ifti Defteri
    TRKYENN EN GVENLR
                GIDA, TARIM ve HAYVANCILIK PORTALI

E-Posta
ifre
Beni Hatrla    
. Unuttum | ye Ol
Bugn: 06 Haziran 2023 Sal
Haberler Yazarlarmz Basndan Makaleler Gnlk Teknik Bilgiler Etkinlikler Foto Galeri Video Galeri
 uan Buradasnz: Ana Sayfa »  Tarm Tedarik »  Hizmet Sektr »  HABERLER » 
facebook
Twitter
  ANA SAYFA   
 Tarm Finansman
 Tarm Sigortas
 Hizmet Sektr
 Fuarlar
 Tohum
 Gbre
 Zirai la
 Mekanizasyon
 Sulama
 Fidan
 Dier
 


DEDA'tan tarmsal sulama için kampanya

Tarmsal sulamada kaçak elektrik kullanmnn önüne geçmek isteyen DEDA, çiftçiler için kampanya balatt.

DYARBAKIR - DEDA, tarmsal sulamada kaçak elektrik kullanmn önlemek amacyla çiftçiler için kampanya balatt. Kampanyadan yararlanmak isteyen üreticiler, sezonluk olarak msr ve pamuk için 100 dönüme 9 bin lira, ikinci ürüne de art 2 bin lira ödeyecek.

DEDA Genel Müdürü Mustafa Yldz, DEDA hizmet binasnda düzenledii basn toplantsnda, bölgede yüzde 70'lerin üzerinde kaçak elektrik kullanmnn söz konusu olduunu söyledi.

Bölgede tarmsal sulama arlkl olarak tüketilen elektrik enerjisinin 4 milyar kilovatsaatin üzerinde olduunu, bunun yaklak yüzde 95'ini kontrol edemediklerini vurgulayan Yldz, "Tarmsal sulamadaki elektriin en az yüzde 90' kaçak olarak kullanlyor. Çiftçiler ödeme güçlüü çektiklerini ifade ediyor ancak bizim de elektrii bedelsiz verme gücümüz olamaz" dedi.

Çiftçilere yönelik dönüm esasl bir kampanya balattklarn dile getiren Yldz, öyle konutu:

"'Çiftçilerde elektrii devlet karlyor' diye bir düünce var. Ama bunu devlet deil, elektrik borcunu düzenli ödeyen vatandalar karlyor. Kaçak elektrik kullanmnn bölgeye zarar var. Enerji kalitesini düürüyor. Sanayiciler ciddi zarar görüyor."

"Kaçak elektrik bölgeye zarar veriyor"

Bölgede yaplan yatrmlarn kaçak kullanm oranna göre deitiini belirten Yldz, unlar söyledi:

"Yatrm planlamalarnda ciddi sorunlar oluyor. Geçmite yaplan yanllar telafi etmek için urayoruz. Sahada yüklenici eliyle bile çalma yapamyoruz. Sahada çalan ekipleri çaltrmakta zorlanyoruz. Sahadaki çalmalarmz bir ekilde engelleniyor. Tarmsal sulama için 45-50 bin civarnda kuyu olduunu tahmin ediyoruz."

DEDA A Sözcüsü Gökay Üstün de bölgede 152 bin çiftçinin bulunduunu, bunlarn yaklak 44 bin 500'ünün pamuk ve msr tarm yaptna dikkati çekti.

Enerji kullanarak sulama yapan 33 bin 348 çiftçinin bulunduunu vurgulayan Üstün, yüzde 90-95 geri dönüü olmayan bir tüketimden söz ettiklerini kaydetti.

Kampanya hakknda bilgi veren Üstün, öyle dedi:

"Kampanyann iki aya bulunuyor. Birincisi abone olan çiftçilere dönüm üzerinden sezonluk ücretlerle elektrik verilmesidir. Kullandklar elektriin çok cüzi ksmna denk gelen bu bedelleri ödemelerini istiyoruz. Pamuk ve msr için sezonluk olarak 100 dönüme 9 bin lira söz konusu. Ardndan ikinci ürüne art 2 bin liralk talebimiz olacak. Kampanya kullanlan elektrii yüzde 25'ine denk geliyor. Çiftçilere büyük bir avantaj sunuyor. Kampanyaya bavuru süresi 16 Haziran'da sona eriyor. Kampanya 3 yla kadar uzatlabilir. Çiftçilere uzun vadede büyük menfaatler salayacak."

Üstün, kaçak elektrikle mücadele kapsamnda imdiye kadar 9 bin 561 abone hakknda savcla suç duyurusunda bulunulduunu, 8 bin 125 abone hakknda da icra ilemleri balatldn sözlerine ekledi.

Bu arada basn toplantsnn yapld salonda elektrik kesintisi yaannca Üstün "Görüyorsunuz bizim de elektriklerimiz kesildi" diye konutu. 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Ekleme Tarihi
07.05.2014
Ekleyen Kii
zgr evik

Etiketler: deda, kaak elektrik, kampanya, sulama
Link: DEDA'tan tarmsal sulama iin kampanya
  HABERLER
>> Ariv in Tklaynz