Çiftçi Defteri
    TÜRKİYENİN EN GÜVENİLİR
                GIDA, TARIM ve HAYVANCILIK PORTALI

E-Posta
Şifre
Beni Hatırla    
Ş. Unuttum | Üye Ol
Bugün: 21 Mayıs 2024 Salı
Haberler Yazarlarımız Basından Makaleler Günlük Teknik Bilgiler Etkinlikler Foto Galeri Video Galeri
 Şuan Buradasınız: Ana Sayfa »  Gıda »  KuruTahıl,Bakliyat  »  HABERLER » 
facebook
Twitter
  ANA SAYFA   
 Gıda Güvenliği
 Tüketici Köşesi
 Un, Unlu Ürünler
 Makarna
 KuruTahıl,Bakliyat
 Yemeklik Yağlar
 Kırmızı Et, Ürünleri
 Fast Food
 Dondurma
 Beyaz Et, Ürünleri
 Yumurta, ürünleri
 Süt, Süt Ürünleri
 DondurulmuşGıda
 Sebze,Meyve
 Bal, Reçel
 Zeytin, Ürünleri
 Konserve,Turşular
 Hazır Yemek
 Kuru Yemiş,Çerez
 KurutulmuşGıda
 Organik Gıdalar
 Diyet Gıdalar
 Baharatlar
 Salça, Ketçap
 Tatlı, Şekerleme
 GDO Gıdalar
 Marketler, Haller
 Toptancı, Bakkal
 Restoranlar
 Diğer Gıdalar
 Ambalaj
 Seminer,Kongre
tahtacılar belgesel 

                                                        Her şey iki ağaç için!

Yusuf Yavuz

Usta Yönetmen Süha Arın'ın 1979 yılında çektiği efsane belgeseli 'Tahtacı Fatma'nın, 12 yaşındaki unutulmaz karakteri Fatma Şimşek, 35 yıl aradan sonra ilk kez ekranlarda. Antalya'dan yayın yapan VTV ekranlarında 'İki Ağaç İçin" adıyla yeni bir programa başlayan gazeteciler Yusuf Yavuz ve Pelin Gel Ağan, Tahtacı Fatma ile Kumluca ilçesine bağlı Hızırkahya (Çalka) köyündeki evinde konuştu.

İKİ AĞAÇ İÇİN YOLA ÇIKTILAR
Antalya'dan yayın yapan VTV ekranlarında yayınlanan "İki Ağaç İçin" programı, yaşam alanlarına yönelik yıkımların yanısıra tarihi, doğal ve kültürel değerleri ele almayı hedefliyor. Yaşamı savunmanın, "her şey iki ağaç için miydi?" söylemiyle marjinalleştirilmeye çalışıldığı bir dönemde Torosların kimliğini oluşturan değerlerin peşine düşen gazeteciler Yusuf Yavuz ve Pelin Gel Ağan, geçtiğimiz hafta yayınlanan programın ilk bölümünde, Alakır Vadisi'nde 10 yıldır antikapitalist bir yaşam sürdüren Tuğba Günal ve Birhan Erkutlu çiftinin HES'lere karşı verdikleri mücadeleyi ekranlara getirdi.

TAHTACI FATMA'NIN YAŞAM MÜCADELESİ EKRANLARA GELİYOR
İki Ağaç İçin'in 14 Mayıs Çarşamba günü yayınlanan ikinci bölümünde ise Usta Yönetmen Süha Arın'ın 1979 yılında çektiği Altın Portakal ödüllü efsane belgesel Tahtacı Fatma'nın 12 yaşındaki çocuk karakteri Fatma Şimşek'in bugünkü yaşamı ekranlara geldi. Bugün evli ve iki çocuk annesi olan Fatma Yıldız Şimşek'in, eşi, çocukları ve felçli annesiyle birlikte verdiği yaşam mücadelesi izleyiciyle buluştu.

