Çiftçi Defteri
    TÜRKİYENİN EN GÜVENİLİR
                GIDA, TARIM ve HAYVANCILIK PORTALI

E-Posta
Şifre
Beni Hatırla    
Ş. Unuttum | Üye Ol
Bugün: 21 Mayıs 2024 Salı
Haberler Yazarlarımız Basından Makaleler Günlük Teknik Bilgiler Etkinlikler Foto Galeri Video Galeri
 Şuan Buradasınız: Ana Sayfa »  Gıda »  Dondurma »  HABERLER » 
facebook
Twitter
  ANA SAYFA   
 Gıda Güvenliği
 Tüketici Köşesi
 Un, Unlu Ürünler
 Makarna
 KuruTahıl,Bakliyat
 Yemeklik Yağlar
 Kırmızı Et, Ürünleri
 Fast Food
 Dondurma
 Beyaz Et, Ürünleri
 Yumurta, ürünleri
 Süt, Süt Ürünleri
 DondurulmuşGıda
 Sebze,Meyve
 Bal, Reçel
 Zeytin, Ürünleri
 Konserve,Turşular
 Hazır Yemek
 Kuru Yemiş,Çerez
 KurutulmuşGıda
 Organik Gıdalar
 Diyet Gıdalar
 Baharatlar
 Salça, Ketçap
 Tatlı, Şekerleme
 GDO Gıdalar
 Marketler, Haller
 Toptancı, Bakkal
 Restoranlar
 Diğer Gıdalar
 Ambalaj
 Seminer,Kongre
Dondurma 

Diyabet hastaları da artık dondurma yiyebilecek

Dövme dondurmasıyla adını dünyaya duyuran Kahramanmaraşlı dondurma üreticileri, ürün yelpazesine bir yenisini daha ekledi. Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi (KSÜ) işbirliğiyle diyabet hastalarına yönelik yağ ve şeker oranı azaltılmış yeni bir dondurma çeşidi geliştiren Alpedo Dondurma, 4 aylık Ar - Ge çalışmasının ardından seri üretime geçti.


Babasının diyabet hastalığı nedeniyle dondurma yiyememesinden etkilenen Alpedo Dondurmaları Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Pekel, şeker hastalarının gönül rahatlığıyla tüketebileceği, sindirim sistemine faydalı prebiyotik diyabet dondurma üretiklerini belirtti. 1973 yılında başladıkları dondurma imalatını 3 kuşaktır sürdürdüklerini aktaran Pekel, şirketin yıllık 9 milyon ton dondurma üretim kapasitesiyle Türkiye’nin 17 bin ayrı noktasında tüketicilere ulaştığını anlattı.

Doğal tatlandırıcılı diyabetik dondurmanın normal dondurmaya göre daha az yağ ve şeker oranına sahip olduğunu kaydeden Pekel, diyabetik dondurma fikrinin nasıl çıktığını şöyle anlattı: “Fabrikayı kuran babamız diyabet hastası. Onun şekerli ürünler yiyememesi beni çok rahatsız ediyordu. Yazın sıcaklardan bunalan birçok insan dondurma yiyor. Bizde şeker hastalarına 'dondurmayı nasıl yedirebiliriz' diye düşündük ve üniversiteyle birlikte bir çalışma başlatarak diyabetik dondurmayı bu yaza hazırladık. Yapmış olduğumuz bu dondurma çeşidi, diyabet hastalarını sıcak yaz güneşinde serinletecek.”

DİYABETİK DONDURMA KAN ŞEKERİNİN KONTROLÜNE YARDIMCI OLUYOR

KSÜ Gıda Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Sinan Dayısoylu, dondurmanın içeriğinde yer alan diyet lifleri ve kısmen sindirilen maltitol nedeniyle kan şekerinin kontrolüne yardımcı olduğunu söyledi.
Sağlıklı ve dengeli bir beslenme için dünya sağlık örgütü (WHO)’nün günde 40 gram lif tüketim tavsiyesinde bulunduğunu hatırlatan Dayısoylu, “Bir kişilik diyet dondurma porsiyonu ile yaklaşık 5 gram prebiyotik lif vücuda alınabilecek. Prebiyotik lifler bağırsaklarda faydalı bakterilerin artmasına, dolayısıyla zararlı bakterilerin azalmasına neden olurlar. Bu nedenle de bağışıklık sisteminin güçlendirilmesine ve daha sağlıklı bir sindirim sisteminin oluşumunu desteklerler.” diye konuştu.

Üniversitede gıda alanında yapılan bilimsel araştırmaların üretici firmalarla paylaşıldığını da aktaran Dayısoylu, ürün çeşitliliğini artırmaya yönelik Ar-Ge projeleri hazırladıklarını kaydetti. (CİHAN)

Ekleme Tarihi
23.06.2013
Ekleyen Kişi
Özgür Şevik

Etiketler: Dondurma, Diyabet, diyabetik dondurma
Link: Diyabet hastaları da artık dondurma yiyebilecek
  HABERLER
>> Arşiv İçin Tıklayınız