Çiftçi Defteri
    TÜRKİYENİN EN GÜVENİLİR
                GIDA, TARIM ve HAYVANCILIK PORTALI

E-Posta
Şifre
Beni Hatırla    
Ş. Unuttum | Üye Ol
Bugün: 19 Ağustos 2022 Cuma
Haberler Yazarlarımız Basından Makaleler Günlük Teknik Bilgiler Etkinlikler Foto Galeri Video Galeri
 Şuan Buradasınız: Ana Sayfa »  Yazarlarimiz » 
facebook
Twitter
 ANA SAYFA
 Gıda
 İçecek
 Tarla Bitkileri
 Sebzecilik
 Meyvecilik
 Hayvancılık
 Su Ürünleri
 Orman, Peyzaj
 Organik Tarım
 Çevre, Enerji
 Bilişim, Teknoloji
 Tarım Tedarik
 Ekonomi, Lojistik
 Tarımsal Desteklemeler

 
 
 
 ŞEVKET ÖZÜGERGİN

PARA POLİTİKASI KURULU TOPLANTISININ ÖNEMİEkonomik alanda küreselleşme işte böyle bir şeydir. Merkez Bankası’nın son açıklamasında da belirttiği gibi, küresel düzeyde para ve maliye politikalarına ilişkin belirsizlikler ve bunların yol açtığı oynaklık arttığında ortaya çıkacak gelişmeler bir ülkenin fiyat istikrarını ve finansal istikrarını bozabilir. Ülkeler de, istikrarı bozmamak için, yine ekonomik kurallar içinde gerekli önlemleri alırlar. Türkiye’de de yapılmaya çalışılan budur. 23 Temmuzda faiz koridorunu genişletici yönde, ölçülü bir adım atılmasının gündeme alınacağı bildirilmiştir.


İki ay öncesine döndüğümüzde, Türkiye’de farklı bir ekonomik gündemin varlığını görüyoruz. Döviz kurları istikrarlı, faizlerin düzeyi aşağı yönde, borsa gelişmekte ve büyüme tahminleri % 4-5 aralığında idi. Sonraları çok değişik bir tablo ortaya çıktı.Amerikan Merkez Bankası(FED) ucuz ve bol likidite döneminin bu yılın sonundan başlayarak sona erdirilebileceğini açıkladı. ABD’de ekonomik toparlanma eğilimi ile birlikte uzun vadeli faizler yükseldi. Gelişme yolundaki ülkelerden hızlı para çıkışları başladı. Örneğin ,Türkiye’den Mayıs ayında çıkan para miktarı 8 milyar doları buldu. Yabancı yatırımcıların doğrudan yatırımları sonucu elde ettikleri temettüleri bile, yeniden yatırma veya işletme sermayesi olarak kullanmak yerine yurt dışına transfer ettikleri ifade edildi.

Piyasalardaki belirsizlikler nedeniyle kurlar yükseldi, faiz hadleri arttı, borsa hızla inişe geçti, kur artışı dolayısıyla enerji faturası yükseldi, hedeflenen büyüme hızına ulaşılamayacağı görüşü yaygınlaştı.


Şimdi yeni dengelerin oluşturulmasına çalışılıyor.

FED, söylemini yumuşattı. AB, parasal genişlemenin ve düşük faiz döneminin devam edeceğini açıkladı. Merkez Bankası, faizleri arttıracağının işaretlerini verdi. Faizler gerilemeye başladı, Hazine daha düşük faizlerle borçlanabildi. Borsa yeniden yükselme eğilimine girdi. Kurlarda gerileme görüldü.Bundan sonra ne olur?


Türkiye’nin dış kaynağa olan ihtiyacı açıktır. Mayıs ayı cari açığı 7,5 milyar dolar, yine Mayıs ayı itibariyle yıllık cari açık 53,6 milyar dolardır. Yıl sonunda 60 milyar doları aşabilir. Ödenecek dış borç vardır. Büyümek için para gereklidir. Bu itibarla Türkiye, dışarıya çıkan parayı geri döndürmek ve yeni kaynak bulmak zorundadır. Bunun faturasını da ödemek durumundadır.

Elbette FED’in bundan sonraki tutumu, AB politikaları, Çin’in büyüme stratejisi, iç ve dış olaylar, alınacak önlemlerin belirleyicisi olacaklardır.

Ancak bugünden, olumlu olarak nitelendirilebilecek gelişme, Merkez Bankası’nın ve genelde ekonomi yönetiminin piyasa koşullarındaki değişikliklere paralel hareket edileceğinin ve alınacak önlemlerde ekonomik kriterlerin rol oynayacağının işaretlerini vermiş olmasıdır.

Tabiidir ki,önlemlerin kapsamı , gerçekçiliği ve kalıcılığı da önemli olacaktır.

Ekleme Tarihi
17.07.2013
Ekleyen Kişi
Şevket Özügergin
Etiketler: ŞEVKET ÖZÜGERGİN,Para Politikası Kurulu Toplantısının Önemi


Paylaş | |
 DİĞER YAZILARI