ifti Defteri
    TRKYENN EN GVENLR
                GIDA, TARIM ve HAYVANCILIK PORTALI

E-Posta
ifre
Beni Hatrla    
. Unuttum | ye Ol
Bugn: 03 Haziran 2023 Cumartesi
Haberler Yazarlarmz Basndan Makaleler Gnlk Teknik Bilgiler Etkinlikler Foto Galeri Video Galeri
 uan Buradasnz: Ana Sayfa »  Meyvecilik »  Karpuz, Kavun »  HABERLER » 
facebook
Twitter
  ANA SAYFA   
 Turungil
 Elma
 Armut
 Zeytin
 Fndk
 zm
 Kays
 eftali, Nektarin
 ay
 Seraclk
 ncir
 Kiraz, Vine
 Erik
 ilek
 Nar
 Antepfst
 Muz
 Karpuz, Kavun
 Kivi
 Seraclk
 Ceviz
 Badem
 Dier Meyveler
 


Gölmarmara kavun karpuz festivali 35 yanda

Bu yl 35’inci kez düzenlenen Gölmarmara Kavun Karpuz Festivalinde her yl olduu gibi renkli görüntüler yaand.

Festivale Manisa Valisi Erdoan Bekta, Manisa Milletvekili Hüseyin Tanrverdi, Gölmarmara Kaymakam Cafer Sarl, Gölmarmara Belediye Bakan Kamil Öz, ehzadeler Belediye Bakan Ömer Faruk Çelik, Saruhanl Belediye Bakan Dr. Hüseyin Yaral, Krkaaç Belediye Bakan smail Gedüz, Manisa l Gda Tarm ve Hayvanclk Müdürü Hasan Çebi, l Halk Sal Müdürü Dr. Ziya Tay, Akhisar Ticaret Odas Bakan Abdurrahman Ylmaz, Akhisar Ticaret Borsas Bakan Alper Alhat, ilçe daire amirleri, sivil toplum temsilcileri, Manisa ve çevresinden halkn geni katlm ile gerçekleti.
 
Festivalin açl konumasn yapan Gölmarmara Belediye Bakan Kamil Öz, lçenin tantmna, sosyal, kültürel ve ekonomik hayatna ksa süreliine de olsa katk salayacak festivalin hazrlanmasna katkda bulunanlara teekkür etti. Göreve baladktan sonra gerçekletirilen ve planlanan faaliyetlerini anlatan Öz, “Dört aylk sürede; yllk 1 milyon 500 bin TL’lik gelirli tarmsal sulamay Belediyemize devir aldk. Kültür ve Turizm Bakanlmzdan Ozanca Mahallemize 150 bin TL’lik alt yap hibesi aldk. Çevre ve ehircilik Bakanlndan 1 adet çöp toplama arac, Valiliimizden 1 adet Fluence Marka Otomobil tahsis edildi. lçemize üniversite kazandrmak için çalmalarmz tüm hz ile devam ediyor. Güne enerjisinden elektrik üretimi için çalmalarmz devam ediyor. Böylece belediyemizin ihtiyac olan enerjiyi kendimiz üreteceiz. 4 bin metrekare kilitli parke ta döemesi, asfalt çalmalar, Akpnar düzenleme çalmalar hzla gerçekletiriliyor. lçemize deer katacak projeleri hayata geçirmeye çalyoruz, çalmaya da devam edeceiz” dedi.
 
Festivalde konuan Manisa Milletvekili Hüseyin Tanrverdi, festival nedeniyle Belediye Bakan Kamil Öz’e teekkür ederek gelecek yl daha geni katlm salanmasn temenni etti. Sadece Gölmarmaral deil zmir, stanbul, Ankara ve dier ehirlerde yaayan hemerilerin de festivale davet edilmesini isteyen Tanrverdi, Belediye Bakan Kamil Öz’ü çalmalar nedeniyle tebrik ederek kendilerinin de ihtiyaç duyulan konularda destekleyeceklerini söyledi.
 
Manisa Valisi Erdoan Bekta da festivalin bölgede yetien kavun karpuzun tantlmas ve marka haline getirilmesi, üreticinin daha çok para kazanmas, üretimin daha güzel yaplmas için düzenlendiini söyledi. Vali Bekta, “Emei geçen ve katkda bulunan herkese teekkür ediyorum. Manisa’da yeniyiz ve Gölmarmara’y da yeni görüyorum. Türkiye’de 27.8 milyon ton, Manisa’da 1.4 milyon ton, dünyada 1.1 milyar ton sebze üretiliyor. limiz önemli bir tarm üretim merkezi. Ürünlerde ve üretim tekniklerinde Türkiye’de örnek alnmal. Üretim usullerinde yeni metotlar gelitirmek durumundayz. Özellikle tarmda öncü illerden biri olmaldr. Gölmarmara’nn ciddi potansiyel tadn görüyoruz. Gölü, suyu, günei, topra hiçbir eyi eksik deil, bütün bunlar bir araya getirip daha iyi bir ürün sunuyor. Bu güzel organizasyonu bu zamana kadar getiren ve gerçekletiren Belediye bakanlarna teekkür ediyorum” diye konutu.
 
Manisa’da kavun ve karpuz hasad devam ederken, 2013 ylnda 124 bin 265 ton karpuz, 108 bin 940 ton kavun üretimi gerçekletirildi. 2014 ylnda ise bu üretim miktarnn artmas bekleniyor.
 
Konumalardan sonra düzenlenen çeitli yarmalarda dereceye girenler ödüllerini protokolün elinden aldlar.
Kavun Yetitiricilii Yarmasnda 1. Abdullah Adgüzel, 2. Mustafa Kzlta, 3. Necmettin Karaka, Karpuz Yetitiricilii Yarmasnda 1. Erol Kaya, 2. brahim Kocakülah, 3. erif Gürler oldu.
 
Kavun Karpuz Güzellik Yarmasnda 1. Ebru Özar, 2. Birsen Solak, 3. Neslihan Yldz olurken neeli görüntülerin yaand Karpuz Yeme Yarmasnda 1’incilii Halil Can Klçolu, 2’ncilii Cihan Kzlta, Sude çler de 3’ncülüü elde etti. 
 
 
(HA)
 
 

Ekleme Tarihi
06.08.2014
Ekleyen Kii
zgr evik

Etiketler: festival, Glmarmara, karpuz, kavun
Link: Glmarmara kavun karpuz festivali 35 yanda
  HABERLER
>> Ariv in Tklaynz