ifti Defteri
    TRKYENN EN GVENLR
                GIDA, TARIM ve HAYVANCILIK PORTALI

E-Posta
ifre
Beni Hatrla    
. Unuttum | ye Ol
Bugn: 31 Mays 2023 aramba
Haberler Yazarlarmz Basndan Makaleler Gnlk Teknik Bilgiler Etkinlikler Foto Galeri Video Galeri
 uan Buradasnz: Ana Sayfa »  HABERLER » 
facebook
Twitter
 ANA SAYFA
 Gda
 ecek
 Tarla Bitkileri
 Sebzecilik
 Meyvecilik
 Hayvanclk
 Su rnleri
 Orman, Peyzaj
 Organik Tarm
 evre, Enerji
 Biliim, Teknoloji
 Tarm Tedarik
 Ekonomi, Lojistik
 Tarmsal Desteklemeler
Dzce 

 DÜZCE (HA) - Düzce l Tarm Müdürü Ayhan Ünal, üreticinin gelirini arttrmak amacyla ve Düzce'de fnda alternatif çalmalar kapsamnda çeltik projesinin uygulandn söyledi. Ünal, üreticiye yaklak 25 ton civarnda çeltik tohumu dattklarn, üretim alannn 3 bin 500 dekar civarnda olacan belirtti.

 

Düzce'nin Konuralp Beldesinde çiftçiye çeltik datm töreni yapld. Burada konuan l tarm müdürü Ünal, 2009 ylndan itibaren Düzce'de çeltik üretimini gelitirme projesinin uygulandn kaydederek “Proje için l Özel dareden destek alyoruz. Ayrca çiftçi katks alyoruz. Bunlar karlnda Düzce'deki çeltik üreticilerin sertifikal çeltik tohumu getiriyoruz. 25 ton civarnda çeltik dattk. Projenin uygulanmas ile beraber Düzce'de çeltik alanlar bin 300 dekardan 2 bin 600 dekara yükseldi. Bu sene 3 bin 500 dekar civarnda olacak. Ayrca verim ve kalitede ciddi art oldu” diye konutu
 
DÜZCE'DE BUDAY ÜRETM GELTRLECEK
 
Üreticinin gelirini arttrmak amacyla ve Düzce'de fnda alternatif çalmalar kapsamnda çeltik projesinin uygulandn belirten Ünal, buday üretiminin de gelitirileceine dikkat çekerek “Bu projemiz 3. yln tamamlayacak. nallah bunun aynsn buday üretimde de yapacaz. Bu projede güzel, baarl sonuçlar aldk. u anda 2 yldr Düzce'de buday üretim tekniinin analizini yapyoruz. Sonbaharda sertifikal tespitlerimizi yaptk. Ayn projeyi buday üretiminin gelitirilmesinde kullanacaz. Baarl sonuç alacamza inanyoruz” dedi.
Düzce Sulama Birlii Bakan Necmettin Kavak, tohum datmnn çiftçi için bulunmaz bir destek olduunu söyledi. Sulama ücretleri ile ilgili hatrlatmada bulunan Kavak “30 TL çeltik fiyat dönüm bana iken 45 TL'ye çkmasn istemiyoruz. Çiftçiye katk salayalm derken zarar ettirmeyelim. Düzce için bulunmaz alternatif bir ürün. Düzce 10 bin dekar gibi alana dikilecek çeltik alanmz var. nallah bu her yl artar. Geçen yl 2 bin 500 tona yakn çeltik çkt. Düzce'de bu ylda 5 bin tona çkartmay hedefliyoruz” diye konutu. Konumalarn ardndan çiftçilere çeltik tohumlar datld.
 
 
 
 

Ekleme Tarihi
19.05.2011
Ekleyen Kii
gidatarim2


Link: Dzce'de iftiye eltik destei
  HABERLER
>> Ariv in Tklaynz