ifti Defteri
    TRKYENN EN GVENLR
                GIDA, TARIM ve HAYVANCILIK PORTALI

E-Posta
ifre
Beni Hatrla    
. Unuttum | ye Ol
Bugn: 06 Haziran 2023 Sal
Haberler Yazarlarmz Basndan Makaleler Gnlk Teknik Bilgiler Etkinlikler Foto Galeri Video Galeri
 uan Buradasnz: Ana Sayfa »  Ekonomi, Lojistik »  Tarmsal Destekler »  HABERLER » 
facebook
Twitter
  ANA SAYFA   
 Tarmsal Destekler
 Havza Bazl Destekleme Modeli
 Ekonomi, Finans
 Tarmsal Kredi, Bankalar
 letme Ynetimi
 Yatrmlar, Gelitirme
 Tarmsal Politika, Mevzuat
 Gda, Tarm Lojistii
 Marketler
 Tarm Sigortas
 Fuarlar
 Dier
 


Onbinlerce çiftçinin borçlar için önemli karar

Doal afetlerden zarar gören 109 bin çiftçi tarmsal kredi borçlarnn ertelemesinden yararlanacak.

Gda, Tarm ve Hayvanclk Bakanlndan yaplan açklamada, 13 Mays 2014'te yürürlüe giren "Doal Afetlerden Zarar Gören Çiftçilerin Zirai Kredi Borçlarnn Ertelenmesi Hakkndaki Bakanlar Kurulu Karar" kapsamnda doal afetlerden zarar gören çiftçilerin, Ziraat Bankas ve tarm kredi kooperatiflerine olan borçlarnn 1 yl süreyle ertelenmesi uygulamasnn devam ettii belirtildi.

Söz konusu kararn yürürlük tarihinden yaklak 9 ay öncesinin de kapsam içine alnarak çiftçilerin zararlarnn hafifletilmesinin amaçland ifade edilen açklamada, bu sayede 23 Austos 2013 ile 31 Aralk 2014 tarihleri arasnda meydana gelen doal afetler sebebiyle ekilileri, ürünleri, hayvan varlklar, tesisleri veya seralar en az yüzde 30 zarar gören üreticilerin borçlarnn ertelenmesinin salanaca kaydedildi.

Açklamaya göre, kararname Türkiye genelinde meydana gelen yangn, ar scak, samyeli, ç, heyelan, taban suyu yükselmesi, sel-su baskn, frtna, ar ya, ar kar ya, kar frtnas, dolu, kra, don, kuraklk, yldrm dümesi ve hortum zararlarn kapsyor. Bu durumlar hasar tespit komisyonlarnca belirlenen Çiftçi Kayt Sistemi'ne (ÇKS) kaytl gerçek veya tüzel kii üreticilerin, Ziraat Bankas ve tarm kredi kooperatiflerine olan düük faizli kredi borçlar 1 yl süreyle ertelenecek.

Yl sonuna kadar devam edecek uygulama kapsamnda eylül sonu itibariyle 46 ilde toplam 109 bin 168 çiftçinin borçlar ertelendi, 35 ilde çalmalar devam ediyor.

EN FAZLA BAVURU KONYA'DAN
 
l ve ilçe hasar tespit komisyonlarnn çalmalar sonucu Ziraat Bankas ve tarm kredi kooperatifleri ubelerine gönderilen üreticiler içinde, en fazla bavuru 10 bin 569 kii ile Konya'dan yapld. Konya'y 9 bin 622 kii ile Ankara, 6 bin 220 kii ile Yozgat izledi.

Öte yandan, hasar tespit komisyonlarndan alnan bilgilere göre, ürün baznda en fazla zarar fndk, kays, elma, kiraz, eftali, armut, erik, ceviz, üzüm, antep fst, kivi ve bademde olutu. Tarla ürünlerinde ise en çok zarar buday, arpa, yulaf, çavdar, yonca, fi, korunga ve sebzelerde görüldü.

Bu arada geçen yl da 81 ilde 55 bin 105 çiftçinin borcu ertelenmiti.
 
 
 
 
 
 
 
 

Ekleme Tarihi
18.10.2014
Ekleyen Kii
zgr evik

Etiketler: ifti, tarm, bor
Link: Onbinlerce iftinin borlar iin nemli karar
  HABERLER
>> Ariv in Tklaynz