Çiftçi Defteri
    TÜRKİYENİN EN GÜVENİLİR
                GIDA, TARIM ve HAYVANCILIK PORTALI

E-Posta
Şifre
Beni Hatırla    
Ş. Unuttum | Üye Ol
Bugün: 29 Eylül 2023 Cuma
Haberler Yazarlarımız Basından Makaleler Günlük Teknik Bilgiler Etkinlikler Foto Galeri Video Galeri
 Şuan Buradasınız: Ana Sayfa »  HABERLER » 
facebook
Twitter
 ANA SAYFA
 Gıda
 İçecek
 Tarla Bitkileri
 Sebzecilik
 Meyvecilik
 Hayvancılık
 Su Ürünleri
 Orman, Peyzaj
 Organik Tarım
 Çevre, Enerji
 Bilişim, Teknoloji
 Tarım Tedarik
 Ekonomi, Lojistik
 Tarımsal Desteklemeler
Pazar Lideri TürkTraktör’den  2010 yılında rekor üretim   

TürkTraktör ve Ziraat Makineleri A.Ş. 2010 yılına ait finansal sonuçlarını açıkladı. 

Yurt içi ve yurt dışı pazarında güçlü bir performansa imza atan TürkTraktör, yıllık 28.348 adetlik traktör üretimi ile Türkiye’deki otomobil üreticileriyle yarışarak  6. sıraya yerleşti.

 

İstanbul, 18 Şubat 2011– İleri tarım teknolojilerini çiftçilerin hizmetine sunarak, traktör ve tarım ekipmanları pazarında, modern tarıma yön verme vizyonuyla faaliyetlerini sürdüren TürkTraktör ve Ziraat Makineleri A.Ş., 18 Şubat 2011’de, Swissotel İstanbul’da gerçekleştirdiği basın toplantısında; yıllık 28.940 adet traktör satışı ile toplam cirosunun 1,2 milyar TL’ye yükseldiğini açıkladı. 

TürkTraktör ve Ziraat Makineleri A.Ş. Genel Müdürü Marco Votta alınan sonuçları değerlendirirken şunları söyledi: “2010 yılı genelinde çok başarılı bir performans göstererek, çıtamızı daha da yukarı taşımış olmaktan mutluluk duyuyoruz. Türkiye’de yaşanan güçlü büyüme ortamında başarılı finansal ve operasyonel sonuçlar almayı sürdürerek, iç ve dış pazardaki talebin artışına paralel olarak 2010 yılında toplam 28.940 adet traktör satışı ile 180 milyon TL net kâr elde ettik. Yurt içi pazardaki liderliğimizi devam ettirerek son 3 yıldır Türkiye’de yüzde 50’nin üzerinde gerçekleşen pazar payımızı korumayı başardık. Yıl içinde yurt dışında da güçlü bir performans sergileyerek 8.938 adet traktör ihraç ettik. Bu rakam ile OSD’ye kayıtlı firmalar arasında ihracatta 8. sıraya yerleştik. 2011 yılında da yıllardır Türk çiftçisi tarafından en çok tercih edilen New Holland ve Case IH markalarımızla pazardaki liderliğimizi sürdürmeyi hedefliyoruz. Aynı paralelde ortaklarımızın desteğiyle, yurt dışı pazarda gücümüzü daha da arttırmayı amaçlıyoruz.”

2010 yılında metrekareye düşen yağış oranının son 40 yılın en yüksek seviyelerinde gerçekleşmesi özellikle mısır, pirinç ve ayçiçeğinde hasadın verimli geçmesi ve tüm bunlara ek olarak dünyada buğday, mısır, pamuk, domates ve et fiyatlarının yüksek seyretmesi TürkTraktör’ün yurt içi satışlarını olumlu yönde etkileyen faktörler arasında yer alıyor. Aynı zamanda devletin çiftçiye sağladığı teşvik oranlarının bir önceki yıla göre yüzde 25 artarak, toplamda 5,9 milyar TL’ye ulaşması ve bankaların sağladığı uygun koşullu kredilerin çiftçiye ve pazara yansıması olumlu yönde gerçekleşti. 

