Çiftçi Defteri
    TÜRKİYENİN EN GÜVENİLİR
                GIDA, TARIM ve HAYVANCILIK PORTALI

E-Posta
Şifre
Beni Hatırla    
Ş. Unuttum | Üye Ol
Bugün: 03 Aralık 2023 Pazar
Haberler Yazarlarımız Basından Makaleler Günlük Teknik Bilgiler Etkinlikler Foto Galeri Video Galeri
 Şuan Buradasınız: Ana Sayfa »  Sebzecilik »  Hıyar »  GÜNLÜK » 
facebook
Twitter
  ANA SAYFA   
 Örgütler
 Tohum, fide-Çeşit
 İlaç-Gübre
 Mekanizasyon-Sulama
 Yetiştirme teknikleri
 İyi tarım uygulamaları
 Organik üretim-ürün
 Hasat-Depolama
 Sofralık havuç-turp
 İşleme-Paketleme
 İhracat-İthalat
 Ticaret-Pazarlama
 Araştırma-Geliştirme
 Kamu çalışmaları
 Destek ve teşvikler
 GDO
 Diğer

 
 
İşte Şahenk’i mutfağa sokan tablo
Sefer LEVENTSatın alma gücündeki artış, kentleşme ve ekonomik büyüme hedefleri Türkiye’de lüks restoran işinin ciddi potansiyel taşıdığını gösteriyor. Avrupa’daki kriz ise lüks restoran zincirlerini almak ya da ortak olmak için tam zamanı olduğunu açıkça ortaya koyuyor.

GEÇTİĞİMİZ günlerde İstanbul Doors Group’un çoğunluk hisselerini satın alan ve bunun hemen ardından dünyanın altı farklı ülkesinde restoranları bulunan Zuma’ya ortak olan Doğuş Holding gözleri gıda hizmet sektörüne, daha doğrusu lüks restoran işine çevirdi.
Doğuş Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ferit Şahenk daha önce verdiği bir röportajda “Bu işe hobi olarak girmiyorum. Doğuş Holding çatısı altında yaptığım hiçbir şeyi hobi olarak yapmam” demişti.Zaten sektör analizlerine bakıldığında da bu işin hobi değil, kârlı bir iş olduğu, hepsinden önemlisi gelecek vaadettiği açıkça görülüyor.
Araştırma şirketi Datamonitor tarafından yapılan bir analize göre 2014 yılında global gıda sektöründe yaklaşık 586 milyar işlem yapılacak. Bu sektörün 2009–2014 arasında yüzde 18 büyüyeceği anlamına geliyor.

2015’TE 1.8 TRİLYON DOLAR

Rapora göre gıda sektörünün restoran segmentinde 2010 yılında yaklaşık 1.5 trilyon dolarlık kazanç elde edilirken bu rakam 2015 yılında 1.8 trilyon dolara ulaşacak. Gıda sektörünün sürekli büyümesinde en önemli etken nüfus artışı olurken hayat koşullarındaki değişim de gıda hizmet sektörünün büyümesinde oldukça önemli bir faktör. Şehirleşmesinin artmasıyla beraber ofislerde çalışan sayısının yükselmesi, ailelerde artık iki kişinin de çalışması ve bunların sonucunda evde geçirilen zamanın azalması insanların yemek alışkanlıklarını da değiştirdi. Bu değişim, dışarıda yemek yiyen insanların sayısını ve dolayısıyla kafe ve restoranların sayısını artırdı.

Doğuş Grubu’nun yatırıma soyunduğu lüks restoran işi de hem dünyada hem de Türkiye’de hızlı bir büyüme trendi içinde. Marka haline gelen restoranların zincir şeklinde büyümesini kentleşme, satın alma gücündeki artış ekonomik büyüme hedefleri destekliyor. Her ne kadar Avrupa’daki kriz işleri biraz yavaşlatsa da, Doğuş gibi bu alanda büyümeye çalışan şirketler için de en iyi alım zamanı olduğuna işaret ediyor. Bu restoranların kâr marjlarının oldukça iyi olduğunu belirtmekte de fayda var.

