ifti Defteri
    TRKYENN EN GVENLR
                GIDA, TARIM ve HAYVANCILIK PORTALI

E-Posta
ifre
Beni Hatrla    
. Unuttum | ye Ol
Bugn: 31 Mays 2023 aramba
Haberler Yazarlarmz Basndan Makaleler Gnlk Teknik Bilgiler Etkinlikler Foto Galeri Video Galeri
 uan Buradasnz: Ana Sayfa »  HABERLER » 
facebook
Twitter
 ANA SAYFA
 Gda
 ecek
 Tarla Bitkileri
 Sebzecilik
 Meyvecilik
 Hayvanclk
 Su rnleri
 Orman, Peyzaj
 Organik Tarm
 evre, Enerji
 Biliim, Teknoloji
 Tarm Tedarik
 Ekonomi, Lojistik
 Tarmsal Desteklemeler
Genetik mhendisleri artacak keif 

Bilim insanlarnn yapt bir keif, modern günümüzün nimetlerinden biri olduu düünülen “genetii deitirilmi pirinçlerin” hiç de teknoloji ürünü olmadn gösterdi.

Japonya’nn Kobe Üniversitesi tarafndan yaplan aratrmaya göre, binlerce yl önce yaayan çiftçiler, farkl pirinç türlerini seçerek genlerini kartrd. Böylece ideal pirinç türünü ortaya çkarmay baararak ürünlerinden daha fazla getiri elde etmeyi baardlar. 

Japon bilim insanlarnn pirincin alt türleri üzerinde yapt incelemede, tüm DNA bilgilerini içeren genomlar analiz edildi. Analizin sonucunda, Çinli çiftçilerin SD1 olarak bilinen geni çeitlendirilerek pirinç bitkisinin gövde uzunluunu ksalttklarn ortaya çkard. 

Aratrma ekibinin bandaki isim Dr. Masanori Yamasaki, SD1’in son 50 ylda pirinç yetitirilmesinde en önemli role sahip gen olduuna dikkat çekti. SD1 üzerinde yaplan deiiklikler, pirincin daha ksa sürede olgunlamasn, irilemesini salad gibi üretim miktarn da artrd.

 

YERLEK HAYATIN ETKS

Yamasaki, antik çalarda yaam olan çiftçilerin yapay seleksiyon yöntemiyle SD1 üzerinde deiiklik yaptklarn ve daha ksa gövdeli pirinç bitkisi üretmeyi baardklarn belirtti. 

Yamasaki, “Antik insanlar yerleik hayata geçtikleri dönemde yapay seleksiyon yöntemi kullanmaya balad… Zamanla meyve ve tahl üretiminde verimlilik ve miktar artt. Elde ettiimiz bulgular antik insanlarn SD1 üzerinde deiiklik yapmay baard ve tarmdaki devrimi sanlandan çok daha önce gerçekletirdikleri yönünde” dedi.

 
 
 
 
 
 

Ekleme Tarihi
08.06.2011
Ekleyen Kii
gidatarim2


Link: Genetik mhendisleri artacak keif
  HABERLER
>> Ariv in Tklaynz