Çiftçi Defteri
    TÜRKİYENİN EN GÜVENİLİR
                GIDA, TARIM ve HAYVANCILIK PORTALI

E-Posta
Şifre
Beni Hatırla    
Ş. Unuttum | Üye Ol
Bugün: 21 Mayıs 2024 Salı
Haberler Yazarlarımız Basından Makaleler Günlük Teknik Bilgiler Etkinlikler Foto Galeri Video Galeri
 Şuan Buradasınız: Ana Sayfa »  Sebzecilik »  Marul, Yeşillikler »  HABERLER » 
facebook
Twitter
  ANA SAYFA   
 Örgütler
 Tohum, fide-Çeşit
 İlaç-Gübre
 Mekanizasyon-Sulama
 Yetiştirme teknikleri
 İyi tarım uygulamaları
 Organik üretim-ürün
 Hasat-Depolama
 Taze marul
 İşleme-Paketleme
 İhracat-İthalat
 Ticaret-Pazarlama
 Araştırma-Geliştirme
 Kamu çalışmaları
 Destek ve teşvikler
 GDO
 Diğer
 

                                Tarım alanlarının gelişimi için kalıcı enerji 
 
Powering Agriculture' adlı uluslararası girişim, tüm dünyada kırsal alanlarda yaşanan açlık ve yoksulluğa karşı yeni enerji sistemleri ile mücadele etmeye hazırlanıyor.
 
Almanya, İsveç ve Amerika Birleşik Devletleri Kalkınma Bakanlıklarının ortak projesi olan Powering Agriculture girişiminin hedefinde yeni enerji politikaları ile yoksulluğun hüküm sürdüğü kırsal bölgeleri kalkındırmak var. Bu fikrin özünde ise elektrik ve akaryakıtın daha kolay ulaşılır kılınması ve bu sayede gıda üretiminin arttırılarak açlıkla mücadele edilmesi yatıyor. Konuyu biraz açalım: Herhangi bir gıdanın yetiştiği ya da üretildiği yerden tabağımıza geldiği ana kadar geçtiği her aşamada enerji tüketiliyor. Tarla sulamada kullanılan pompaların çalışmasından, gıdanın elektrikli fırınlarda pişmesine kadar. Yeryüzünde üretilen enerjinin üçte biri sadece bunun için harcanıyor. Yiyeceğimizin tabağımızdaki yerini alabilmesi için.
 
Bir buçuk milyar insan elektriksiz yaşıyor
 
Madalyonun öbür yanına baktığımızda, harcanan bunca çabaya karşı dünya üzerinde açlıkla mücadele eden yaklaşık 840 milyon insan olduğunu görüyoruz. Birleşmiş Milletler’in tarım örgütü FAO, 2050 yılına kadar, artan dünya nüfusunun doyurulabilmesi için gıda üretiminin yüzde 70 arttırılması gerektiğini bildiriyor. Bunun sağlanabilmesi için gıdanın daha az enerji, daha az toprak ve daha az su ile yetiştirilebilmesi gerekiyor.
 
Maria Weitz
Maria Weitz
 
Powering Agriculture projesini, kısa adı GIZ olan Almanya Uluslararası İşbirliği Kurumu’nda yöneten Maria Weitz, kırsal bölgelerdeki enerji dağıtımının mutlaka geliştirilmesi gerektiğini belirtti. Küresel ısınmaya sebep olan sera gazı salınımının yüzde 20’sinin gıda üretiminden kaynaklandığını da vurgulayan Weitz, bunun mutlaka azaltılması gerektiğini belirterek "Tabi ki bunu frenlememiz gerekiyor ve bunun için hem kaynaklarımızı daha etkili kullanmalı hem de sera gazına sebep olmayan enerji alanlarından yararlanmalıyız" ifadesini kullandı. Weitz bu enerji türlerine örnek olarak da güneş ve rüzgar enerjilerinin yanı sıra, tarım üretiminin atıkları ile işletilebilen organik gaz tesislerinin kullanımını öneriyor.
 
Sözkonusu projenin Amerika ayağını kısa adı USAID olan Amerikan Kalkınma Dairesi’nde yöneten Jeremy Foster ise geliştirilmesi gereken yeni enerji üretim ve dağıtım sistemlerinin yerel bölgelerde kullanılabilir ve masrafının karşılanabilir olması gerektiğini vurguladı. “Gelişmekte olan ülkelerde temiz, maliyeti karşılanabilir ve güvenilir enerji olanakları olmayan çiftçiler ve tarım işletmeleri, gelirlerini arttırma konusunda olanaklarının çok gerisinde kalıyorlar” diyen Foster ayrıca, sözünü ettiği gelişmekte olan ülkelerde yaklaşık 1 buçuk milyar insanın elektriğe ulaşamadığını ve her dört kişiden üçünün bu bölgelerde aşırı yoksulluk çektiğini ifade etti.
 
Jeremy Foster
Teknolojik yenilikler yerel kullanıma uygun olmalı
Mısır gibi bazı ülkelerde güneş enerjisi ile çalışan su pompalarının devreye sokulduğunu ve bunlardan gayet iyi verim alındığını dile getiren tarım iktisatçısı Maria Weitz ise geliştirilecek olan yeni teknolojilerin mutlaka yerel kullanıma uygun olması gerektiğinin altını çizdi. Weitz'a göre sanayi ülkelerinde geliştirilen teknolojik yenilikler var. Bunlar teorik olarak gelişmekte olan ülkelerde kullanılabilir ancak edinilen tecrübelere göre bu teknolojilerin en fazla yerel kullanıma açık olmasına dikkat edilmeli.
Powering Agriculture projesi, çalışmalarının meyve vermesi için doğrudan küçük çiftçilerle değil, yerel ve uluslararası kalkınma örgütleri, sivil toplum kuruluşları ve tarım uzmanları ile iş birliği yapıyor. Bu sayede oluşacak olan ilişkiler ağının yerel başarıları paylaşması ve bu başarıların dünyanın başka bir köşesindeki küçük çiftçilere ilham vermesi hedefleniyor.
© Deutsche Welle Türkçe

Ekleme Tarihi
19.06.2014
Ekleyen Kişi
Kemal Erdoğan

Etiketler: kalıcı enerji
Link: Tarım alanlarının gelişimi için kalıcı enerji
  HABERLER
>> Arşiv İçin Tıklayınız