Çiftçi Defteri
    TÜRKİYENİN EN GÜVENİLİR
                GIDA, TARIM ve HAYVANCILIK PORTALI

E-Posta
Şifre
Beni Hatırla    
Ş. Unuttum | Üye Ol
Bugün: 18 Mayıs 2024 Cumartesi
Haberler Yazarlarımız Basından Makaleler Günlük Teknik Bilgiler Etkinlikler Foto Galeri Video Galeri
 Şuan Buradasınız: Ana Sayfa »  Gıda »  Marketler, Haller »  HABERLER » 
facebook
Twitter
  ANA SAYFA   
 Gıda Güvenliği
 Tüketici Köşesi
 Un, Unlu Ürünler
 Makarna
 KuruTahıl,Bakliyat
 Yemeklik Yağlar
 Kırmızı Et, Ürünleri
 Fast Food
 Dondurma
 Beyaz Et, Ürünleri
 Yumurta, ürünleri
 Süt, Süt Ürünleri
 DondurulmuşGıda
 Sebze,Meyve
 Bal, Reçel
 Zeytin, Ürünleri
 Konserve,Turşular
 Hazır Yemek
 Kuru Yemiş,Çerez
 KurutulmuşGıda
 Organik Gıdalar
 Diyet Gıdalar
 Baharatlar
 Salça, Ketçap
 Tatlı, Şekerleme
 GDO Gıdalar
 Marketler, Haller
 Toptancı, Bakkal
 Restoranlar
 Diğer Gıdalar
 Ambalaj
 Seminer,Kongre
Çiftçiler, ürünlerini bu markette satacak IcerikbannerUrl

Çiftçiler, ürünlerini bu markette satacak

Çiftçiler, ürünlerini bu markette satacakİzmir'de, tarım satış kooperatiflerinin ürünlerinin doğrudan tüketiciye satışı için "Çiftçim Market" açıldı.
 
 
İZMİR - Tarım satış kooperatifleri ve üretici birlikleri üyelerinin ürettiği malların doğrudan tüketiciye ulaştırabilmesi amacıyla Türkiye'nin ilk çiftçi marketi İzmir'de açıldı.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakan Yardımcısı Kudbettin Arzu, İl Müdürlüğünün Bornova'daki kampüsünün girişinde kurulan "Çiftçim Market"in açılış töreninde, bölgedeki tüm kooperatiflerin ürünlerinin satışa sunulacağı marketin ilk olduğunu söyledi.

Tüm dünyada 2014 Uluslararası Aile Çiftçiliği Yılı'nın idrak edildiğini hatırlatan Arzu, böyle bir gündemde çiftçi marketi açmanın anlamlı olduğuna ifade etti.

Marketin, önümüzdeki süreçte tüm ülkeye örnek teşkil etmesi açısından önem taşıdığını vurgulayan Arzu, "Son 10 yılda tarımda sessiz bir devrim yaşandı. Türkiye, 75 milyon nüfusunu doyuruyor, 35 milyon turisti besliyor, üzerine de 18 miyar dolar ihracat yapıyor. Tabi bu yetmez. 2023 hedefinde tarımda 150 milyar dolarlık Gayri Safi Milli Hasıla yaratmayı hedefliyoruz" dedi.

Tarımsal üretimde ürün kalitesinin yanında pazarlamanın önemli olduğunu aktaran Arzu, üreticiden tüketiciye uzanan yolda aracılar arttıkça fiyatın da arttığını belirtti.

Çiftçim Market'in bu anlamda önemli rol oynayacağını dile getiren Arzu, marketin raflarına bakıldığında fiyatın da piyasaya göre daha uygun olduğunu kaydetti.

Market, üreticiyle tüketiciyi buluşturacak

Vali Mustafa Toprak da kooperatiflerin yerel kalkınmaya büyük katkılarının olduğunu dile getirerek, üreticinin emeğinin karşılığını bulmasında bu marketlerin önemli rol oynayacağını söyledi.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Ahmet Güldal ise Tire Süt Kooperatifleri Birliği'nin getirdiği proje üzerinde iki yıl çalıştıklarını ifade etti.

Projeyi bakanlığın da benimsediğini vurgulayan Güldal, ilk marketin de müdürlük kampüsünde açılmasına öncülük ettiklerini belirtti.

Tire Süt Kooperatifi Başkanı Mahmut Eskiyörük de marketin boyut olarak küçük ancak anlam olarak büyük bir mekan olduğunu dile getirerek, "Üretici, para kazanmak, tüketici de uygun fiyata güvenilir gıda tüketmek istiyor. Bu buluşmayı gerçekleştiren bir ilki sağlıyoruz. Umarım ülke çapında yaygınlaşır" diye konuştu.

Açılışı yapılan markette, Tire Süt, Foça, Gödence, Bademli, İğdeli tarım satış kooperatifleri, İzmir Arıcılar Birliği ve ülke genelindeki kooperatiflerden gelen ürünler piyasa fiyatının altında satışa sunuluyor. (AA)
 
 

Ekleme Tarihi
25.10.2014
Ekleyen Kişi
gidatarim2

Etiketler: Çiftçiler, ürünlerini bu markette satacak
Link: Çiftçiler, ürünlerini bu markette satacak




  HABERLER
>> Arşiv İçin Tıklayınız