ZUMA VE ROKA’YA ORTAK OLDU

D.ream, geçtiğimiz günlerde İstanbul Doors Group’un yüzde 74.25’ini almıştı. Doğuş, gıda sektöründeki yatırımlarına hızla devam ederken, bünyesinde Roka ve Zuma restoranları bulunduran İngiliz Azumi Group’a da yüzde 50 ortak oldu.

Tüm bu alma satma işlerini “Farklılaş ya da öl” felsefesiyle açıklayan Şahenk gelecek dönem için oldukça iddialı bir hedef ortaya koymuştu: “Faaliyette olduğumuz tüm işlerde ilk 3’te yer alacağız.”Bu hedef, Doğuş Grubu’nun restoran işinde satın alma-büyüme faaliyetlerine devam edeceğini çok açık bir biçimde gösteriyor.

Doğuş’un elindeki markalar

· Nusr-Et Steakhouse
· Kiva
· Armani Ristorante
· Go Mongo
· GQ Bar
· Da Mario
· Vogue
· Anjelique
· Kitchenette
· Gina
· Ajia
· Zuma
· Mama
· Carlotta
· Poupon
· Ca’d’oro
· Gigi
· Foodist Catering
· Tom Aikens Res.
· Tom’sKitchen
· Tom’s Deli
· Raika
· Wanna

Planlanandan hızlı büyüyoruz

DOĞUŞ Holding, yeme-içme ve eğlence sektörüne girmesinden sonra şu ana kadar toplamda 75 restorana ulaştı. Geçtiğimiz günlerde
Habertürk Gazetesi’ne açıklamalarda bulunan D.ream Genel Müdürü Levent Veziroğlu, “Artık markalarımızın sayısını ben bile karıştırıyorum. Biz bu yatırımları zaten yapacaktık ama hızı beklediğimizin üzerinde gerçekleşti. Hızımız dışında planladığımız herşey yolunda gitti” diye konuştu.

Ünlülerin restoran merakı

GIDA hizmet sektörüne yönelenler arasında hem Türkiye’de hem de yurt dışında iş dünyasından spor ve eğence sektörünün ünlülerine kadar birçok isim öne çıkıyor. Türkiye’de zamanında birbirine muhalif olan eski Başbakan Tansu Çiller’in oğulları Berk ve Mert Çiller ve yine eski Başbakan Mesut Yılmaz’ın oğulları Hasan ve Yavuz Yılmaz’ın Nişantaşı’nda açtıkları restoranlar kapı komşusu. Yurt dışında ise restoran sahibi ünlülerin listesi bir hayli kalabalık. Rock yıldızı Bon Jovi, NBA’in efsanesi Michael Jordan, aktör Robert de Niro, pop yıldızı Justin Timberlake, aktör Richar Gere ve daha birçok ünlünün restoranları bulunuyor. Bununla beraber Hollywood’un sert yıldızları Slyvester Stallone, Arnold Schwarzenegger ve Bruce Wills ile ünlü aktris Demi Moore’un birlikte açtıkları Planet Hollywood restoranları da ‘ünlü restoranları’ arasındaki yerini alıyor.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Preferences
§
1
2
3
4
5
6
7
8
9
0
-
=
Backspace
Tab
q
w
e
r
t
y
u
i
o
p
[
]
Return
capslock
a
s
d
f
g
h
j
k
l
;
'
\
shift
`
z
x
c
v
b
n
m
,
.
/
shift
English
alt
alt
Preferences
§
1
2
3
4
5
6
7
8
9
0
-
=
Backspace
Tab
q
w
e
r
t
y
u
i
o
p
[
]
Return
capslock
a
s
d
f
g
h
j
k
l
;
'
\
shift
`
z
x
c
v
b
n
m
,
.
/
shift
English
alt
alt

Ekleme Tarihi
25.11.2012
Ekleyen Kişi
gidatarim2

Etiketler: mutfak,şahenk,Sefer LEVENT
Paylaş | |

>> Arşiv İçin Tıklayınız