Çiftçi Defteri
    TÜRKİYENİN EN GÜVENİLİR
                GIDA, TARIM ve HAYVANCILIK PORTALI

E-Posta
Şifre
Beni Hatırla    
Ş. Unuttum | Üye Ol
Bugün: 18 Mayıs 2024 Cumartesi
Haberler Yazarlarımız Basından Makaleler Günlük Teknik Bilgiler Etkinlikler Foto Galeri Video Galeri
 Şuan Buradasınız: Ana Sayfa »  Organik Tarım »  Destek, teşvikler »  HABERLER » 
facebook
Twitter
  ANA SAYFA   
 Örgütler, Paydaşlar
 Organik Tarım Teknikleri
 Kontrol, Sertifikasyon
 Eko Turizm
 İhracat, İthalat
 Ticaret, Pazarlama
 Araştırma, Geliştirme
 Kamu çalışmaları
 Destek, teşvikler
 Diğer
 


Afyonkarahisar’da Organik Tarım Faaliyetleri

AFYONKARAHİSAR (İHA) - Gıda, Tarım ve Hayvancılık Afyonkarahisar İl Müdürü Hüseyin Arap, kentte yürütülen organik tarım faaliyetleriyle hakkında yaptığı açıklamada, kentte 550 üretici ile bin 750 hektar alanda 75 değişik türde organik tarım yapıldığını belirtti.

Hüseyin Arap, Afyonkarahisar’da organik tarımın yaygınlaştırılması amacıyla Anıtkaya beldesinde organik buğday yetiştiriciliği projesinin uygulanmaya başlandığını söyledi. Arap, “Anıtkaya beldesinde ‘Organik Buğday Yetiştiriciliği ve Kontrolü Projesi’ çerçevesinde bir üreticiye ait yaklaşık 30 dekar alanda makarnalık çeşit olan kızıltan-91 buğday tohumluğu Ekim ayının ilk haftasında il müdürlüğümüzde görevli organik tarım projesi il sorumlusu Ziraat Mühendisi Hasan Yağız’ın eşliğinde ekimi yapılarak projeye uygulamaya başlandı. Diğer yandan, Şuhut ilçesi Balçıkhisar beldesinde uygulamaya konulan 'Organik Bağcılığın Geliştirilmesi ve Kontrolü Projesi' çerçevesinde yer alan 33 üretici ve 200 dekar alanda sonbahar ve ilkbahar döneminde mantari hastalıklara karşı mücadele için bin 200 kilogram bordo bulamacı dağıtımı yapılmıştır. Dağıtımı yapılan söz konusu bordo bulamacı ilaçlamasının il müdürlüğümüz personellerince çiftçilere uygulamalı olarak yerinde gösterilerek liflet dağıtımı yapılmıştır” dedi.

"AMACIMIZ DOĞAL DENGEYİ KORUMAK"
 
Arap, organik tarım hakkında yaptığı açıklamada şu ifadelere de yer verdi:
“Dünyada tarım alanlarının yüzde 0,9'unda, ülkemizin toplam tarım alanlarının da yüzde 2,2’sinde organik tarım yapılmaktadır. Kentimizde ise toplam tarım alanlarının yüzde 0,03'ünde 550 üretici ve bin 750 hektar alanda 75 değişik tür üründe organik tarımsal faaliyette bulunulmaktadır. Yapılan bu organik tarımsal faaliyetlere karşılık olarak üreticilere bugüne kadar kentimizde 191 bin 326 lira ilave destekleme ödemesi yapılmıştır. Bütün bu çalışmaların hedefi yanlış uygulamalar sonucu kaybolan doğal dengeyi yeniden kurmak, sentetik ilaç, kimyasal gübre kullanmadan, kontrollü ve sertifikalı üretim amaçlanmaktadır. Çiftçilerimizin de bu duruma paralel olarak yetiştiricilik sırasında kimyasallara maruz kalmaması, toprağın ve çevrenin korunması, organik tarımla tanışıp kabullenmesi ürünü sertifikalandırarak katma değer sağlaması kültürel ve ekonomik olarak önemli bir girdi sağlaması hedeflenmektedir.”
 
 

Ekleme Tarihi
04.11.2013
Ekleyen Kişi
Özgür Şevik

Etiketler: Afyonkarahisar, Organik Tarım Faaliyetleri, organik tarım, organik, tarım
Link: Afyonkarahisar’da Organik Tarım Faaliyetleri
  HABERLER
>> Arşiv İçin Tıklayınız