ifti Defteri
    TRKYENN EN GVENLR
                GIDA, TARIM ve HAYVANCILIK PORTALI

E-Posta
ifre
Beni Hatrla    
. Unuttum | ye Ol
Bugn: 06 Haziran 2023 Sal
Haberler Yazarlarmz Basndan Makaleler Gnlk Teknik Bilgiler Etkinlikler Foto Galeri Video Galeri
 uan Buradasnz: Ana Sayfa »  Orman, Peyzaj »  HABERLER » 
facebook
Twitter
  ANA SAYFA   
 Ormanclk
 Ss Bitkileri
 Doal rnler
 Tbbi, Aromatik Bitkiler
 Dier
 


Maviyemi çin Uluslararas Ortaklk

Türkiye ile Slovenya’da “maviyemi”in üretimi kapsamnda ortak aratrma balatt.

TÜBTAK tarafndan da desteklenen “Türkiye ve Slovenya’da maviyemi bitkisinin kültür ve yabani rubus ve vaccinium türlerinde virüslerin saptanmas ve izolat deiikliklerinin incelenmesi” konulu proje hazrland, bu proje kapsamnda Türk ve Slovenya’daki akademisyenlerin maviyemi üzerinde aratrma balattklar bildirildi.

Proje Danman ve Ondokuz Mays Üniversitesi (OMÜ) Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Öretim Üyesi Prof. Dr. Hüseyin Çelik, projeye OMÜ Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümü, Mustafa Kemal Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümü ile Slovenya Tarmsal Aratrmalar Müdürlüünün ortak olduunu söyledi.

Çelik, proje kapsamnda söz konusu üç kurumdan bilim insanlarnn Samsun, Ordu, Giresun, Trabzon ve Rize’de maviyemi yetitiricilii yaplan bahçelerde virüs ve bitki geliim taramas yaptklarn ifade etti.

Maviyemiin son yllarda dünya çapnda popüler olmaya balayan, lman iklime sahip düük üzümsü meyve olduunu anlatan Çelik, öyle konutu:

“TÜBTAK tarafndan da desteklenen proje 3 yl sürecek. Projenin ilk aamasnda Karadeniz Bölgesi’nde yetitiricilii yaplan maviyemi bahçelerinde virüs taramas ve bitki geliimi çalmas yapyoruz. Slovenya ve Türkiye’de söz konusu meyveyi gelitirip yaygnlatrmak istiyoruz. Salk açsndan ve endüstride kullanlan önemli bir bitki olan maviyemi, bölgede alternatif bir bitkidir.”

“SALIK ALANINDA TERCH EDLYOR”

Maviyemi meyvesinin gerek bitki gerekse meyve olarak piyasada aranan birçok özellie sahip olduunu ifade eden Çelik, meyvenin insan sal açsndan birçok faydas bulunduunu anlatt.

Çelik, maviyemiin faydalarna ilikin u bilgileri aktard:

“Maviyemi kullanlarak meyve suyu, reçel, marmelat veya konserve yaplabilir. Kuru meyve olarak, ilaç ham maddesi olarak, süt ve yourt ile kartrlarak, ya pastalarda, meyveli ekmeklerde, kek ve çöreklerde, meyve salatalarnda, dondurma sanayisinde, kahvaltlk olarak, sos ve garnitürlerde, çay, esans ham maddesi olarak, kozmetik sanayisinde, krem ve sabunlarda, cilt bakmnda ve Akdeniz tipi diyetlerde kullanlr. Vitamin, mineral ve lif bakmndan son derece zengindir.”

“KANI TEMZLEMEKTE, KAN EKER VE KOLESTEROLÜ DÜÜREBLMEKTE”

Prof. Dr. Çelik, maviyemilerin salk açsndan çok yararl olduu kadar birim alandan oldukça yüksek gelir getirebildiine deinerek, unlar kaydetti:

“Antioksidan içerii en yüksek kültür meyvelerinden biridir. Ayrca gece körlüü, gözlerde kamama ve dier tüm görme bozukluklarn önleyebilmekte, taze olarak yendiinde kan temizlemekte, kan ekeri ve kolesterolü düürebilmektedir. Yaprak ve meyve çaylar idrar yolu enfeksiyonlarnda antibiyotik özellik gösterir. Bu nedenle Türkiye ile Slovenya arasnda sürdürülen proje çok önemlidir. Özellikle ülkemiz açsndan önemli bir alternatif üründür.”
 
 
 
 
 
 
 
 

Ekleme Tarihi
12.08.2014
Ekleyen Kii
zgr evik

Etiketler: maviyemi, uluslararas ortaklk
Link: Maviyemi in Uluslararas Ortaklk
  HABERLER
>> Ariv in Tklaynz