Çiftçi Defteri
    TÜRKİYENİN EN GÜVENİLİR
                GIDA, TARIM ve HAYVANCILIK PORTALI

E-Posta
Şifre
Beni Hatırla    
Ş. Unuttum | Üye Ol
Bugün: 28 Şubat 2024 Çarşamba
Haberler Yazarlarımız Basından Makaleler Günlük Teknik Bilgiler Etkinlikler Foto Galeri Video Galeri
 Şuan Buradasınız: Ana Sayfa »  Bilişim, Teknoloji »  Diğer »  HABERLER » 
facebook
Twitter
  ANA SAYFA   
 Teknik Bilgiler
 Gıda, Tarım Bilişimi
 Bilgi Sistemleri
 E-Devlet Uygulamaları
 e-Ticaret, e-İş
 Hassas Tarım
 CBS, Uzaktan Algılama
 Nanoteknolojiler
 Biyoteknoloji, Gen Müh.
 Diğer
 


UKG 2014 teması: herkes için sürdürülebilir bir kalkınma sağlamak

Küresel düzeyde kooperatiflerle ilgili iki anma günü kutlanmaktadır: Dünya Kooperatifler Günü (21 Aralık) ve Uluslararası Kooperatifler Günü ( Temmuz ayının ilk cumartesisi).

Kooperatifler, bir yöre (ülke) insanının kendi yaşamlarını iyileştirmeye götüren araç olarak işletme ve birlik esprisi içinde toplumun ve ülkenin ekonomik, sosayal, kültürel ve politik ilerlemesine katkıda bulunan kuruluşlar olarak da tanımlanabilir.

Kooperatif hareket, ulusal ve uluslararası ilişkilerde giderk başrol oynayan bir kurum olarak ortaya çıkmaktadır.

Kooperatif hareket ayni zamanda, insanların kendine ait araçları ile kendi öz sorumlulukları altında, bir dernek ve işletme biçiminde örgütlenme tarzını benimseyerek kendi amaçlarını gerçekleştirirken, yerel düzeyde yüksek bir demokratikleşmeyi ve özerkleşmeyi öngören, ayrıca uluslararası düzeyde bütünleşmiş bir harekettir. Bunun yanında kooperatif hareket sadece ekonomik değil, ayni zamanda fakirlikle mücadele, prodüktif istihdam yaratma ve toplumsal bütünleşme gibi sosyal ve çevresel konuları da kapsar.

ILO 2002’den beri, insana yakışan çalışma tarzı için kooperatif girişimlerin yapılanmasını önermektedir.
 
Uluslararası Kooperatifler Günü (UKG)

1980’li yılların ikinci yarısında Uluslararası Kooperatifler Birliği üyeleri kooperatif hareketlerin uyumlaştırılması konusunda çalışmalar başlattı. Bunu takiben Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu, 16 Aralık 1992’de 47/90 nolu kararla bir “Uluslararası Kooperatifler Günü” oluşturulmasına karar verdi.

Bu kararın açılımı şöyle özetlenebilir : “BM Genel Kurulu, Uluslararası Kooperatifler Birliği’nin 100. Kuruluş yılı olan 1995 yılının temmuz ayının ilk cumartesi günü Uluslararası Kooperatifler Günü’nün kutlanmasını, bu süreç içinde UKG kutlama biçimlerinin araştırılmasını kararlaştırdı.

Böylece UKG’nün kutlama tarihi, ICA tarafından 1923’den beri “Kuruluş Günü” olarak kutladığı, temmuz ayının ilk cumartesisi olarak belirlendi.

23 Aralık 1994’de BM Genel Kurulu, kooperatiflerle ilgili, salt hükümetleri ve uluslararası ajansları ilgilendiren, 49/155 sayılı yeni bir karar aldı: “ulusal kalkınma stratejileri hazırlanırken ekonomik, sosyal ve çevresel sorunların çözümüne kooperatiflerinde katkısının hesaba katılmasını” önerdi; ve “diğer işletmelere ve ticari faaliyetlere boyun eğmeyen zorlukları elemine etmek amacıyla kooperatif faaliyetleri engelleyen hukuki ve idari sınırlamaların yeniden gözden geçirilmesini” istedi.

BM bu kararında, 1995’den itibaren, hükümetleri, uluslararası uzmanlaşmış örgütleri ve kurumları ve uluslararası kooperatif organizasyonları, 47/90 sayılı kararında kabul ettiği uluslararası kooperatifler gününü (UKG), her yılın temmuz ayının ilk cumartesi gününde kutlamalarına davet etmektedir.

Uluslararası Kooperatifler Gününün Amacı: Kooperatif eylem üzerinde kamuoyunun duyarlılığını artırmak.

Uluslararası kooperatif hareketin ve Birleşmiş Milletlerin amaçlarının tamamlayıcılığını vurgulamak; Birleşmiş Milletler tarafından belirlenmiş büyük sorunların çözümüne kooperatif hareketin katkısını belirtmek; Uluslararası kooperatif hareket ile yerel, ulusal ve uluslararası düzeydeki yönetimler, hükümetler gibi, diğer aktörler arasındaki ortaklaşmayı genişletmek ve sağlamlaştırmak.

Uluslararası Kooperatifler Gününün Ana Temaları, 1995’den itibaren küresel toplum, kooperatifler vb. ICA Günü’nü Birleşmiş Milletler UKG olarak kutlamaktadırlar. Dünyada UKG kutlamaları yerel, ulusal ve uluslararası düzeyde tutarlı olmalıdır.

Bu nedenle ilgili kuruluşlar, kooperatifflerin çözümüne katkıda bulunabileceği ana bir temayı her yıl UKG’nün konusu olarak seçerler. Konuyla ilgili olarak, BM Genel Sekreteri, Uluslararası Kooperatifler Birliği (ICA) ve Kooperatifleri Tanıtma ve Geliştirme Komitesi (COPAC) yetkilileri, Günün anlamı ve konusu üzerine demeçler verirler. Örneğin UKG’nün son beş yılının ana temaları şöyledir:

Konu 2010 :Kooperatif girişim kadınları özerkleştirir
Konu 2011 :Gençler, kooperatiflerin geleceği
Konu 2012 :Kooperatif girişimler daha güzel bir dünya kurmaya yardım ederler
Konu 2013 :Kooperatif, Kriz zamanında güçlü kalan bir girişim
Konu 2014 :Kooperatif işletmeler: herkes için sürdürülebilir bir kalkınmayı sağlamak

Birlleşmiş Milletler Genel Sekteteri M. Ban Ki-moon, 2014 yılı UKG için şu vurgulamayı yapmaktadır:”Kooperatifler, tarım, gıda güvenliği ve kırsal kalkınma için özel olarak önemlidirler. Fakirlik içinde yaşayan onlarca milyon insan dahil olmak üzere, finans hizmetleri sektöründen, 857 milyondan fazla insan yararlanmaktadır.

Toplumun kaygısı, kooperatif hareketin kurucu değerlerinden biridir. Bu nedenle, toplulukların /toplumların yaşam koşullarının sürdürülebilirliğini koruma ihtiyacı, tüm kooperatiflerin hedefi ve onların yapacağı işlerin ayrılmaz bir parçasıdır.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Ekleme Tarihi
07.07.2014
Ekleyen Kişi
Özgür Şevik

Etiketler: UKG 2014 teması, sürdürülebilir bir kalkınma, Uluslararası Kooperatifler Günü
Link: UKG 2014 teması: herkes için sürdürülebilir bir kalkınma sağlamak
  HABERLER
>> Arşiv İçin Tıklayınız