Çiftçi Defteri
    TÜRKİYENİN EN GÜVENİLİR
                GIDA, TARIM ve HAYVANCILIK PORTALI

E-Posta
Şifre
Beni Hatırla    
Ş. Unuttum | Üye Ol
Bugün: 26 Eylül 2021 Pazar
Haberler Yazarlarımız Basından Makaleler Günlük Teknik Bilgiler Etkinlikler Foto Galeri Video Galeri
 Şuan Buradasınız: Ana Sayfa »  HABERLER » 
facebook
Twitter
 ANA SAYFA
 Gıda
 İçecek
 Tarla Bitkileri
 Sebzecilik
 Meyvecilik
 Hayvancılık
 Su Ürünleri
 Orman, Peyzaj
 Organik Tarım
 Çevre, Enerji
 Bilişim, Teknoloji
 Tarım Tedarik
 Ekonomi, Lojistik
 Tarımsal Desteklemeler
 


Sezonun ilk kestanesi borsaya teslim edildi

Türkiye’de kestane üretiminde ilk sırada yer alan Aydın’da hasat edilen sezonun ilk kestaneleri, kilosu 10 TL'den borsaya teslim edildi.

Aydın’da birçok ailenin geçim kaynağı olan kestane ilin yüksek kesimlerinde üretiliyor. Yıllık 19 bin 782 tonluk kestane üretimi gerçekleşen Aydın’da ağırlıklı olarak Sultanhisar, Köşk ve Nazilli ilçelerinde üretim yapılıyor.

Aydın genelinde 67 bin 253 dekar alanda üretimi yapılan kestanenin hasadı, Ekim ayı itibariyle başladı. Kestanenin 2014 yılının ilk hasadı Aydın merkez Eğrikavak köyünde yapıldı. Türkiye’deki kestane üretiminin yaklaşık yüzde 35’lik kısmının karşılandığı Aydın’da sezonun ilk kestanesi sembolik olarak kilosu 10 TL’den Aydın Ticaret Borsası’na teslim edildi.

Sezonun ilk kestanesini satan üretici Sabahattin Metin, bu sezon ürün rekoltesi ve kalitesinin çok iyi olduğunu söyledi. Kestanenin ağaçta beklemediği için üreticiye zora soktuğunu ifade eden Metin, tek temennilerinin fiyatların iyi olması olduğunu belirtti.
 
Sezonun ilk kestanesini kabul etmenin mutluluğunu yaşadıklarını kaydeden Aydın Ticaret Borsası Meclis Başkanı Bahri Erdel ise, kestane üreticilerine hayırlı bir sezon dileyerek “Kestane ile ilgili yaptığımız tüm çalışmalar, güzel Aydınımızın daha da tanınması yolunda alınan bir karardır. Kestanenin coğrafi işaretini de almış bulunuyoruz. Bugün aldığımız kestane ilk tescilli ürünümüz oldu” dedi. 
 
 
 
 
(İHA)
 
 

Ekleme Tarihi
02.10.2014
Ekleyen Kişi
Özgür Şevik

Etiketler: borsa, sezonun ilk kestanesi, kestane
Link: Sezonun ilk kestanesi
  HABERLER
>> Arşiv İçin Tıklayınız