Çiftçi Defteri
    TÜRKİYENİN EN GÜVENİLİR
                GIDA, TARIM ve HAYVANCILIK PORTALI

E-Posta
Şifre
Beni Hatırla    
Ş. Unuttum | Üye Ol
Bugün: 20 Ağustos 2022 Cumartesi
Haberler Yazarlarımız Basından Makaleler Günlük Teknik Bilgiler Etkinlikler Foto Galeri Video Galeri
 Şuan Buradasınız: Ana Sayfa »  Yazarlarimiz » 
facebook
Twitter
 ANA SAYFA
 Gıda
 İçecek
 Tarla Bitkileri
 Sebzecilik
 Meyvecilik
 Hayvancılık
 Su Ürünleri
 Orman, Peyzaj
 Organik Tarım
 Çevre, Enerji
 Bilişim, Teknoloji
 Tarım Tedarik
 Ekonomi, Lojistik
 Tarımsal Desteklemeler

 25 Şubat 2011 tarihli Resmi Gazete’de yayınlanan kararla buğday ithalatında gümrük vergisi özel sektör için de 1 Mayıs tarihine kadar sıfırlanarak buğday ithalatının önü açılmıştır.

Ülke çapında kuraklık veya buğday üretimini etkileyecek herhangi bir olumsuzluk yaşanmamasına ve stoklardaki buğdayın hasat zamanına kadar yetecek olmasına rağmen, buğday ithalatındaki fonun sıfırlanması Mayıs ayı sonunda Çukurova’da hasada başlayacak buğday üreticilerini tedirgin etmiştir. Toprak Mahsulleri Ofisi’ne tanınan tarife kontenjanı doğrultusunda sıfır fonla ithalat bağlantısı yaptığı toplam 540 bin tonluk buğdayın sadece Dahilde İşleme Rejimi (DİR) kapsamında un ihracatçılarına satılacak olmasına ülkeye döviz getirmesi ve iç dengeleri etkilememesi nedeniyle olumlu bakarken, aynı kararın özel sektör için de miktar sınırlaması olmaksızın hasada 1 aydan az bir zaman kalıncaya kadar uygulanacak olmasının, buğday piyasalarındaki dengeyi bozacağı kanaatindeyiz. Ülkemizde uygulanan tarım politikaları yanlış dış ticaret politikaları ile bozulmaya çalışılmaktadır.

1 Mayıs tarihine kadar buğday depolarının ithal buğdayla doldurularak üreticinin emeği ve kazancı ile oynanmasına izin verenlerin, bu kararı hangi tahmini buğday rekoltesine ve stok raporlarına dayanarak aldığını bilmek istiyoruz.

 Mutlu DOĞRU

Adana Çiftçiler Birliği 2. Başkanı

Ekleme Tarihi
01.03.2011
Ekleyen Kişi
Mutlu Doğru


Paylaş | |
 DİĞER YAZILARI