Çiftçi Defteri
    TÜRKİYENİN EN GÜVENİLİR
                GIDA, TARIM ve HAYVANCILIK PORTALI

E-Posta
Şifre
Beni Hatırla    
Ş. Unuttum | Üye Ol
Bugün: 02 Aralık 2023 Cumartesi
Haberler Yazarlarımız Basından Makaleler Günlük Teknik Bilgiler Etkinlikler Foto Galeri Video Galeri
 Şuan Buradasınız: Ana Sayfa »  Tarım Tedarik »  Fidan »  BASINDAN MAKALELER » 
facebook
Twitter
  ANA SAYFA   
 Tarım Finansmanı
 Tarım Sigortası
 Hizmet Sektörü
 Fuarlar
 Tohum
 Gübre
 Zirai İlaç
 Mekanizasyon
 Sulama
 Fidan
 Diğer

 
 
  İsmail UĞURAL

 
 
 
 
Bebek gibi bakılan fidanlara büyük talep
Farkındaysanız hep tarım, sanayi ve teknoloji bütünleşmesine dikkat çekmeye çalışıyorum. İşte size güzel bir örnek daha. Fidaş Seracılık Fidecilik AŞ Yönetim Kurulu Başkan Vekili Kemal Ersoy ile firmanın faaliyet ve projelerini konuştuk.

Kemal Ersoy, “Tarımsal sanayiye dayalı bir alandaki iş arayışlarımız sonucunda firmamız 2004 yılı Ağustos ayında, Salihli'nin önde gelen Ersoy ve Yazgan ailelerinin önderliğinde Salihli merkezli olarak kuruldu. Yapılan yer seçimi ve fuar araştırmalarının ardından fideliğimiz dönemin en modern fide üretim tesislerinden biri olarak tasarlandı. İnşaat Kasım 2004'te başladı ve 2005 yılının Mart ayında tamamlanarak Dikili'nin Kabakum Köyünde işletmemiz faaliyete geçti. Tesisimiz 50 bin metrekare arazi üzerinde yapılanmıştır. Ayrıca 17 bin metrekare sera alanı ve toplam bin m2 yönetim, işletme binası, depo ve yemekhane alanları bulunmaktadır. Domates, biber, hıyar, marul, kavun, karpuz, karnabahar, lahana, brokoli vs. gibi birçok ürünün fidelerinin üretildiği tesisimizde tohum ekimi, çimlendirme, iklim kontrolü, sulama, havalandırma ileri teknoloji otomasyon sistemleri ile sağlanıyor. Seraların tasarımı, gerekli tüm hijyenik önlemlerin alınmasına imkân tanıyacak şekilde yapılmıştır. Üretim kapasitemiz yıllık 110 milyon adettir. Firmamızda 8 tanesi beyaz yakalı olmak üzere toplam 31 çalışanımız mevcuttur. Son olarak 2012 yılında Değerli ailesinin de firmamıza katılımı gücümüzü daha da artırdı” diyor.
Bitki sağlığı

Ersoy, “Ülkemizin değişik yörelerinde, farklı zamanlarda farklı ürünler üretilmekte. Bu sebeple bizim müşteri portföyümüz de değişik bölgelerde değişik müşteri profillerinden oluşuyor. Kendisine bağlı çiftçileriyle sözleşmeli tarım yapan salça fabrikaları, kurutulmuş domates fabrikaları, konserve ve turşu fabrikaları olabildiği gibi zirai ilaç bayileri ve nihai kullanıcı olan üreticiler de listemizde yer almakta. Ayrıca, hobi amacıyla bahçelerinde ve saksılarda yetiştiricilik yapan tarım meraklıları da fidelerimizi tercih ediyor. Ürettiğimiz ürünün canlı olması beraberinde birçok dikkat edilmesi gereken konuyu da ortaya çıkarıyor. Bitki sağlığı ve kalitesi en temel konulardan biri. Bu yüzden üretim bölümümüzde uzman ziraat mühendislerimiz ve yıllar içinde yetiştirdiğimiz deneyimli personelimiz bulunuyor. Üretim esnasında gerekli tüm hijyenik önlemler alınmakta, bitki koruma ve besleme uygulamaları yapılmakta” diye konuşuyor.

İZLENEBİLİRLİK VE ANALİZ

Ersoy, “Temel konulardan bir tanesi de ‘Bebek Gibi Baktığımız' fidelerin doğru zamanda, doğru şekilde üretime alınması ve teslimatlarının planlanmasıdır. Dolayısıyla operasyon bölümümüzde endüstri mühendisi arkadaşımızın başında bulunduğu bir ekip sektörün en ileri yazılımı olan Growis programı ile her bir siparişi en ince ayrıntısına kadar izleyip gerekli planlamaları yapıyor. Growis, hem operasyonda hem de üretimde en üst düzeyde izlenebilirlik sağlamakla kalmayıp işin teknik detaylarında da her türlü analizi yapmamıza fırsat sağlıyor” diyor.

WEB SAYFASI

“Bununla birlikte, programımız sayesinde müşterilerimiz www.fidasfide.com.tr adresindeki web sayfamızda online işlemler bölümünden kullanıcı adı ve şifreleri ile giriş yapıp siparişlerinin durumu ile ilgili anlık verilere erişebiliyorlar” diyen Ersoy, şöyle devam ediyor; “Satış ve teknik destek için de yine ziraat mühendislerinden oluşan ekibimiz geniş bölgelerde sürekli ziyaretler gerçekleştiriyor. Özet olarak, üretim kalitemiz, operasyon kabiliyetimiz ve teknik hizmetlerimizle sektörün önemli oyuncularından biri olmayı başarabildiğimizi düşünüyoruz. Gelecek dönemler için hedefimiz ürün ve hizmet kalitemizi sürdürebildiğimiz ölçüde büyümek ve yenilikleri takip ederek sektörün öncü kuruluşlarından biri olarak üst düzey hizmetlerimizi devam ettirmektir. Ayrıca gelecekte daha da önemi artacak olan tarım sektörünün başka alanlarında da yer alarak firmamızı gelecek kuşaklara taşımak en büyük arzumuz.”http://hurarsiv.hurriyet.com.tr/

Ekleme Tarihi
02.08.2013
Ekleyen Kişi
gidatarim2

Etiketler: İsmail UĞURAL,fidan
Paylaş | |

>> Arşiv İçin Tıklayınız