Çiftçi Defteri
    TÜRKİYENİN EN GÜVENİLİR
                GIDA, TARIM ve HAYVANCILIK PORTALI

E-Posta
Şifre
Beni Hatırla    
Ş. Unuttum | Üye Ol
Bugün: 29 Mart 2023 Çarşamba
Haberler Yazarlarımız Basından Makaleler Günlük Teknik Bilgiler Etkinlikler Foto Galeri Video Galeri
 Şuan Buradasınız: Ana Sayfa »  HABERLER » 
facebook
Twitter
 ANA SAYFA
 Gıda
 İçecek
 Tarla Bitkileri
 Sebzecilik
 Meyvecilik
 Hayvancılık
 Su Ürünleri
 Orman, Peyzaj
 Organik Tarım
 Çevre, Enerji
 Bilişim, Teknoloji
 Tarım Tedarik
 Ekonomi, Lojistik
 Tarımsal Desteklemeler
 


Foça’nın ürünleri dünyada görücüye çıkıyor

Foça Yeryüzü Pazarı, Foça’nın ürünlerini İtalya’da düzenlenen fuarda tanıtacak. Fuara katılacak ekip bu yıl, koruk ekşisi, İzmir Kekiği, Karabaş otu ve Foça Tarhanası ile görücüye çıkacak.

Uluslararası Slow Food Örgütü’nce, dünyanın 28’inci Yeryüzü Pazarı (Earth Market) ilan edilen Foça Zeytindalı Grubu, İtalya’nın Torino kentinde düzenlenen Terra Madre ve Salone Del Gusto etkinliklerine katılıyor.
 
Foça Yeryüzü Pazarı 23-27 Ekim 2014 tarihleri arasında düzenlenen etkinliklerde, ürünlerin tanıtımı yaparken ikramda da bulunacak. İtalya’nın Torino kentinde düzenlenecek Terra Madre ve Salone Del Gusto etkinliklerine dünyanın tüm kıtalarından toplam 157 ülke katılacak. Slow Food Örgütü’nün Yeryüzü Pazarı ilan ettiği Foça, bu yıl 1 yıllık dönem faaliyetleri dikkate alınarak, ‘Dünyanın en İyi Yeryüzü Pazarı’ seçimi için ilk 5 aday arasında gösteriliyor. Slow Food Foça Zeytindalı Hareketi Lideri Gül Girişmen, ‘Foça Yeryüzü Pazarı’ üreticileri adına Foça Belediye Başkanı Gökhan Demirağ’a teşekkür ederek, bu başarıda belediyenin katkılarının görmezden gelinemeyeceğini söyledi.
 
Girişmen, “Foça Belediye Başkanımız Gökhan Demirağ’ın büyük özverisi ve katkıları ile pazarımızı geliştirip büyütüyoruz. Yaptığımız bir yıllık çalışma uluslararası camiada da ilgi gördü. Dünyanın en iyi ilk beş pazarı adayı listesine girmek bizler için ayrı bir onur. İtalya’nın Torino kentinde düzenlenen bu etkinlik, Foça için çok değerli bir tanıtım olacak. Foça Zeytindalı olarak, Slow Food içerisinde ‘Tarhana’yı ön plana çıkaran bir çalışma ile yöresel ürünlerimizin tanıtımının yanı sıra ilçemizin de tanıtımını gerçekleştireceğimiz için çok mutluyuz” dedi.Etkinliklerin bu yılki ana temasını dünyada kaybolmaya yüz tutmuş ancak yeniden yaygınlaştırılmasına çalışılan Nuh’un Ambarı (Ark Of Taste) listesine girmiş ürünler, bunlarla yapılan yemekler ile her ailenin satış yapabilmeleri esasına dayanan Aile Tarımı konusu oluşturuyor. Foça ekibi bu yıl koruk ekşisi, İzmir Kekiği, karabaş otu ve Foça Tarhanası götürecek. 
 
 
 
 
 
(İHA)
 
 

Ekleme Tarihi
18.10.2014
Ekleyen Kişi
Özgür Şevik

Etiketler: Foça Yeryüzü Pazarı, İzmir, gıda, doğal ürünler
Link: Foça’nın ürünleri dünyada görücüye çıkıyor
  HABERLER
>> Arşiv İçin Tıklayınız