ifti Defteri
    TRKYENN EN GVENLR
                GIDA, TARIM ve HAYVANCILIK PORTALI

E-Posta
ifre
Beni Hatrla    
. Unuttum | ye Ol
Bugn: 30 Mays 2023 Sal
Haberler Yazarlarmz Basndan Makaleler Gnlk Teknik Bilgiler Etkinlikler Foto Galeri Video Galeri
 uan Buradasnz: Ana Sayfa »  HABERLER » 
facebook
Twitter
 ANA SAYFA
 Gda
 ecek
 Tarla Bitkileri
 Sebzecilik
 Meyvecilik
 Hayvanclk
 Su rnleri
 Orman, Peyzaj
 Organik Tarm
 evre, Enerji
 Biliim, Teknoloji
 Tarm Tedarik
 Ekonomi, Lojistik
 Tarmsal Desteklemeler
 

IGC'NN RAPORUNA GÖRE, ÇN VE HNDSTAN'DAK YÜKSEK REKOLTELERE BALI OLARAK DÜNYA PRNÇ ÜRETMNN 10 MLYON TON ARTILA 450 MLYON TONA ULAMASI BEKLENYOR -TÜKETMN DE 448 MLYON TON OLACAI TEMMUZ 2010/HAZRAN 2011 DÖNEMNDE STOKLARIN REKOR ARTILA 96 MLYON TONA ÇIKACAI ÖNGÖRÜLÜYOR


BURSA (A.A) - Zafer Akpnar - Uluslararas Hububat Konseyi'nin (IGC), raporuna göre, Çin ve Hindistan'daki yüksek rekoltelere bal olarak Temmuz 2010/Haziran 2011 döneminde dünya pirinç üretiminin, 10 milyon ton artla 450 milyon tona ulamas bekleniyor. 
 
     A.A muhabirinin IGC'nin raporundan ald bilgiye göre, geçen dönem 440 milyon ton düzeyinde gerçekletii belirtilen dünya pirinç üretiminin, Temmuz 2010/Haziran 2011 döneminde, yüzde 2 orannda yükselile 450 milyon ton olarak gerçekleecei öngörülüyor. 
     Konsey, üretim öngörüsünün geçen yldan artrlmasnn, Çin ve Hindistan'n yüksek rekoltelerinden kaynaklandn belirtiyor. 
 
     Ayn dönemlerde dünya pirinç tüketiminin ise 11 milyon ton artla 448 milyon tona ulaaca tahmin ediliyor. 
 
     Geçen dönem 31 milyon ton düzeyinde gerçekletii belirtilen pirinç ticareti ise bu sezon, 30,3 milyon ton civarnda öngörülüyor. Konsey, dünya pirinç ticaretinin geçen ylki yükselmeden sonra, Filipinler'e olan teslimatlardaki büyük düme nedeniyle yüzde 2 civarnda düeceini belirtiyor. 
 
     Üretim ve tüketime ilikin tahminler nda, dünya pirinç stoklarnn, Temmuz 2010/Haziran 2011 döneminde, 2 milyon ton yükselile, rekor düzey olan 96 milyon tona ulamas bekleniyor. 
 
     Balca ihracatçlarn (ABD, Hindistan, Pakistan, Tayland ve Vietnam) 2009/10 sezonunda 28 milyon ton olarak gerçekletii belirtilen dönem sonu pirinç stoklarnn, 29 milyon tona çkaca tahmin ediliyor. 
     
     -MISIRDA ÜRETM VE STOKLAR AZALDI- 
     
     Öte yandan, ayn dönemler içinde dünya msr üretiminin ise geçen sezona göre 3 milyon tonluk azalmayla 812 milyon tona gerilerken, tüketimin ise 26 milyon tonluk artla 843 milyon ton olarak gerçekleecei belirtiliyor. 
 
     Üretimin tüketimi karlayamamas nedeniyle dönem sonu msr stoklarnn 29 milyon tonluk azalmayla 121 milyon tona dümesi bekleniyor. 

Ekleme Tarihi
30.06.2011
Ekleyen Kii
ahin yaylac


Link: Dnya Pirin retimi 10 Milyon Ton Artt
  HABERLER
>> Ariv in Tklaynz