Çiftçi Defteri
    TÜRKİYENİN EN GÜVENİLİR
                GIDA, TARIM ve HAYVANCILIK PORTALI

E-Posta
Şifre
Beni Hatırla    
Ş. Unuttum | Üye Ol
Bugün: 21 Mayıs 2024 Salı
Haberler Yazarlarımız Basından Makaleler Günlük Teknik Bilgiler Etkinlikler Foto Galeri Video Galeri
 Şuan Buradasınız: Ana Sayfa »  Gıda »  Dondurma »  HABERLER » 
facebook
Twitter
  ANA SAYFA   
 Gıda Güvenliği
 Tüketici Köşesi
 Un, Unlu Ürünler
 Makarna
 KuruTahıl,Bakliyat
 Yemeklik Yağlar
 Kırmızı Et, Ürünleri
 Fast Food
 Dondurma
 Beyaz Et, Ürünleri
 Yumurta, ürünleri
 Süt, Süt Ürünleri
 DondurulmuşGıda
 Sebze,Meyve
 Bal, Reçel
 Zeytin, Ürünleri
 Konserve,Turşular
 Hazır Yemek
 Kuru Yemiş,Çerez
 KurutulmuşGıda
 Organik Gıdalar
 Diyet Gıdalar
 Baharatlar
 Salça, Ketçap
 Tatlı, Şekerleme
 GDO Gıdalar
 Marketler, Haller
 Toptancı, Bakkal
 Restoranlar
 Diğer Gıdalar
 Ambalaj
 Seminer,Kongre
Çarliston Biber, Dondurma Külahı Oldu 

Çarliston Biber, Dondurma Külahı Oldu

Antalya'nın Kumluca İlçesi'ndeki bir pastanede dondurmalar, külah yerine 'çarliston biber'le servis ediliyor. Özel bir tohum firmasının tanıtım amacıyla düzenlediği uygulama, ilgiyle karşılandı.


Soğutulmuş 'kavun' ya da 'karpuz' içinde de servis edilen dondurma, Antalya'nın sebze-meyve ambarı Kumluca İlçesi'nde değişik bir şekilde servis ediliyor. Kumluca'da bir tohum firması, bölgenin en ünlü iki tadı olan 'biber' ile 'yanıksı' dondurmayı birleştirdi. Özel bir tohum firması, ürettiği 'Turbo F1' adlı çarliston cinsi biberi tanıtmak için dondurmayı külah yerine biberin içinde servis ediyor.

Bir pastaneyle anlaşan firmanın Cumhuriyet Meydanı'nda kurduğu stantta 'C vitamini' yönünden zengin olan biber tüketimini özendirmek için külah yerine biber içinde servis ettiği dondurma yoğun ilgi gördü. Pastaneye dondurma almak amacıyla gelenler, külah yerine çarliston biberle servis edilen dondurmayı gördüklerinde büyük şaşkınlık yaşadı. Kısa süreli şaşkınlığın ardından vatandaşlar önce aldıkları dondurmaları, ardından biberi yedi.

YOĞUN İLGİ GÖRDÜ

Yeni ürettikleri biberi tanıtmak için böyle bir yola başvurduklarını anlatan Hibrit Tohum Satış Departmanı Sorumlusu Ziraat Mühendisi Mehmet Fırat, kampanya sayesinde hem vatandaşların serinlemesini sağladıklarını hem de yeni ürünlerini tanıttıklarını söyledi. Dondurmanın yoğun ilgi gördüğünü anlatan Fırat, vatandaşların da biber içinde servis edilen dondurmayı benimsediğini söyledi.

Fırat, 'Turbo F1' adlı çarliston cinsi biberi 2 yıl önce ürettiklerini, ürünün Kumluca ve çevresindeki deneme sahalarında kullanıldığına değindi. Fırat, "Aldığımız sonuçların ardından ürünü piyasaya sürmeye karar verdik. Diğer ürünlere oranla daha verimli ve Türk damak tadına uygun bir çeşit elde ettik. Bunu da burada dondurmayla servis ederek vatandaşların görüşlerini alıyoruz. Artık biberimiz kışın mutfağın, yazın da dondurma yiyenlerin vazgeçilmezi olacak" dedi.

HARİKA BİR TAT

Biber içinde servis edilen dondurmadan yiyen Selami Cengiz, ilk defa biberle servis edilmiş dondurma yediğini belirtti. Cengiz, daha önce kağıt helva arasında ya da kavun-karpuz içinde servis edilen dondurma yediğini kaydetti. Cengiz, "Değişik bir aroma tadı var. İlk defa tavsiye edildiğinde tedirginlik yaşadım. Ancak ikisi bir arada harika bir tat bırakıyor. Herkesin mutlaka biberli dondurmayı tatmasını tavsiye ediyorum" diye konuştu.

YAZ BOYUNCA SERVİSE DEVAM

Pastane yetkilileri ise bölgenin sera üretiminde Türkiye'de önemli bir yere sahip olduğunu hatırlatarak, sera ürünlerinin mutfak dışında alternatif alanlarda kullanılmasının olumlu tepkiler aldığını, bundan sonra yaz boyunca biber içinde dondurma servisi yapacaklarını söyledi.
 
 
 
 
 
 
 

Ekleme Tarihi
18.07.2012
Ekleyen Kişi
şahin yaylacı

Etiketler: Çarliston Biber, Dondurma, Külah, Oldu
Link: Çarliston Biber, Dondurma Külahı Oldu
  HABERLER
>> Arşiv İçin Tıklayınız