ifti Defteri
    TRKYENN EN GVENLR
                GIDA, TARIM ve HAYVANCILIK PORTALI

E-Posta
ifre
Beni Hatrla    
. Unuttum | ye Ol
Bugn: 06 Haziran 2023 Sal
Haberler Yazarlarmz Basndan Makaleler Gnlk Teknik Bilgiler Etkinlikler Foto Galeri Video Galeri
 uan Buradasnz: Ana Sayfa »  Orman, Peyzaj »  BASINDAN MAKALELER » 
facebook
Twitter
  ANA SAYFA   
 Ormanclk
 Ss Bitkileri
 Doal rnler
 Tbbi, Aromatik Bitkiler
 Dier

SEDA TUZLU / ANTALYA'DAN
 
 
 
 
Antalya'ya 'çiçekle' yüz nakli
 

Akdeniz Üniversite'sinin yüz naklindeki baarsn artk bilmeyenimiz kalmad sanrm. Geçtiimiz gün ayn ekip, ikinci yüz nakli operasyonu için kollar svam, Antalya'nn ve Türk hekimlerin tptaki baarsn dünyaya bir kez daha duyurmaya hazrlanrken biz de 8'incisi yaplacak Çiçek Festivali'nin basn toplantsndaydk.

Antalya Ticaret Borsas Yönetim Kurulu Bakan Ali Çandr'n Antalya'nn da bir yüz nakline ihtiyac olduunu, bu naklin de çiçekle mümkün olabileceini söyledi. Hakk var... Antalya evlerini süsleyen renk renk begonviller, bina girilerinde sizi karlayan mis kokulu yaseminler, her güne sizi yeni bir armaanla hazrlayan bol çiçekli sardunyalar, apartman bahçelerinde gördüünüz renk renk papatyalar, heybetli kaktüsler, laleler, leylaklar... Bu renk cümbüüyle yaplacak bir yüz nakli Antalya'y nasl deitirmez?

Baharn gelmesiyle balkonlar da çiçek açmaya balad ama yetmez. EXPo 2016'nn temas çiçek ve çocuksa, o tarihe kadar gözümüzün gördüü her yer çiçeklerle bezenmeli diyoruz. Çiçeksiz ev kalmamal Antalya'da.

Antalya Ticaret ve Sanayi Odas Yönetim Kurulu Bakan Çetin Osman Budak, 1980'li yllarn Antalya'sndan bahsetti. Her Antalyalnn çocukluuna duyduu özlemin bir parçasdr çiçekli bahçeler, balkonlar. Çocukluk anlarnda kalan o Antalya'nn yerini beton yaplar alsa da, EXPO 2016'ya kadar Antalya'nn çiçek temas ile donatlmas gerektiini biliyor, çiçek festivalini bu sebeple çok önemsiyoruz. EXPO 2016, Antalya'nn kurtulu projesi ve bu projeye sadece 3 sene kald. Yeri gelmiken söyleyeyim, kurtuluumuz dediimiz EXPO hazrlklarna start vermek için hala Bakanlar Kurulu'ndan çkacak kanunu bekliyoruz. Kanun Haziran'da çkacakm!

Antalya'nn süs bitkisi ve kesme çiçek rakamlar EXPO 2016 sürecinde en büyük dayanamz. Türkiye'de 33 bin 500 dekarlk süs bitkisi üretim alannn 5 bin 900 dekar Antalya'da... Türkiye'nin 75 milyon dolarlk ihracatnn da 46 milyon dolar Antalya'nn pay. Antalya, 4 bin 120 dekar ile, 12 bin dekar kesme çiçek alannn yüzde 34'üne sahip. Karanfil üretiminin de yüzde 55'i Antalya'da...

Bu yl 25- 27 Mays tarihleri arasnda düzenlenecek Çiçek Festivali'nde, 1 milyon 100 bin dal çiçek kullanlacak. Antalya'nn simgelerinden Kalekaps'ndaki Saat Kulesi'nin orijinal boyutlarna yakn ölçüde, 1 milyon dal çiçek kullanlarak benzeri bir kule yaplacak. Festival süresince yapm devam edecek Saat Kulesi'nin maketinin yapmna gençler ve çocuklar da katlacak. Meydanda EXPO 2016 Antalya için kurulacak dev bahçede kullanlacak çeitli aaç ve bitkilerin peyzaj düzenlemelerine ilikin bir de sergi olacak. Hepiniz davetlisiniz...
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Ekleme Tarihi
10.06.2012
Ekleyen Kii
ahin yaylac

Etiketler: Antalya, iekle, yz nakli, Seda TUZLU
Payla | |

>> Ariv in Tklaynz