Çiftçi Defteri
    TÜRKİYENİN EN GÜVENİLİR
                GIDA, TARIM ve HAYVANCILIK PORTALI

E-Posta
Şifre
Beni Hatırla    
Ş. Unuttum | Üye Ol
Bugün: 21 Mayıs 2024 Salı
Haberler Yazarlarımız Basından Makaleler Günlük Teknik Bilgiler Etkinlikler Foto Galeri Video Galeri
 Şuan Buradasınız: Ana Sayfa »  Gıda »  Dondurma »  HABERLER » 
facebook
Twitter
  ANA SAYFA   
 Gıda Güvenliği
 Tüketici Köşesi
 Un, Unlu Ürünler
 Makarna
 KuruTahıl,Bakliyat
 Yemeklik Yağlar
 Kırmızı Et, Ürünleri
 Fast Food
 Dondurma
 Beyaz Et, Ürünleri
 Yumurta, ürünleri
 Süt, Süt Ürünleri
 DondurulmuşGıda
 Sebze,Meyve
 Bal, Reçel
 Zeytin, Ürünleri
 Konserve,Turşular
 Hazır Yemek
 Kuru Yemiş,Çerez
 KurutulmuşGıda
 Organik Gıdalar
 Diyet Gıdalar
 Baharatlar
 Salça, Ketçap
 Tatlı, Şekerleme
 GDO Gıdalar
 Marketler, Haller
 Toptancı, Bakkal
 Restoranlar
 Diğer Gıdalar
 Ambalaj
 Seminer,Kongre
 

Dondurmaya keçi sütü yetişmiyor

İzmir Damızlık Koyun ve Keçi Yetiştiricileri Birliği'nin keçi sütünü tanıtmak için ürettiği dondurmaya talep beklenenin üzerinde olunca süt üretimi yetersiz kaldı.


İzmir Damızlık Koyun ve Keçi Yetiştiricileri Birliği'nin keçi sütünü tanıtmak için üretmeye başladığı dondurmaya talep beklenenin üzerine çıkınca, süt üretimi yetersiz kaldı. Birlik Başkanı Özer Türer, diğer sütlere göre daha lezzetli ve kolay sindirilebilir bir ürün olması nedeniyle keçi sütü ve bu sütten yapılan ürünlere talebin yüksek olduğunu söyledi.

Keçi sütünün yararlarına yönelik yapılan bilimsel araştırmaların da talebi tetiklediğini kaydeden Türer, talebe rağmen keçi sütü üretiminin çok düşük kaldığını ifade etti. Saanen keçileriyle oluşturulan çiftlik sayısının hızla arttığını, yüksek süt verimine sahip bu keçilerle toplam süt üretimin koyun sütünü geçtiğini bildiren Türer, şöyle konuştu:

"İzmir, bu konuda başarılı bir dönüşüm hikayesini gerçekleştiriyor. Saanen türü keçilerde 9 yıllık ıslah çalışmasıyla hayvan başına verimi yıllık 700 kilograma çıkardık. Avrupa ortalaması olan 1 tonu bir kaç yıl içinde yakalayacağımızı düşünüyoruz. Türkiye'de ilk kez keçi sütünü soğuk zincir içine aldık. Üretimimiz 11 bin tona ulaştı ve koyun sütünü geçti. Yeni kurulan çiftlikler ve hayvan sayısının artmasıyla süt üretiminin de kısa sürede ikiye üçe katlanacağını düşünüyoruz."

"Dondurma talebine yetişmeye çalışsak peynir yapacak süt kalmaz"

Birlik olarak keçi sütünün hem tüketimini hem de üretimini artırmaya çalıştıklarını, tüketiciye yeni lezzetler sunmak istediklerini belirten Türer, geçmişte sadece tulum ve beyaz peynir olarak üretilen keçi peynirlerini 9 çeşide çıkardıklarını kaydetti. Avrupa'da keçi sütünden 60 çeşit peynir üretildiğine dikkati çeken Türer, yeni ürünler geliştirmeye devam ettiklerini, ürün çeşidini iki yıllık süreçte 20'ye çıkaracaklarını ifade etti.

Keçi sütünü tanıtmak amacıyla İzmir'de ulusal ve uluslararası toplantılar, panayırlar ve fuarlarda ücretsiz keçi sütü dondurması dağıtmaya başladıklarını belirten Türer, şöyle konuştu: "İlgi beklediğimizden çok fazla oldu. Yoğun talep gelmesi üzerine ürünün satışına da başladık. Özellikle sahil kentlerinden olmak üzere ülke genelinden talep alıyoruz. Ancak talebe yetişemez durumdayız.

Dondurma talebine yetişmeye çalışsak peynir yapacak süt kalmaz. Süt üretiminin artmasıyla dondurma makinelerini yaygınlaştırmaya başlayacağız. Hazır dondurmalara göre çok daha sağlıklı ve lezzetli olması nedeniyle gelecekte en fazla tüketilen dondurma çeşidi olacağını düşünüyoruz. Ancak bunun için biraz daha zamana ihtiyacımız var." Türer, keçi sütünde pazar sorununun olmadığını, mevcut üretimin 10 kat artsa da talebe yetişemeyeceğini belirterek, sütün az olmasının büyük markaların bu alana girmesini engellediğini sözlerine ekledi.dunya.com

Ekleme Tarihi
14.06.2012
Ekleyen Kişi
Celil PAKSOY

Etiketler: Dondurmaya keçi sütü yetişmiyor
Link: Dondurmaya keçi sütü yetişmiyor
  HABERLER
>> Arşiv İçin Tıklayınız