Çiftçi Defteri
    TÜRKİYENİN EN GÜVENİLİR
                GIDA, TARIM ve HAYVANCILIK PORTALI

E-Posta
Şifre
Beni Hatırla    
Ş. Unuttum | Üye Ol
Bugün: 18 Mayıs 2024 Cumartesi
Haberler Yazarlarımız Basından Makaleler Günlük Teknik Bilgiler Etkinlikler Foto Galeri Video Galeri
 Şuan Buradasınız: Ana Sayfa »  Organik Tarım »  Destek, teşvikler »  HABERLER » 
facebook
Twitter
  ANA SAYFA   
 Örgütler, Paydaşlar
 Organik Tarım Teknikleri
 Kontrol, Sertifikasyon
 Eko Turizm
 İhracat, İthalat
 Ticaret, Pazarlama
 Araştırma, Geliştirme
 Kamu çalışmaları
 Destek, teşvikler
 Diğer
 


Organik tarıma damla sulama desteği

Ankara İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü Organik Tarımı Yaygınlaştırma ve Kontrolü Projesi kapsamında 9 çiftçiye fidan ve damla sulama desteği verdi. 2012 yılında başlayan bu projeyle 24 çiftçiye destek verdiklerini aktaran Ankara İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Muhsin Temel, proje kapsamında 200 dekarın üstünde alanın organik tarıma kazandırıldığını söyledi.

Sağlıklı ve güvenilir gıdanın öneminin gittikçe arttığı günümüzde insanların organik ürün tüketmek istediklerini ve organik ürün arayışında oldukalarını kaydeden Temel, Ankara’nın uygun bölgelerinde çiftçileri organik tarıma yönlendirmeye çalıştıklarını dile getirip, “Bu proje kapsamında 2012 yılında 40 dekar, geçen yıl 90 dekar alanı organik tarıma kazandırdık. Bu yılda 82,5 dekar alanda daha organik tarım yapılmasını sağladık. Ayrıca organik tarım yapmak isteyen 22 çiftçimizin de sertifikasyon masraflarını krşıladık.”dedi.

Mart ayında dağıtılan fidanlarla kurulan bahçelerde şimdide damla sulama sistemi kurduklarını belirten Temel, hem su kaynaklarını koruyan hem de daha verimli sulama sağlayan bu sistemlerin hayırlı olması temennisinde bulundu.

Bir ürüne organik tarım denebilmesi için bazı özel şartların yerine getirilmesi ve sertifika alınması gerektiğini vurgulayan Temel, tüketicilerden de organik adıyla satılan ürünlerin sertifikalarını sormalarını istedi. Ankara’da önemli miktarda organik tarım yapıldığı bilgisini veren Temel, Ankara’nın birçok ilçesinde tahılından meyvesine kadar organik ürün üretildiğini ve Ankara’nın çalışkan ve yeniliğe açık çiftçisinin organik üretime sıcak baktığını sözlerine ekledi.
 
 
 
 
(CİHAN)
 
 

Ekleme Tarihi
03.09.2014
Ekleyen Kişi
Özgür Şevik

Etiketler: Organik tarıma, damla sulama desteği
Link: Organik tarıma damla sulama desteği
  HABERLER
>> Arşiv İçin Tıklayınız