ifti Defteri
    TRKYENN EN GVENLR
                GIDA, TARIM ve HAYVANCILIK PORTALI

E-Posta
ifre
Beni Hatrla    
. Unuttum | ye Ol
Bugn: 03 Haziran 2023 Cumartesi
Haberler Yazarlarmz Basndan Makaleler Gnlk Teknik Bilgiler Etkinlikler Foto Galeri Video Galeri
 uan Buradasnz: Ana Sayfa »  HABERLER » 
facebook
Twitter
 ANA SAYFA
 Gda
 ecek
 Tarla Bitkileri
 Sebzecilik
 Meyvecilik
 Hayvanclk
 Su rnleri
 Orman, Peyzaj
 Organik Tarm
 evre, Enerji
 Biliim, Teknoloji
 Tarm Tedarik
 Ekonomi, Lojistik
 Tarmsal Desteklemeler
toprak srme 

Atatürk Üniversitesi Ziraat Fakültesi Toprak Bölümü Öretim Üyesi Prof. Dr. Takn Özta, önümüzdeki birkaç hafta içerisinde topran ilemeye balayacak olan Erzurumlu çiftçileri uyard. Özta, “Toprak tavnda ilenmeli, ar tarm aletleriyle toprak sktrlmamal.” dedi. 

 

AIR TARIM ALETLER 

 

Tarmda giderek geni kesimlere yaylan modernizasyonun, topraa zarar verdii hallerinin de bulunduu bildirildi. Atatürk Üniversitesi Ziraat Fakültesi Toprak Bölümü Öretim Üyesi Prof. Dr. Takn Özta, ar tarm aletleri yüzünden toprak kalitesinin dütüüne dikkati çekerek, çiftçilere toprak ileme uyarsnda bulundu. Geçmi yllarda karasaban kullanmak suretiyle ilenen topran, yrtma metoduna tabi tutulmas nedeniyle çok daha verimli bir hal aldn vurgulayan Özta, “Ar tarm aletleri maalesef günümüzde topran nefes almasn önlüyor. Çünkü ar yük altnda ezilen toprakta, bitki köklerinin rahat hareket etme kabiliyeti de azalyor.” diye konutu. 

 

YIRTMA YÖNTEM 

 

Topran, yrtma diye tabir edilen yöntemle ilenmesinin, bitki artklarn da topraa kartryor olmas nedeniyle ürün verimini de olumlu yönde etkilediini kaydeden Özta, ar tarm aletleriyle yaplan ileme yönteminin ise, devirme diye tabir edildiini belirtti. Erzurum ve yöresinde önümüzdeki birkaç hafta içerisinde toprak ileme faaliyetlerine balanacan dile getiren Prof. Dr. Takn Özta, “Topra ilerken nem oranndan tutun da, tavna kadar dikkat etmek ve ona göre ie koyulmak gerekiyor. Fakat günümüzde maalesef bu önemli ayrntlar hiç hesaba katmyoruz. Topra tavnda ilemediimiz gibi, bavurduumuz yöntemlerle de, topran agronomik yapsn bozuyoruz.” eklinde konutu. 

 

ÇFTÇLERE TOPRAK LEME TAVSYELER 

 

Erzurumlu çiftçilere önemli tavsiyelerde bulunan Prof. Dr. Özta, “Çiftçilerimiz topra ilemeden önce tavna dikkat etmeliler. Eer topraktaki nem ve su oran yüksekse, kesinlikle ilemeden uzak durmallar. Bununla birlikte ar baz toprak ileme aletlerini mümkün olduu müddetçe kullanmamallar. Topran dokusuna zarar vermeden ileme yaparken, bitki artklarnn toprak yüzeyinde kalmasna özen göstermeliler. Çünkü bu yolla topran besin deeri artacaktr. Topra devirmeye deil, tam tersine yrtmaya özen göstermeliler. Toprakta taban ta olmas gibi hallerde ise, yüzlek ileme yapmallar.” dedi. 

 

Prof. Dr. Takn Özta, arzu edilen biçimde ilenen topraa ek olarak, bölgenin artlarna uygun tohum seçimi yaplmas halinde ise, elde edilecek üründeki kalitenin en yüksek düzeye ulaacan vurgulayarak, “Daha fazla ve kaliteli ürün elde etmek isteyen üreticilerimiz, bu iki faktörü mutlaka hesaba katsnlar. Topra dokusunu bozmadan ilesin, ardndan en uygun tohumu kullansnlar. Çünkü toprak kendisine gösterilen muamelenin karln öyle ya da böyle verecektir.” ifadelerini kulland. 

 

 

 

 

http://www.erzurumgazetesi.com.tr/

Ekleme Tarihi
15.03.2011
Ekleyen Kii
gidatarim2


Link: zta iftileri uyard
  HABERLER
>> Ariv in Tklaynz