Çiftçi Defteri
    TÜRKİYENİN EN GÜVENİLİR
                GIDA, TARIM ve HAYVANCILIK PORTALI

E-Posta
Şifre
Beni Hatırla    
Ş. Unuttum | Üye Ol
Bugün: 20 Ağustos 2022 Cumartesi
Haberler Yazarlarımız Basından Makaleler Günlük Teknik Bilgiler Etkinlikler Foto Galeri Video Galeri
 Şuan Buradasınız: Ana Sayfa »  Yazarlarimiz » 
facebook
Twitter
 ANA SAYFA
 Gıda
 İçecek
 Tarla Bitkileri
 Sebzecilik
 Meyvecilik
 Hayvancılık
 Su Ürünleri
 Orman, Peyzaj
 Organik Tarım
 Çevre, Enerji
 Bilişim, Teknoloji
 Tarım Tedarik
 Ekonomi, Lojistik
 Tarımsal Desteklemeler

Adana Tahıl Üreticileri Birliği Başkanı Nur Özkan, beyaz et üreticilerinin mısırda yüksek fiyattan yakındıklarını, ancak bunun doğru olmadığını belirterek, 'Üreticinin hakkı verilmezse, bugünkü fiyatları çok arayacaklar. Bu yıl üretici yine hayal kırıklığı yaşarsa üretim alanlarındaki daralma hızlanacak' dedi.

Özkan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türkiye'nin en önemli mısır üretim alanlarına sahip Çukurova'da, şubat sonundan itibaren ekimi yapılan birinci ürünün koçan döneminde olduğunu, ancak üreticilerin geçen yıl fiyat düşüşü nedeniyle hasadı kaygılı beklediğini bildirdi.

Geçen yıl mısırın maliyetini bile kurtarmadığını, bu nedenle ekim alanlarının daralacağı endişesi yaşadıklarını ifade eden Özkan, 'Ekimin tamamlanmasıyla gördük ki daralma yüzde 15 civarında olacak. Üretici arkadaşlarımızla yaptığımız görüşmelere göre, ikinci ürün mısırda da daralma devam edecek' dedi.

Özkan, şu anda piyasada fazla mısır bulunmamasına rağmen kilo fiyatının 45 kuruş olduğuna dikkati çekerek, hasat başladığında, piyasada arz fazlası oluşacağını, her yıl olduğu gibi ürününü elinde tutamayanların zararlarının katlanacağını savundu.

Yerli mısırla ithal arasında kalite yönünden büyük fark bulunduğunu ifade ederek, şunları söyledi:

'Buna rağmen fiyatlar karşılaştırılırken, yerli ve ithal aynı kefeye konuyor. Oysa, beyaz et üretiminden örnek vermek gerekirse. Bu sektörde ana ham madde olan mısırdan tavuk yemine yerliyi 2 kilogram karıştırıyorsanız, ithalde bunun en az 3 kilogram olması gerekiyor. Ayrıca, ithal mısırın GDO'lu (Genetiğiyle Oynanmış Organizmalar) olduğunu da herkes biliyor.

Bu gerçeklere rağmen, beyaz et üreticileri mısırda yüksek fiyattan yakınıyorlar, ancak, bu doğru değil. Üreticinin hakkı verilmese bugünkü fiyatları da çok arayacaklar.'

Özkan, mısırda girdi maliyetlerinin çok yüksek olduğunu, tohumluğun ve mazotun yanı sıra dekar başına ortalama 110 ile 130 kilogram arasında gübre kullanıldığını ifade ederek, 'Ağustostan itibaren başlayacak mısır hasadından çok umutlu değiliz. Türkiye 5 milyon tona yaklaşan mısır üretimi ile kendi ihtiyacını karşılıyor. Bu yıl bizim için kader yılı olacak. Toprak Mahsulleri Ofisi, piyasayı regüle edemez, fiyatlar iyice dibe vurursa, ekim alanlarındaki daralma hızlanacak' dedi.

Özkan, mısır üretiminin Türkiye genelinde 100 bin çiftçiyi ve aileleriyle 500 bine yakın kişiyi ilgilendirdiğini, arayış içinde bulunan üreticinin bu yıl hayal kırıklığı yaşaması halinde soya ve pamuğa yöneleceğini, ancak bu ürünlerin de üreticiyi memnun edip etmeyeceğinin tartışılır olduğunu sözlerine ekledi.

 

Nur Özkan

Tahıl üreticileri birliği başkanı

Ekleme Tarihi
18.06.2010
Ekleyen Kişi
Nur Özkan


Paylaş | |
 DİĞER YAZILARI