ifti Defteri
    TRKYENN EN GVENLR
                GIDA, TARIM ve HAYVANCILIK PORTALI

E-Posta
ifre
Beni Hatrla    
. Unuttum | ye Ol
Bugn: 03 Haziran 2023 Cumartesi
Haberler Yazarlarmz Basndan Makaleler Gnlk Teknik Bilgiler Etkinlikler Foto Galeri Video Galeri
 uan Buradasnz: Ana Sayfa »  HABERLER » 
facebook
Twitter
 ANA SAYFA
 Gda
 ecek
 Tarla Bitkileri
 Sebzecilik
 Meyvecilik
 Hayvanclk
 Su rnleri
 Orman, Peyzaj
 Organik Tarm
 evre, Enerji
 Biliim, Teknoloji
 Tarm Tedarik
 Ekonomi, Lojistik
 Tarmsal Desteklemeler
Traktr, ofrsz tarla sryor 

Tarmdaki teknolojik gelimeyi takip eden Türk çiftçisi insansz tarla sürebilen traktör kullanmaya balad.
 
Adana'nn Ceyhan ilçesinde 3 bin dönüm arazisinde pamuk yetitiren Cem Ergin, Almanya'dan traktör, Amerika'dan pamuk toplama makinesi, Avustralya'dan pamuk tohumu ve srail'den meteoroloji istasyonu getirerek çiftçilerin gözdesi haline geldi.
 
Miami Üniversitesi mezunu olan inaat mühendisi Ergin, 7 yl önce balad çiftçilikle Çukurova'ya örnek oldu. Almanya'dan özel traktör getiren Ergin, 500 bin lira deerindeki traktörü uydu balants ve GPS sistemi sayesinde tarlay operatör olmadan sürebiliyor. Tamam bilgisayar donanml traktörde 'yok' yok. Traktör, 8 tekerlek ve 360 beygir gücüyle 5 traktörün yapt ii ayn anda yapabiliyor. Yllarca kazandklarn pamuk aratrmasna ve tarm makinelerine yatran Ergin, imdiye kadar 2 milyon liralk tarm makinesi alm. Ergin, son yllarda pamuk fiyatlarndaki artla birlikte yeni yatrmlara hazrlanyor. Ergin, "Çukurova'ya geldiimde geleneksel tarmn dna çktm. Herkes güldü. imdi benim yetitirdiim pamuktaki elyaf kalitesi sebebiyle iadamlar almak için sraya geçiyor." diyor.
 
Çukurova'da her yl 2 ürün ekmek yerine sadece pamuk ekmi. Bu ürünle ilgili dünyadaki yüzlerce yayn, aratrma ve kitab okumu. Dier çiftçilerin dekara 3 kilogram att pamuk tohumunu, bilgisayarl mibzerle 1,3 kilograma kadar düürmü. Pamuun yaprana taklan cihazla, rüzgarn ve günein etkisini ölçen Ergin, bitkinin ihtiyac kadar gübre çeidini, suyu, ilac yönlendiriyor. Bütün bu ekipmanlar için harcad yaklak 2 milyon liray ise bir yl içinde kazanm.
 
 
 
 
 
 

Ekleme Tarihi
13.03.2011
Ekleyen Kii
gidatarim2


Link: Traktr, ofrsz tarla sryor
  HABERLER
>> Ariv in Tklaynz