Çiftçi Defteri
    TÜRKİYENİN EN GÜVENİLİR
                GIDA, TARIM ve HAYVANCILIK PORTALI

E-Posta
Şifre
Beni Hatırla    
Ş. Unuttum | Üye Ol
Bugün: 04 Aralık 2020 Cuma
Haberler Yazarlarımız Basından Makaleler Günlük Teknik Bilgiler Etkinlikler Foto Galeri Video Galeri
 Şuan Buradasınız: Ana Sayfa »  HABERLER » 
facebook
Twitter
 ANA SAYFA
 Gıda
 İçecek
 Tarla Bitkileri
 Sebzecilik
 Meyvecilik
 Hayvancılık
 Su Ürünleri
 Orman, Peyzaj
 Organik Tarım
 Çevre, Enerji
 Bilişim, Teknoloji
 Tarım Tedarik
 Ekonomi, Lojistik
 Tarımsal Desteklemeler
 

Ahlat'ta patates hasadı başladıBitlis’in Ahlat ilçesinde çiftçiler, patates tarlalarından mahsullerini toplamaya başladı. Bölge genelinde patates rekoltesinin 150 bin ton olması bekleniyor.


Ahlat Ziraat Odası (AHZO) Başkanı Demirden , bu yıl patates rekoltesinin iyi olduğunu ve patatesin ülke ekonomisine büyük katkı sunduğunu söyledi. Patates veriminin bu yıl oldukça iyi olduğunun altını çizen Demirden, şöyle konuştu:

"İlçemizde yaklaşık olarak 25 bin dekar alanda patates ekimimiz bulunmaktadır. 150 bin ton civarında ürün hasat etmeyi bekliyoruz. Patates tarım alanlarında 5 bin kişi çalışmakta. Ahlat merkez ve köyleri ile özellikle çevre il ve ilçelerden gelen tarım işçileri, tarlalarda çalışıyorlar. Patates tarlaları hasatla birlikte bir açık hava fabrikası niteliği kazanmış gibi. Binlerce insan buralarda çalışıyor. İşçiler ekmeğinin peşinden buralarda geliyor."

Patatesin kilosunun bu yıl 1 liraya alıcı bulduğunu dile getiren Demirden, bu rakamın gün geçtikçe artmasının beklendiğini, çiftçinin ektiği ürünün para etmesiyle hem çiftçi hem de çalışanlarının para kazandığını, ekonomiye katkı sağladığını söyledi.

Patatesi Kuzey Irak ve ülkenin birçok yerine pazarladıklarını ifade eden Demirden, "Başta Van, Diyarbakır, Batman, Muş, Ağrı, Siirt, Hakkari olmak üzere birçok yere ürünlerimizi pazarlıyoruz" diye konuştu.

Çiftçilerden Seyithan Babahan ise, "Bu yıl verim geçtiğimiz yıla oranla çok az da olsa düşük. Ancak hasadını yaptığımız patatesin yumruları normal. Umarım iyi bir hasatla ürünlerimizi pazarlarız" dedi.
 
 
(TARIM TV)
 
 

Ekleme Tarihi
17.10.2014
Ekleyen Kişi
gidatarim2

Etiketler: Ahlat, patates hasadı başladı
Link: Ahlat'ta patates hasadı başladı
  HABERLER
>> Arşiv İçin Tıklayınız