TAHTACILARIN ZORLU YAŞAMINI BORÇLANARAK BELGELEDİ
1977 yılında TRT için Yörükler’in yaşamını ele alan kurmaca bir film çekmek için Toroslar’da geziye çıkan usta yönetmen Süha Arın ve ekibi, Orhan Asena’nın öyküsünü yazdığı ‘Yörük Elif’ adını taşıyan filme mekân seçmek için Antalya’nın Elmalı ilçesi köylerinde dolaşırken Tahtacılarla karşılaşırlar. Ailecek, büyük tehlike altında çoluk çocuk kadın erkek hepsi bir arada çalışan bu insanlar Arın'ı çok etkiler ve Arın bu kişilerin hayatını film yapmaya karar verir. Tahtacıların zorlu yaşamını belgesel olarak çekmek için kolları sıvayan Arın ve ekibi, o yılların koşullarında böyle bir belgeseli finanse etmekte zorlanır. Arın da bu toplululğun yaşamını dile getirebilmek için diğer filmlerden az çok kazandığı parayla filmi kendi olanaklarıyla çekmeye karar verir. Borçlanarak çektiği filmin borçlarını da yaklaşık 2 yılda öder.

AĞAÇ ERLERİ'NİN İNANILMAZ ÖYKÜSÜ PEK ÇOK ÖDÜL ALDI
Tahtacı Fatma belgeseli, 1979 yılında katıldığı Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde ‘Altın Portakal’ ödülünü, ardından Balkan Film Festivali’nde birincilik, Şam Film Festivali’nde ise Gümüş Kılıç’ ödülüne layık görülür. Kısa ama etkileyici belgesel bir süre sonra TRT arşivinin tozlu raflarına kaldırılırken başta Süha Arın’ın öğrencileri olmak üzere birçok genç sinemacı ve belgeselcinin ilgisini çekmeyi sürdürür. Ancak 1970’li yılların Türkiye’sinde emekleri ve alın terleriyle milli ekonomiye çok önemli bir katma değer sağlamalarına rağmen, sosyal güvenceden yoksun, zorlu doğa koşullarında orman işçiliği yapan ve yüzlerce yıldır “ağaç erleri” olarak anılan Tahtacı toplumunun yaşamına ayna tutarak yaşanan sıkıntıları işaret eden belgeselin ardından 35 yıl geçmesine değişen çok fazla bir şeyin olmaması insanı bir kez daha çarpıyor.

"İki Ağaç İçin" Tahtacı Fatma bölümünün tamamını bağlantılardan izleyebilirsiniz:
1. bölüm
http://www.kanalvip.com.tr/programlar/iki-agac-icin/14-mayis-2014-iki-agac-icin---1.html
2. bölüm
http://www.kanalvip.com.tr/programlar/iki-agac-icin/14-mayis-2014-iki-agac-icin---2.html

Yusuf Yavuz söyleşisi
Tahtacı Fatma: “Dağlarda daha özgürdüm…”

Suha Arın’ın efsane belgeseli ‘Tahtacı Fatma’nın 12 yaşındaki unutulmaz karakteri Fatma Şimşek’le 34 yıl sonra Tahtacıları, Toroslar’ı, yoksulluğu ve umudu konuştuk…

Söyleşi için tıklayınız:
http://gazeteciyazaryusufyavuz.wordpress.com/2013/04/22/tahtaci-fatma-daglarda-daha-ozgurdum

Antalya'dan yayın yapan VTV ekranlarından sizlere ulaşan “İki Ağaç İçin” programını hazırlayan gazeteciler Yusuf Yavuz ve Pelin Gel Ağan, Eylül ayında başlayacak yeni yayın dönemi için çalışmaya devam ediyorlar. "İki Ağaç İçin" programı, yaşam alanlarına yönelik yıkımların yanısıra tarihi, doğal ve kültürel değerleri ele alıyor…


Ekleme Tarihi
20.07.2014
Ekleyen Kişi
Kemal Erdoğan


Link: Her şey iki ağaç için
  HABERLER
>> Arşiv İçin Tıklayınız