ifti Defteri
    TRKYENN EN GVENLR
                GIDA, TARIM ve HAYVANCILIK PORTALI

E-Posta
ifre
Beni Hatrla    
. Unuttum | ye Ol
Bugn: 03 Haziran 2023 Cumartesi
Haberler Yazarlarmz Basndan Makaleler Gnlk Teknik Bilgiler Etkinlikler Foto Galeri Video Galeri
 uan Buradasnz: Ana Sayfa »  Meyvecilik »  Karpuz, Kavun »  HABERLER » 
facebook
Twitter
  ANA SAYFA   
 Turungil
 Elma
 Armut
 Zeytin
 Fndk
 zm
 Kays
 eftali, Nektarin
 ay
 Seraclk
 ncir
 Kiraz, Vine
 Erik
 ilek
 Nar
 Antepfst
 Muz
 Karpuz, Kavun
 Kivi
 Seraclk
 Ceviz
 Badem
 Dier Meyveler
Manavgatl ifti 52 kg arlnda karpuz retti 

Manavgatl çiftçi 52 kg arlnda karpuz üretti

Manavgat'n Aa Iklar Mahallesinde üretici Lütfi Ay en küçüü 48,068 en büyüü 52 kilogram arlnda karpuz üretti. 


Üretici Ay eski l Genel Meclis Üyesi Hal Komisyoncusu Halil Kula'nn tavsiyesi ile geçtiimiz Nisan aynda Antalya Haziran Fide'den ald karpuz fidanlarn evinin yanndaki tarlasna ekti. Manavgatl ziraat mühendisi Osman Aydn'n gözetim ve yönlendirmesiyle karpuzlarn bakm yapldn belirten ay 3 ay içerisinde en küçüü 48 kilo 68 gram en büyüü ise 52 kg olmak üzere ürün elde etiini söyledi.

GÜBRE VE HORMON KULLANMADIK

Karpuzlarn yetitirilmesinde gübre ve hormon ilaçlar da asla kullanmadm diyen Ay, bu yl deneme amaçl ektii karpuz çeidine firma yetkilisi ile birlikte "Manavgat Timsah" adn verdiklerini ve önümüzdeki yl daha çok üretim yaparak piyasaya sunacaklarn söyledi. Öte yandan Karpuzlarn bakmn üstlenen Ziraat mühendisi Osman Aydn ve Antalya Haziran Fide yetkilisi tarafndan Manavgat Ya sebze ve meyve halinde bulunan Halil Kula'nn i yerine getirilen 52 kilo gramlk dev karpuz dier esnafn büyük ilgisini çekti. Esnaf Manavgat'ta ilk defa bu büyüklükte bir karpuz yetitirildiini gördüklerini söyleyerek karpuzla birlikte hatra fotoraf çektirdiler.

20 BN DEKARDA 140 BN TON KARPUZ YETYOR

Halde karpuzu inceleyen Manavgat Ziraat Odas Bakan Rasim Metin'de Türkiye genelinde Manavgat karpuzunun ünlü olduunu ancak ilk defa bu büyüklükte bir karpuz yetitirildiini gördüünü söyledi. Metin: "Manavgat karpuz yetitirme bakmndan önemli bir noktadr. Geni ve verimli topraklarmz var. Türkiye'de Adana, Diyarbakr karpuzu diye anlyor ama bizim bölgemizin karpuzu onlara göre daha lezzetli. Manavgat'ta ylda 20 bin dekar karpuz ekimi yaplmaktadr. Bu ekim sonucunda yaklak 140 bin ton karpuz elde edilmektedir. Bu üretilen karpuzlarda Türkiye'nin her tarafna gönderilmektedir. Karpuzun yannda bölgemizde yine 10 bin dekar kavun üretimi yaplmakta ve 40 bin ton civarnda kavun elde edilmektedir" dedi. Manavgat'ta üretilen dev karpuzun hem büyüklüü hem de lezzetiyle ses getireceine inandn ifade eden Metin, hedeflerinin Manavgat timsah ad verilen karpuzun tantmn en iyi ekilde yapmak olduunu söyledi. Manavgat Timsah ve dier Manavgat karpuzlarnn tantmlarnn yaplmas için Manavgat Karpuz Festivali düzenlemeyi hedeflediklerini ifade eden Metin, bu projeni Manavgat Belediye Bakanl ile paylatn ve olumlu yant aldn söyledi.

MANAVGAT TMSAHININ PATENTN ALACAIZ

Antalya Haziran Fide yetkilisi Adem Adak ise, Manavgat Timsah ad verilen karpuz fidesinin Manavgat'ta ilk defa bu yl Lütfi Ay'n tarlasnda deneme amacyla dikildiini ifade ederek önümüzdeki günlerde fidenin patentini alarak üretimi yaygn hale getirmek istediklerini söyledi. Manavgat topraklarnn tarm açsndan oldukça verimli olduunu kaydeden Adak, Manavgat'a yeni bir karpuz markas kazandrmann mutluluunu yaadklarn söyledi. Dev karpuzu alarak Odada sergilemek istediini söyleyen MZO Bakan Rasim Metin'in aracna yüklenen karpuz bagaja neredeyse güçlükle sd.


http://www.akdenizhaber.com.tr

Ekleme Tarihi
06.07.2014
Ekleyen Kii
gidatarim2

Etiketler: karpuz
Link: Manavgatl ifti 52 kg arlnda karpuz retti
  HABERLER
>> Ariv in Tklaynz