Çiftçi Defteri
    TÜRKİYENİN EN GÜVENİLİR
                GIDA, TARIM ve HAYVANCILIK PORTALI

E-Posta
Şifre
Beni Hatırla    
Ş. Unuttum | Üye Ol
Bugün: 26 Mart 2023 Pazar
Haberler Yazarlarımız Basından Makaleler Günlük Teknik Bilgiler Etkinlikler Foto Galeri Video Galeri
 Şuan Buradasınız: Ana Sayfa »  HABERLER » 
facebook
Twitter
 ANA SAYFA
 Gıda
 İçecek
 Tarla Bitkileri
 Sebzecilik
 Meyvecilik
 Hayvancılık
 Su Ürünleri
 Orman, Peyzaj
 Organik Tarım
 Çevre, Enerji
 Bilişim, Teknoloji
 Tarım Tedarik
 Ekonomi, Lojistik
 Tarımsal Desteklemeler
 


Kurban için bilimsel uyarı

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Feyzi Uğur, yaklaşan Kurban Bayramı öncesinde, kurbanlık hayvanların seçimi, kesilmesi ve tüketilmesi hakkında bilgiler verdi.

Prof. Dr. Uğur, kolesterol rahatsızlığı olanların belli porsiyonlarda kırmızı et tüketebileceğini, ancak sakatatlardan uzak durmaları gerektiğini söyledi.
 
SAĞLIKLI HAYVAN, SAĞLIKLI ÜRÜN
 
Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Feyzi Uğur, yaklaşan kurban bayramı öncesinde, kurbanlık alacak vatandaşlara bazı uyarılarda bulundu. Kurbanlık hayvanların mutlaka veteriner hekim kontrolünden geçmiş olması gerektiğini söyleyen Prof. Dr. Uğur, “Sağlıklı hayvan, sağlıklı ürün demektir. Bunun için kurbanlık alacak vatandaşlarımıza, sağlıklı hayvanları tercih etmelerini öneriyoruz. Gerekli sağlık şartlarının oluşturulduğu, veteriner hekim bulunduğu hayvan satış yerlerinden hayvanları almalarını öneriyoruz” dedi.
  
LEZZETLİ ET İÇİN 24 SAAT BEKLENMELİ
 
Vatandaşların, kurban kesiminden sonra, sabırsız davranmamaları ve eti hemen tüketmemeleri gerektiğini söyleyen Prof. Dr. Uğur, “Bu etin hemen tüketilmemesi gerekiyor. Beklenmesi gerekiyor. Çünkü kesimden sonraki yapı kastır. Kasın et haline gelmesini beklemek gerekiyor. Bu yapının rengi, yapısı tüketime uygun değildir. O kastaki bir takım biyokimsal değişmeler bunu sağlıyor. Hayvanda önce bir sertlik oluşacak. Sonra kaslar, bir takım biyokimsal değişmeler neticesinde ete dönüşecek. Bu beklenmezse, bu et, insanların tüketim alışkanlıklarına hitap etmeyecek bir ettir. Bu beklenmeden, kesilen etlerin kıymaya dönüştürülmesi de doğru değildir. Çünkü çamurlaşmış bir yapıyla karşı karşıya kalırız. İdeal olan 1 günlük, 24 saatlik bir bekleme süresidir. Bu bekleme süreci tamamlanmadan, hayvanlardan elde edilen ürünün dondurulması da doğru değildir. Çünkü bir süre sonra o eti çözüp tüketime sunduğunuzda, tüketicilerimiz lezzetli, kaliteli gevrek et tüketmemiş olacaklardır” diye konuştu.
 
100 GRAM SIĞIR ETİ 75 MİLİGRAM KOLESTEROL İÇERİYOR
 
Kırmızı etin yüksek kolesterol içermediğini de söyleyen Prof. Dr. Uğur, “Kırmızı et, bilinenin aksine yüksek kolesterol içermemektedir. Kırmızı et, hayvansal dokudur. Hayvansal dokularda kolesterol vardır. Ama 100 gramlık kırmızı sığır eti 75 miligram kolesterol içerir. 100 gram koyun eti 85 miligram kolesterol içerir. Bu bir insanın günlük ihtiyacının 3’te biridir. Bu çok yüksek değildir. Ama karaciğer, böbrek ve özellikle beyin yüksek kolesterol içerir. Sakatatlar yüksek kolesterol içerir. Eğer bizim kalp damar hastalığı riskimiz varsa, bu tür ürünlerden uzak durmamız lazım. Ama normal oranlarda, yağsız koyun ve sığır eti, belli porsiyonlarda tüketildiğinde kalp sağlığını tehdit eden durumlar içermezler” dedi.
 
KALİTELİ ETİ KIYMA YAPMAYIN
 
Kurbanlık hayvanlardan elde edilecek etlerini kalitelerine göre tüketilmesi gerektiğini de söyleyen Uğur, şunları söyledi; “Hayvanın vücudunun her bölgesi benzer kalitede et vermez. İnsanlarımız belli bir bedel ödeyip kurban alıyorlar. Amaç tabi ki ibadet. Ama karşılığında, fakirlere, komşulara et sağlanması gerekiyor. Bunun için de verdiğimiz paranın karşılığını uygun bir biçimde almak gerekiyor. Baktığımızda, hayvanın sırt bölgesi, bel ve sağrı bölgeleri en kaliteli üreten bölgelerdir. Bu bölgelerden daha çok lezzetli ve kaliteli etler elde ediliyor. Biz bu bölgedeki etlerin kıyma olarak çekilmemesini tavsiye ediyoruz. Bunun dışında, karın bölgesi, döş bölgesi ve incik bölgesi dediğimiz bölge etleri daha çok kıymalık ve haşlanmalık olarak değerlendirilebilir.”
 
 
 
 
 
 
(İHA)
 
 

Ekleme Tarihi
01.10.2014
Ekleyen Kişi
Özgür Şevik

Etiketler: kurban, kurbanlık, bilimsel uyarı
Link: Kurban için bilimsel uyarı
  HABERLER
>> Arşiv İçin Tıklayınız