ifti Defteri
    TRKYENN EN GVENLR
                GIDA, TARIM ve HAYVANCILIK PORTALI

E-Posta
ifre
Beni Hatrla    
. Unuttum | ye Ol
Bugn: 06 Haziran 2023 Sal
Haberler Yazarlarmz Basndan Makaleler Gnlk Teknik Bilgiler Etkinlikler Foto Galeri Video Galeri
 uan Buradasnz: Ana Sayfa »  Meyvecilik »  Nar »  HABERLER » 
facebook
Twitter
  ANA SAYFA   
 rgtler-Paydalar
 Fidan-eit
 la-Gbre
 Mekanizasyon-Sulama
 Yetitirme teknikleri
 yi tarm uygulamalar
 Organik retim-rn
 Hasat-Depolama
 Sofralk nar
 ki-iecek sanayi
 leme-Paketleme
 hracat-thalat
 Ticaret-Pazarlama
 Aratrma-Gelitirme
 Kamu almalar
 Destek ve tevikler
 Dier
 


Adyaman Nar Büyük lgi Görüyor

ADIYAMAN (HA) - Sulu tarmla birlikte çiftçilerin son dönemlerde üretimine arlk verdii Adyaman narna, yurt içindeki pazardan büyük ilgi var.
 
Adyaman’da tütüne getirilen kota sonras sulu tarmda alternatif ürün arayna giden çiftçiler, meyve bahçeleri oluturuyor. Oluturulan meyve bahçelerinde ise ön sralarda nar bahçeleri yer alyor. Üç yandan sonra meyve vermeye balayan nar aaçlar Adyaman’da 10 bin dönümlük alan kaplyor. Adyaman merkez, Gerger ve Kahta ilçelerinde younluklu olarak bulunan nar bahçelerindeki ürünlerin bir ksm konsantre meyve suyu olarak bir ksm ise meyve olarak tüketiliyor. 
Adyaman’daki bahçelerde yetien narlarn bir tanesi yaklak 1 kilo arln buluyor.
 
Adyaman’da 500 dönüm nar bahçesi olan Bekir Aaolu, 40 bin kök nar aac yetitirdi. Üretilen narlarn iç pazarda tüketildiini ancak kendi amaçlarnn yurt dna konsantre nar suyu ihraç etmek olduunu belirten Bekir Aaolu, unlar söyledi:
 
“Adyaman’da 10 bin dönümlük nar ekili alan var. Bunun 500 dönümü bize ait ve 40 bine yakn aacmz var. Ektiimiz nar türü sanayi tipi olduu için yemeye geliyor fakat genelde meyve suyu ve konsantre nar suyu olarak ileniyor. Yurt dna ihracat yapmay planlyorduk. u an iç piyasada tüketiyoruz. Mersin, Antalya ve Erzurum’daki meyve suyu fabrikalar gelip alyor. Bizim esas amacmz bu narlar yurt dna ham olarak ve ileyerek pazarlamak. Ege Bölgesi’nden gelen iletmeciler bizden yllk 2 bin ton konsantre nar suyu yurt dna ihraç etmek için istiyorlar. Rusya pazarnda ise nar pazar çok iyi. Rusya ile irtibatmz var. Önümüzdeki bir iki yl içerisinde ihraç balants salayacaz. Adyaman iklimi Akdeniz iklimine hakim olduu için her türlü meyve yetiebiliyor. nallah önümüzdeki yl Adyaman’da nar yetitiren üreticinin narlarn hak ettii deerde almak hem de kendi narlarmz burada nar suyu olarak ileyip yurt dna ihraç etmeyi düünüyoruz. Avrupallar tamamen tatl nar yerine mayho nar tercih ediyor. Bu narlar onlarn damak zevklerine uygun narlar.
 
Fabrikadaki insanlar kadar burada insanlar çalyor. Hem istihdam hem Adyaman ve Türkiye ekonomisine katk salyoruz. Bu ie gönül vermi üreticilerimizle birlikte Narclar Birlii kurmay düünüyoruz. Adyaman’a nar iletmesi açacam. Birlik olursa fiyatta istikrar salanacak. Buraya gelen tüccarlar nar yok fiyata elimizden alyor. Çileyi çekiyoruz ama kayman bakalar yiyor. Adyaman narna çok büyük ilgi var. Adyaman nar aromas en iyi olan narlardan birisidir.”
 
  

Ekleme Tarihi
20.10.2013
Ekleyen Kii
zgr evik

Etiketler: Adyaman Nar, Byk lgi Gryor, nar, Adyaman
Link: Adyaman Nar Byk lgi Gryor
  HABERLER
>> Ariv in Tklaynz