ifti Defteri
    TRKYENN EN GVENLR
                GIDA, TARIM ve HAYVANCILIK PORTALI

E-Posta
ifre
Beni Hatrla    
. Unuttum | ye Ol
Bugn: 03 Haziran 2023 Cumartesi
Haberler Yazarlarmz Basndan Makaleler Gnlk Teknik Bilgiler Etkinlikler Foto Galeri Video Galeri
 uan Buradasnz: Ana Sayfa »  HABERLER » 
facebook
Twitter
 ANA SAYFA
 Gda
 ecek
 Tarla Bitkileri
 Sebzecilik
 Meyvecilik
 Hayvanclk
 Su rnleri
 Orman, Peyzaj
 Organik Tarm
 evre, Enerji
 Biliim, Teknoloji
 Tarm Tedarik
 Ekonomi, Lojistik
 Tarmsal Desteklemeler
bierdver sertifika 

Samsun’un Vezirköprü ilçesinde, Samsun l Tarm Müdürlüü ve Vezirköprü Halk Eitimi Merkezi ibirliiyle düzenlenen, biçerdöver operatörü yetitirme kursu, yazl snavn ardndan yaplan uygulamal snavla sona erdi.
 
Samsun’un Vezirköprü ilçesinde, Samsun l Tarm Müdürlüü ve Vezirköprü Halk Eitimi Merkezi ibirliiyle düzenlenen, biçerdöver operatörü yetitirme kursu, yazl snavn ardndan yaplan uygulamal snavla sona erdi. 
 
Samsun Çiftçi Eitim ube Müdürü Hasan Baaran, yapt açklamada “Biçerdöver operatörü kursu açmadaki amacmz, hasadn en uygunekilde yaplarak, hasat srasnda ürünlerde oluacak zayiat en azaindirilmektir." dedi. Bunun yannda kursiyerlere arac tanma, araçlarn en üst düzey performans ve verimlilikte nasl kullanabileceklerini göstermeye çaltklarn kaydeden Baaran, kursiyerlerin 14 günlük eitimin ardndan hasat döneminde tarlalara girecek seviyeye geldiklerini belirtti.
 
Vezirköprü’deki kursun bu yl içinde açlan 3. kurs olduunu aktaran Baaran, "Daha önce Bafra ilçesinde 2 kurs açtk, bir tane de Havza ilçemizde açacaz. Vezirköprü’de 20 kursiyerimiz, belge sahibi olarak artk Avrupa’nn her tarafnda biçerdöver operatörlüü yapmaya hakkazandlar. Biz yaptmz eitimlerin faydasn çok çabuk gördük. Türkiye’de, hasatta normal olarak kabul edilen ürün zayiat yüzde 3‘tür. Samsun snrlarnda, geçen yl için ölçülen ürün zayiat yüzde 1,16 oldu. Bu yaplan eitimlerin ve kurslarn baarya ulatn gösteriyor. Biz yenieitimlerle bu zayiat daha da aalara çekmeye çalyoruz.” eklinde konutu.
 
Kursiyerlerden Sefa Salam (24) kurstan önce biçerdöveri bir bütün olarak tandn ifade ederek, imdi ise hangi parçann ne ie yaradn, nasl ayarlandn ve en az zayiatla ürün hasat etmenin inceliklerini örendiini söyledi. Salam, ald biçerdöver operatörü belgesi ile artk Vezirköprü’de, Türkiye’nin herhangi bir yerinde, hatta yurt dndaçalabileceini belirtti. 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Ekleme Tarihi
25.03.2011
Ekleyen Kii
Mert KKER


Link: VezirkprDe Bierdver Operatrleri Sertifikal Oldu
  HABERLER
>> Ariv in Tklaynz