Çiftçi Defteri
    TÜRKİYENİN EN GÜVENİLİR
                GIDA, TARIM ve HAYVANCILIK PORTALI

E-Posta
Şifre
Beni Hatırla    
Ş. Unuttum | Üye Ol
Bugün: 02 Aralık 2023 Cumartesi
Haberler Yazarlarımız Basından Makaleler Günlük Teknik Bilgiler Etkinlikler Foto Galeri Video Galeri
 Şuan Buradasınız: Ana Sayfa »  Hayvancılık »  HABERLER » 
facebook
Twitter
  ANA SAYFA   
 Süt sığırcılığı
 Sığır Besiciliği
 Koyunculuk, Keçicilik
 Etlik Piliç Üretimi
 Yumurta Üretimi
 Hindi,Devekuşu ve Diğer Kanatlılar
 Arıcılık
 Diğer
 


Çoban teşviki

GIDA, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın işsizliğin azaltılması ve çobanlığın daha cazip hale gelmesi için başlattığı, ‘Sürü Yönetimi Elemanı Benim Projesi’nde 10 ayda 3 bin 407 kişi eğitim aldı. Bakanlık, bu eğitimi alanları istihdam eden işletmelere 5 bin TL destek verecek.

GIDA, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından 10 ayda 3 bin 407 kişiye sürü yönetimi konusunda eğitim verildiği bildirildi. Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) ve Türkiye İş Kurumu (İŞKUR) Genel Müdürlüğü ile işsizlerin mesleki niteliklerinin geliştirilmesi ve işsizliğin azaltılmasına yönelik “Sürü Yönetimi Elemanı Benim Projesi” kapsamındaki eğitimlerin sürdürüldüğü belirtildi.

120 SAAT DESTEK

Kursiyerlerin 120 saatlik eğitim aldığı ifade edilen açıklamada, halen sürü yönetimi elemanlığı yapan veya sürü yönetim faaliyetlerini gerçekleştirecek eleman olmaya aday, sosyal güvence kapsamına alınma niteliklerine sahip, okuma ve yazma bilen veya en az ilkokul mezunu olan, bedenen sağlıklı ve eğitim konularına ilgi ve ihtiyaç duyanlar ile küçükbaş hayvan yetiştiriciliği yapan kişilerin eğitim programına katılabildikleri kaydedildi. Açıklamada, Bakanlığın 2013 Kasım-2014 Ağustos dönemini kapsayan 10 ayda toplam 3 bin 407 kişiye sürü yönetimi konusunda eğitim verdiği, eğitimini tamamlayan kursiyerler “Sürü Yönetimi Elemanı” sertifikası aldıkları bilgisine yer verildi.

İŞLETMELERE TEŞVİK

Bakanlığın, sürü yönetimi elemanı sertifikasına sahip kişileri istihdam eden işletmelere de teşvik ödemesi yapacağı bildirilen açıklamada, “Tarımsal destekleme ödemeleri kapsamında, 500 baş ve üzeri küçükbaş hayvan sayısına sahip işletmelere yılbaşından itibaren 5 bin lira sürü yöneticisi istihdamı desteği ödenecek” denildi. İŞKUR’un da eğitime katılan kursiyerlere günlük 20 lira ödeme yaptığı kaydedilen açıklamada, 81 il merkezi ve ilçelerde yapılacak ve 3 yıl boyunca sürecek eğitim programına katılmak isteyenlerin Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı il ve ilçe müdürlüklerine başvurabilecekleri duyuruldu.

EĞİTİM ALANLARI

BAKANLIĞIN koordinatörlüğün-de gerçekleştirilen ve Milli Eğitim Bakanlığının da destek verdiği projeyle kursiyerlere hayvan bakımı ve yetiştiriciliği konularında çeşitli eğitimler verildiği ifade edildi. Proje kapsamında kursiyerler; koyun ağılı ve keçi barınağı kurma, koyun ve keçi ırkını seçme, küçükbaş hayvanların besleme ve bakımını yapabilme, çoğaltabilme, sürüyü bulaşıcı hastalıklara karşı koruyabilme, biyogüvenlik uygulamalarına hakim olma ile sağım yapabilme konularında yetiştiriliyor.
 
 
 
 
 
 
 
 

Ekleme Tarihi
07.10.2014
Ekleyen Kişi
Özgür Şevik

Etiketler: çoban, teşvik, eğitim, hayvancılık, çoban teşviki
Link: Çoban teşviki
  HABERLER
>> Arşiv İçin Tıklayınız