ifti Defteri
    TRKYENN EN GVENLR
                GIDA, TARIM ve HAYVANCILIK PORTALI

E-Posta
ifre
Beni Hatrla    
. Unuttum | ye Ol
Bugn: 03 Haziran 2023 Cumartesi
Haberler Yazarlarmz Basndan Makaleler Gnlk Teknik Bilgiler Etkinlikler Foto Galeri Video Galeri
 uan Buradasnz: Ana Sayfa »  HABERLER » 
facebook
Twitter
 ANA SAYFA
 Gda
 ecek
 Tarla Bitkileri
 Sebzecilik
 Meyvecilik
 Hayvanclk
 Su rnleri
 Orman, Peyzaj
 Organik Tarm
 evre, Enerji
 Biliim, Teknoloji
 Tarm Tedarik
 Ekonomi, Lojistik
 Tarmsal Desteklemeler
 

Çevre ve Orman Bakan Veysel Erolu, Afyonkarahisar’da çiftçilere yamurlama sulama ve damlama sulama projesesi için kredi destei vereceklerini bildirdi.

 Erolu, çiftçilerin, aldklar krediyi 3 yl hiç ödemesiz, 15 yl geri ödemeli, sfr faizle geri ödeyeceklerini söyledi.

 

Bakan Erolu, yamurlama sulama projesi için verilen destein yüzde 50'sini, damlama sulama projesi için verilen destein de yüzde 60'n çiftçilere hibe edeceklerini kaydetti. Erolu, çiftçilerin yamurlama sulama projesi için aldklar parann sadece yüzde 50'sini, damlama sulama projesi için aldklarn parann da yüzde 40'n, 15 ylda faizsiz ekilde geri ödeyeceklerini bildirdi.

 

Çevre ve Orman Bakanl, Aflonkarahisar Valilii, Devlet Su leri (DS) Genel Müdürlüü ve Afyonkarahisar l Özel daresi ibirliiyle Afyonkarahisar Rehberlik Aratrma Merkezi (RAM)'nde 'Afyonkarahisar'n Yeralt Sulama Tesislerinin Hayata Geçirilmesi ve Sulama Kooperatiflerine Mali Destek Program' konulu toplantda konuan Çevre ve Orman Bakan Veysel Erolu, Afyonkarahisarl çiftçilerin daha iyi ürün alabilmesi ve suyu daha iyi kullanabilmesi için destek vereceklerini bildirdi.

 

Çiftçilerin, damlama sulama ve yamurlama sulama projelerine verilmek üzere, l Özel dareye ihale yaplmas için 21 milyon TL’nin yüzde 10’unu gönderdiklerini aktaran Bakan Erolu, bu parann ucunun açk olduunu söyledi.

 

Yamurlama sulama yapan çiftçilere yüzde 50, damlama yapan çiftçilere de yüzde 60 hibenin devlet tarafndan verileceini belirten Erolu, “Geri kalan para ise 3 yl ödemesiz, 15 ylda sfr faizle geri ödenecek. lk 3 ylda hiç ödeme yapmayacaklar. Paray 15 yl içerisinde faizsiz bir ekilde ödeyecekler.” dedi.

 

lde çok kuyu açldn, bunun yan sra kaçak kuyularn da olduunu ve su seviyesinin iyice indiini dile getiren Erolu, “Yani neticede bunun bir snr yok. Artk telafisi de mümkün olmaz. Vereceimiz destek çok önemli bir imkan. Bu, bir frsattr. Biz baraj, gölet ve sulama tesislerini yapyoruz. Yapmaya devam edeceiz. Baz yerlerde yer alt suyu baraj ve göleti yapma imkan yok. Yer alt suyu var. Orada yer alt suyu ebeke sistemlerini hemen ihya edelim. Bize proje getirin. Getirin projeyi hemen biz ödemeye hazrz. Allah'a ükür paramz bol.” diye konutu.

 

Afyonkarahisar Valisi rfan Balkanlolu da ilde sulanabilecek, bu imkana sahip olabilecek bütün araziyi sulama programna alacaklarn söyledi.

 

Burada asl amacn, damlama ve yamurlama sulama olduunu dile getiren Balkanlolu, “Bu paray; köylümüze, çiftçimize feda olsun anlamnda hibe ediyoruz. Karlnda para istemiyoruz. lk 3 ylda ödenmeyecek. Bu konuda derhal proje ve ihale çalmalarna balayacaz. Ödenein yüzde 10’u geldi. Pazartesi gününden itibaren ihale sürecine balyoruz. Bu frsat bir defa ele geçer. Frsat elde iken bunu deerlendirelim. Talepte bulunmanz bekliyoruz. Afyonkarahisar’da sulanmadk 1 metrekare yer brakmayalm. Bir de uzun vadede daha uzun yllar bu suyu kullanabilmek için dalama sulamaya geçmemiz gerekiyor. Su israf arazimize zarar veriyor. Suyumuzu israftan kaçnarak kullanmalyz.” dedi.

 

Toplantya, ilçe kaymakamlar, belediye bakanlar, DS görevlileri, Sulama Birlii bakanlar katld.

 

 

 

 

 

 

http://www.haber7.com/

Ekleme Tarihi
14.03.2011
Ekleyen Kii
gidatarim2


Link: Sulama yapacak iftilere sfr faizli kredi
  HABERLER
>> Ariv in Tklaynz