ifti Defteri
    TRKYENN EN GVENLR
                GIDA, TARIM ve HAYVANCILIK PORTALI

E-Posta
ifre
Beni Hatrla    
. Unuttum | ye Ol
Bugn: 01 Haziran 2023 Perembe
Haberler Yazarlarmz Basndan Makaleler Gnlk Teknik Bilgiler Etkinlikler Foto Galeri Video Galeri
 uan Buradasnz: Ana Sayfa »  ecek  »  Su, Soda, Maden suyu  »  HABERLER » 
facebook
Twitter
  ANA SAYFA   
 Tketici kesi
 Meyve suyu, uruplar
 Kola, gazl iecekler
 Su, Soda, Maden suyu
 Alkol kiler
 ay, Kahve
 St, St rnleri
 algam
 Dier iecekler
 


Ankara'nn 50 yllk su ihtiyacn karlayacak

Ankara çmesuyu 2. Merhale Gerede Sistemi Projesi kapsamnda Ulusu Çay'ndan Çamldere Baraj'na aktarlacak suyla bakentin 50 yllk ihtiyacnn karlanmas amaçlanyor. Çalma bölgesinde ise fay sürprizi yaand. Fay nedeniyle daha yava ilerleniyor.

Orman ve Su leri Bakanlnca 2012 ylnda balatlan proje, Ankara'nn yaklak 100 kilometre kuzeybatsndaki Gerede ilçesinin kuzeydousundan güneye ilerleyerek, Ankara snrlarnda bulunan Çamldere Baraj'n kapsyor.

Devlet Su leri (DS) Genel Müdürlüü, Filyos Nehri'nin kolu Ulusu Çay'nda ina edilecek Ikl Regülatörü ve letim Tüneli araclyla Çamldere Baraj'na su aktarlmasn amaçlyor. hale bedelinin 229 milyon 426 bin lira olduu projenin bu yl sonunda tamamlanmas planlanyor. Çalma kapsamnda Çamldere Baraj'na yllk 226 milyon metreküp su aktarlmas hedefleniyor.

Gerede Belediye Bakan Ömer Baygn, AA muhabirine, projenin bakentin içme ve kullanma suyu ihtiyac için uzun yllardr düünüldüünü söyledi.

ANKARA'NIN 50 YILLIK SU HTYACINI KARILAYACAK

Projenin çok büyük, toplam uzunluunun 32 kilometre olduunu ifade eden Baygn, "Tünelin yükseklii 4,5 metre. Üç farkl noktada yaplan çalma birletiinde Ankara'nn 50'lk ihtiyac olan su tünelden akmaya balayacak" diye konutu.

Baygn, projenin amacnn Ulusu Çay'n kurutmak olmadn anlatarak, "Ulusu Çay'nn kn ve ilkbaharda fazla olan, hiç ie yaramadan denize dökülecek suyun fazlasnn regülatör araclyla yönü deitirilerek, Çamldere Baraj'na aktarlmas amaçlanyor. Suyun az olduu yaz ve güz aylarnda da oradan hiçbir zaman su alnmayacak" eklinde konutu.

Gerede'nin u anda su ihtiyac bulunmadna dikkati çeken Baygn, ilçenin 2045 ylna kadar su ihtiyacnn Dörtdivan bölgesinde yapm devam eden Tekke Barajn'dan karlanacan vurgulad.

Kolin naat, Turizm, Sanayi ve Ticaret A Proje Müdürü Vahit Tekin ise projenin tamamlanmasyla bakentin 50 yllk su ihtiyacnn karlanacan anlatt.

TÜNELLERDE YÜZDE 59'LUK BÖLÜM BTT

Tünel açma çalmasnda yüzde 59'luk bölümün tamamlandna iaret eden Tekin, "Arazinin jeolojik durumundan dolay tünel açma ilemlerimiz gecikiyor. Yoksa biz bunu 2013 ylnn ekim ay sonunda bitirmeyi planlamtk ama önümüze hiç ummadmz problemler çkt" diye konutu .

"Çalma yaptmz bölgede yaklak 15 fay hatt var" diyen Tekin, öyle devam etti:

"Fay bölgesinden geçerken makinelerimizde sorun çkyor. Bir makinenin boyu 245 metre, devasa. Fay hattndan gelen yer alt suyu ve zeminin bozuk olmas ayr sorun. Fay hatlar ve yer alt sular nedeniyle 2013 ylnn ocak ayndan beri çkp, batyoruz. Çok yava gitmek zorunda kalyoruz. Geçebilmek için çok büyük paralar harcanyor. Oradaki fay zonunu iyiletirdikten sonra geçmek gerekiyor. Proje gerei 150 litre/saniyelik su ile karlaacamz öngörülmü ama fay hattndan 750 litre/saniyelik su geldi karmzdan. Çok problemli bir yerdeyiz. Her gelen suyu basarak afttan dar çkartmamz gerekiyor. ki-üç saat içinde suyu dar atmadmz zaman makinelerimiz su içinde kalyor. Çok büyük problemlerle karlayoruz."

Tekin, iin bitim tarihinin aralk ay olduunu hatrlatarak, projenin tamamlanmasyla Ankara'ya ylda 226 milyon metreküp su verilebileceini sözlerine ekledi.
 
 
 
 
 
 

Ekleme Tarihi
20.01.2014
Ekleyen Kii
zgr evik

Etiketler: Ankara, ime suyu, 50 yllk, Gerede, Filyos, Ankara, amldere, proje
Link: Ankara'nn 50 yllk su ihtiyacn karlayacak
  HABERLER
>> Ariv in Tklaynz