ifti Defteri
    TRKYENN EN GVENLR
                GIDA, TARIM ve HAYVANCILIK PORTALI

E-Posta
ifre
Beni Hatrla    
. Unuttum | ye Ol
Bugn: 29 Mays 2023 Pazartesi
Haberler Yazarlarmz Basndan Makaleler Gnlk Teknik Bilgiler Etkinlikler Foto Galeri Video Galeri
 uan Buradasnz: Ana Sayfa »  HABERLER » 
facebook
Twitter
 ANA SAYFA
 Gda
 ecek
 Tarla Bitkileri
 Sebzecilik
 Meyvecilik
 Hayvanclk
 Su rnleri
 Orman, Peyzaj
 Organik Tarm
 evre, Enerji
 Biliim, Teknoloji
 Tarm Tedarik
 Ekonomi, Lojistik
 Tarmsal Desteklemeler
evre Bakanl 750 bin terminatr bcek retti 10 milyon liray kurtard 

Çevre ve Orman Bakanl aaçlara orman yangnlarndan be kat daha fazla zarar veren böcekleri yok etmek için laboratuvarda terminatör böcek üretti.

 

Doadaki zararl böcekleri yiyerek aaçlar koruyan terminatör böcekler, devleti her yl 10 milyon TL harcama yapmaktan kurtaracak. Orman Genel Müdürü Osman Kahveci, unlar söyledi:

10 milyon TL cepte

Ormanlarmzda 50 çeit zararl (böcek, mantar vs) iki milyon hektar alanda görülüyor. Bunlara kar mekanik, kimyasal, biyolojik ve biyoteknik yöntemler kullanlarak ortalama her yl 8- 10 milyon TL harcamamza neden oluyorlar. Yrtc böcek üretimi için be yeni laboratuvar kurduk ve önceden kurulan laboratuvarlarla birlikte (61 adet laboratuvarda) 750 bin adet yrtc böcek ürettik ve hastalkl alanlara yerletirdik. 2011’de 3 biyolojik mücadele laboratuvar daha kuracaz. Zararl böceklerle mücadelede Biyolojik Mücadele çalmalarn artrdk. Bu kapsamda, ormanlara 51 bin suni ku yuvas astk ve 250 karnca nakli gerçekletirdik.

Aaçkakan örnei

Kular ormanlarda zarar yapan böceklerin yumurtalar, larva ve erginleriyle beslenirler. Bu nedenle bir aaçkakan kendi arl kadar günlük zararl böcek tüketir, ormandaki biyolojik dengenin korunmasna faydal olur. Bir karnca yuvasnda yaklak 300 bin karnca yaar. Bir hektarlk ormanlk alanda zararl böceklerin larva, yumurta ve erginlerini yiyerek doal dengenin salanmasnda faydal olurlar. 

Tuzak yöntemi

 Terminatör böceklere ek olarak, zararllar yok etmek için tuzak yöntemini de kullanyoruz. Böceklerin üreme dönemlerinde çkardklar cinsel kokudan yararlanarak, böcekleri bir tuzakta topluyoruz. Sonra bu böcekler imha ediliyor. Kullanm kolay, çevreye herhangi bir zarar olmayan bu yöntemle imdiye kadar 275 milyon zararl böcek imha ettik.

 

 

http://www.hurriyet.com.tr/

Ekleme Tarihi
10.01.2011
Ekleyen Kii
gidatarim2


Link: evre Bakanl 750 bin terminatr bcek retti 10 milyon liray kurtard




  HABERLER
>> Ariv in Tklaynz