 

Üretimde iki kat büyüme

TürkTraktör 2010 yılında  pazar liderliği konumunu koruyarak, yıllık üretimini 14.310 adetten 28.348 adete taşıdı. New Holland ve Case IH markalarıyla pazar lideri olarak Türk çiftçisinin taleplerini karşılayan TürkTraktör, bu büyüme ile otomobil üreticisi olan firmalar (Tofaş, Renault, Otosan, Toyota, Hyundai, Karsan, Honda, Mercedes ve Temsa) arasında üretimde 6. sırada yer aldı. 

 

Başarılı finansal yönetim

Finansal performans ile ilgili de bilgi verilen toplantıda, uygulanan etkin işletme sermayesi yönetimi, optimal kapasite kullanımı ile 2010 yılında yüksek verimlilik oranlarının yakalandığı belirtildi. Buna göre; gerçekleştirilen başarılı nakit yönetimi sonucunda, 2009 yılında 242 milyon TL olan net finansal borç tutarının 2010 yılında 80 milyon TL net nakit pozisyonuna çevrildiği ifade edildi.

Toplantının önemli bir gündem maddesi ise 2010 yılı kârından 150 milyon TL brüt nakit temettü dağıtılacağının açıklanmasıydı. 2010 yılında 180 milyon TL net kâr elde eden ve İMKB’de en yüksek temettü dağıtan şirketler arasında yer alan TürkTraktör, 2011 yılında, 2010 yılı net kârının yüzde 83,5’ini ortaklarına kâr payı olarak ödeyeceğini açıkladı.

Alınan başarılı sonuçlara paralel olarak, İMKB’de işlem gören TürkTraktör hisselerinin fiyatı 2009 yıl sonunda 9,05 TL iken 17.02.2011 tarihinde 26,80 TL’ye yükseldi. TürkTraktör’ün şirket değeri de 483 milyon TL’den 1,4 milyar TL’ye tırmandı.

 

Tier-3 Motorla pazarın çehresi değişecek

Toplantıda değinilen bir diğer konu ise, 2011 yılından itibaren Tier-3 motora geçişin gerçekleşecek olmasıydı. TürkTraktör bütün hazırlıklarını tamamlayarak, halihazırda 2010 yılında Tier-3 adaptasyonuyla pazara sunduğu yeni modeli T480’in yanı sıra, 50 ila 100 HP gücündeki bütün traktörlerini Tier-3 motorla güncellediklerinin altını çizdi. Bu yeni düzenleme, çevreye duyarlı Tier-3 motorlarla daha az karbon emisyonunu sağlayarak orta vadede çiftçinin verimi arttırmayı amaçlıyor.

1954’den bu yana traktör ve tarım ekipmanları pazarında faaliyet gösteren TürkTraktör, Türkiye’de otomotiv sektörünün ilk üretici ve ihracat gerçekleştirilen kuruluşudur. TürkTraktör, dört ana seride 48-100 HP aralığında ve geniş donanım özelliği seçeneklerine sahip New Holland ve Case IH markalarını Türkiye pazarına sunmaktadır. Ortağı Koç Holding ve dünyanın en büyük tarım makineleri şirketi CNH’in saygınlığıyla, gelişmiş New Holland ve Case IH ürünlerinin kalitesini birleştirerek Türk çiftçisinin beklenti ve ihtiyaçlarını en iyi şekilde karşılamayı amaçlayan TürkTraktör,  TÜİK verilerine göre pazar lideri konumunu; Türkiye’nin dört bir yanında 114 bayi ve 448 servis noktası üzerinden sunduğu hizmet ile güçlendirmektedir. TürkTraktör, 2010 yılı Aralık ayı itibariyle 1.817 kişiye istihdam sağlamaktadır. 

 

 

 

 

www.turktraktor.com.tr

www.newholland.com.tr

www.caseih.com.tr

 

 

Daha fazla bilgi:

Müzeyyen Öztürk - Cohn&Wolfe PR - [email protected] - 0212 328 31 39 

 

 

 

Ekleme Tarihi
19.02.2011
Ekleyen Kişi
gidatarim2


Link: Pazar Lideri TürkTraktör’den 2010 yılında rekor üretim
  HABERLER
>> Arşiv İçin Tıklayınız