Çiftçi Defteri
    TÜRKİYENİN EN GÜVENİLİR
                GIDA, TARIM ve HAYVANCILIK PORTALI

E-Posta
Şifre
Beni Hatırla    
Ş. Unuttum | Üye Ol
Bugün: 01 Mart 2024 Cuma
Haberler Yazarlarımız Basından Makaleler Günlük Teknik Bilgiler Etkinlikler Foto Galeri Video Galeri
 Şuan Buradasınız: Ana Sayfa »  Tarım Tedarik »  HABERLER » 
facebook
Twitter
  ANA SAYFA   
 Tarım Finansmanı
 Tarım Sigortası
 Hizmet Sektörü
 Fuarlar
 Tohum
 Gübre
 Zirai İlaç
 Mekanizasyon
 Sulama
 Fidan
 Diğer
 


Çiftçilere sahte gübre uyarısı

Ekim sezonu öncesi çiftçilere sahte gübre uyarısı yapıldı. Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri Merkez Birliği Genel Müdür Vekili Namık Bostancı, "Sahte gübre satanları vatan haini olarak görüyorum. Hem çiftçimizi kandırarak paralarını alıyorlar hem de tarımsal üretime önemli oranda zarar veriyorlar." dedi.

Namık Bostancı, yazılı bir açıklama yaparak çiftçilere ekim sezonu öncesi sahte gübre uyarısı yaptı. Sahte gübreyi tarlasına atan çiftçinin normal gübre kullandığını zannettiğini ancak sezon bitiminde tarlasından hiçbir verim alamadığını dile getiren Bostancı, "Hem kendisi ham de ülke ekonomisi zarar görüyor. Buradan çiftçilerimize çağrıda bulunuyorum. Çiftçilerimiz gübre ihtiyaçlarını hiçbir endişe duymadan Tarım kredi kooperatiflerinden karşılayabilirler.” dedi.
 
"KİMYEVİ GÜBRE DENGELİ VE ZAMANINDA KULLANILMALI"

Tarımsal üretimin önemli girdilerinden kimyevi gübrenin dengeli ve zamanında kullanılması halinde verime yüzde 50’ye yakın katkısı olduğunu ifade eden Bostancı, “Kimyevi gübrede en önemli kalite kriteri, ambalajın üzerinde belirtilen garanti edilen içeriğe uygun üretim yapılmış olmasıdır. Azot, fosfor, potasyum gibi bitki besin maddeleri garanti edilen içerikte belirtilen oranlarda olmalı. Diğer bir önemli husus ise gramajın ambalajda belirtilen miktarda olması. Gübre fiyatında bu iki unsur son derece önemli. Çiftçilerimiz bu hususları dikkate alarak gübre tercihlerini güvenilir markalardan yana kullanmalı.” ifadelerini kullandı. 
 
 
 
 
 
(CİHAN)
 
 

Ekleme Tarihi
25.09.2014
Ekleyen Kişi
Özgür Şevik

Etiketler: Namık Bostancı, sahte gübre uyarısı, gübre
Link: Çiftçilere sahte gübre uyarısı
  HABERLER
>> Arşiv İçin Tıklayınız