağmen 2011'den itibaren ekim alanlarında artış gözlendiğini ifade eden Aygül, "Pamuk üretim alanı geçen yıla göre yaklaşık yüzde 30 artış gösterdi. Bu yıl kesin olmamakla beraber 400-450 bin dekara pamuk ekildi. Geçmiş yıllara göre pamuğun ekim alanı arttığı gibi verim de yükseldi" dedi.

Çukurova'da pamuk üretiminin gerilemesinde çiftçinin bir çok ürünü karlı şekilde yetiştirmesinin de etkili olduğunu belirten Aygül, şunları söyledi:

"2003 ve 2004 yıllarında 160 bin ton pamuk üretilmiş, 2013 yılında ise bu rakam 212 bin tona ulaştı. Son 10 yıl içerisinde pamuk üretimimiz artmış durumda. Bu yıl ise 215 bin ton civarında rekolte beklemekteyiz. İnşallah böyle giderse zaman içerisinde pamuk ekim alanları artacaktır. Adana, Türkiye pamuğunun önemli bir kısmını yönetirken, son yıllarda gerek üretimdeki kısmi gerileme, gerekse diğer illerin üretimde artışından dolayı Adana ,Türkiye'de pamuk üretimin yaklaşık yüzde 10'u karşılamakta. Özellikle GAP bölgesinin sulamaya açılmasıyla Şanlıurfa, Türkiye'nin en çok pamuk üreten ili oldu."

Çiftçiye 65 milyon lira ödenecek


Aygül, pamuk üretiminin artması için bakanlık tarafından çiftçilere önemli destek verildiğini kaydetti.

Önceki yıllarda kilogram başına 35-40 kuruş olan desteğin bu yıl 55 kuruşa yükseltildiğini vurgulayan Aygül, "Geçen yıl Adana'da pamuk üreticilerimize yaklaşık 50 milyon lira destek sağlandı. Bu yıl desteğinin 65 milyon liraya çıkacağını hesaplamaktayız. Üreticilerimize verdiğimiz destek, üretimin maliyet unsurlarının yarıdan çoğunu karşılamaktadır. Pamuk üreticilerimize toplamda dekar başına 300 liranın üzerinde destek vereceğiz" diye konuştu.

Aygül, pamuk gibi katma değeri yüksek ürünün ekim alanı ve veriminin artmasının ekonomik açıdan büyük önem taşıdığına dikkati çekerek, "Bir çok çırçır ve sanayi tesisi bu alanda faaliyet gösteriyor, çok sayıda kişi bu sektörle geçimini sağlıyor. Dolaysıyla pamuğun geliştirilmesi, üretim alanının artırılması önemli. Bu konuda bazı firmalarımız önemli çiğit çeşitlerini geliştirmek için gayret göstermekte" dedi.

Çiftçi Mustafa Kılınç da hasattan önce 3 kez pamuğun yağmurdan etkilenmesine karşın yüksek verim aldığını söyledi.

Kılınç, "Verim arttı. Geçen yıl dekardan 400 kilogram pamuk alırken bu yıl rakam 790 kilograma çıktı" diye konuştu.
 
 
 
 
 
 
 
 

Ekleme Tarihi
25.09.2014
Ekleyen Kişi
Özgür Şevik

Etiketler: adana, beyaz altın, pamuk
Link: Adana'da 'beyaz altın'ın hasadına başlandı
  HABERLER
>> Arşiv İçin Tıklayınız