ifti Defteri
    TRKYENN EN GVENLR
                GIDA, TARIM ve HAYVANCILIK PORTALI

E-Posta
ifre
Beni Hatrla    
. Unuttum | ye Ol
Bugn: 31 Mays 2023 aramba
Haberler Yazarlarmz Basndan Makaleler Gnlk Teknik Bilgiler Etkinlikler Foto Galeri Video Galeri
 uan Buradasnz: Ana Sayfa »  HABERLER » 
facebook
Twitter
 ANA SAYFA
 Gda
 ecek
 Tarla Bitkileri
 Sebzecilik
 Meyvecilik
 Hayvanclk
 Su rnleri
 Orman, Peyzaj
 Organik Tarm
 evre, Enerji
 Biliim, Teknoloji
 Tarm Tedarik
 Ekonomi, Lojistik
 Tarmsal Desteklemeler
13 Yl Sonra Gelen Tescil, Bafra Halkn Sevince Bodu 

Samsun’un Bafra Ovas’nda yetitirilen pirinç, Karadeniz Tarmsal Aratrma Enstitüsü (KTAE)’nün Çeltik Islah Aratrmalar Projesi kapsamnda ‘Bafra Yldz’ adyla tescillendi. 13 yl süren çabann ardndan tescillenen Bafra Yldz’nda çiçekleme döneminden sonra salkm uçlarnda krmzlk oluuyor. 
 
        lçede yetien pirincin ‘Bafra Yldz’ adyla tescillenmesi, Bafrallar sevindirdi. lçede 47 köyde 2 bin 260 çiftçinin 104 bin 524 dekar alanda çeltik yetitiricilii yaptn hatrlatan Bafra Kaymakam Ayhan Boyac, Bafra Yldz adl çeltik çeidiyle tescillenen Bafra pirincinin markalatn söyledi. Bafra ekonominin tarma dayal olduunun altn çizen kaymakam Boyac, "Bu kadar büyük bir alanda çeltik ekimi yapld halde Bafra'nn pirinç piyasasnda isminin geçmemesi çok üzücü bir durum. Bafra yllardr tarm adna ülke genelinde marka olmutu. Artk Bafra Yldz pirinci ile pirinç piyasasnda ismimiz kalc olacak.” dedi. 
 
        Bafra Ziraat Odas Bakan Salt Karagöl da Bafra pirincinin marka halinde raflarda yer alarak tüketiciye sunulmasnn sevindirici olduunu bildirdi. lçede 50 yldr çeltik yetitiricilii yapldn vurgulayan Bafra Tarm Müdürü Ahmet Dursun ise Bafra Yldz’nn kalite ve lezzet yönünden tüketicilerin birinci tercihi olmaya devam edeceini kaydetti. Geçen yl 34 köyde bin 817 çiftçinin 88 bin dekar alanda çeltik yetitiricilii yaptn ve 79 bin ton çeltik elde edildiini ifade eden Dursun, “Çeltiin ilçemize yllk 7 milyon TL’lik katks var. Özellikle son yllarda sebze fiyatlarnn düük olmas nedeniyle çeltik, üreticinin can simidi olmutur. Sertifikal çeltik tohumu kullanmn artmas dolaysyla ortalama verim 900-1000 kilograma kadar yükselmitir." bilgisini verdi. 
 
        KTAE Teknik ler Müdür Yardmcs ve Bafra Yldz’nn slahçs Mevlüt ahin, Edirne ve Balkesir’den sonra en fazla çeltiin Samsun'da yetitirildiinin altn çizdi. lçenin iklim toprak yaps ve arazi uygunluu bakmndan çeltik üretimi için en uygun bölgelerden birisi olduuna dikkat çeken ahin, “Karadeniz Bölgesi Çeltik Islah Aratrmalar Projesi kapsamnda yürüttüümüz çalmalar neticesinde gelitirdiimiz çeidi, 'Bafra Yldz' ismiyle tescillettik. Bafra Yldz, Ballilla-28 çeidiyle TR666-8-1-1-1 hattnn melezlenmesinden elde edildi. Yaplan 4 yllk verim denemesinde 650-815 kilogram arasnda verim elde ettik. Bitki boyu 90-95 santimetre arasnda. Kaln sapl olduu için yatmaya dayankl, salkmda tane says 140-150 arasnda olup mevcut çeitler arasnda en fazla salkmda tane saysna sahip çeittir. Krksz randman yüzde 50-60 arasnda. Su alp ime indeksi dier çeitlerden daha yüksek olup pilavlk kalitesi ise yüksektir." ifadelerini kulland. (CHAN)

Ekleme Tarihi
25.07.2011
Ekleyen Kii
ahin yaylac


Link: 13 Yl Sonra Gelen Tescil, Bafra Halkn Sevince Bodu
  HABERLER
>> Ariv in Tklaynz