Çiftçi Defteri
    TÜRKİYENİN EN GÜVENİLİR
                GIDA, TARIM ve HAYVANCILIK PORTALI

E-Posta
Şifre
Beni Hatırla    
Ş. Unuttum | Üye Ol
Bugün: 01 Aralık 2020 Salı
Haberler Yazarlarımız Basından Makaleler Günlük Teknik Bilgiler Etkinlikler Foto Galeri Video Galeri
 Şuan Buradasınız: Ana Sayfa »  HABERLER » 
facebook
Twitter
 ANA SAYFA
 Gıda
 İçecek
 Tarla Bitkileri
 Sebzecilik
 Meyvecilik
 Hayvancılık
 Su Ürünleri
 Orman, Peyzaj
 Organik Tarım
 Çevre, Enerji
 Bilişim, Teknoloji
 Tarım Tedarik
 Ekonomi, Lojistik
 Tarımsal Desteklemeler
 


Pamukta kalite denetimi sıkıntısı yaşanıyor

Söke Ziraat Odası Başkanı Mustafa Kemal Kocabaş, Türkiye’nin en kaliteli pamuğunun yetiştiği Söke Ovası'nda, kalite denetimindeki aksaklıkların giderilmesini istedi.

Kocabaş, pamukta kalite denetlenmesinin eksperlerden alınıp çırçırcılara verilmesinin doğru bir uygulama olmadığını söyledi. Yaptığı açıklamada, “Pamuklara ilişkin yapılan yasal değişiklikler, 2012 yılında uygulanmaya başladı. Önceki uygulamalarda Ekonomi Bakanlığı’na bağlı pamuk eksperleri, çırçır fabrikalarında işlenmiş pamuğun kalitesini tespit ediyordu. İki yıldır yapılan uygulamada, çırçır fabrikalarının kendi bünyesindeki çalışanlar kaliteyi tespit ediyor. Çırçır fabrikaları, kendi ürünlerinin kalite kontrolünü yapmada maalesef başarılı olamadılar. Söke pamuğunun markalaşmasıyla ilgili çalışmalarımız sürerken pamuğumuzun kalitesini düşürecek uygulamalardan, çiftçi ve çırçırcı olarak kaçınmamız gerektiğini tekrar hatırlatırım. Denetleme sistemindeki aksaklıkların giderilmesi için gerekli çalışmaların yapılmasıyla ilgili uyarılarımızı Ekonomi Bakanlığı’na ilettik.” dedi.
 
Çırçır fabrikalarındaki eksperlerin pamuğun kalitesini belirlemesinde sıkıntılar çıktığını ve iki yıldır artarak devam ettiği belirten Kocabaş, “Biz pamukta kalite kontrolünün eskisi gibi olmasını istiyoruz. Fabrikalardan çıkan pamuğa, '1. kalite' damgası vuruluyor. Bu pamuk ancak piyasaya gidince sıkıntılar oluşuyor. Pamuk eksperlerinin eskisi gibi bağımsız olmasını istiyoruz. Biz Söke pamuğunun kalitesini arttırmaya çalışırken bu gibi durumlar pamuğumuza zarar veriyor. Bunun için bir an önce önlemler alınmalı.” şeklinde konuştu.
 
 
 
 
 
(CİHAN)
 
 

Ekleme Tarihi
09.10.2014
Ekleyen Kişi
Özgür Şevik

Etiketler: pamuk, kalite denetimi
Link: Pamukta kalite denetimi sıkıntısı yaşanıyor
  HABERLER
>> Arşiv İçin Tıklayınız