ifti Defteri
    TRKYENN EN GVENLR
                GIDA, TARIM ve HAYVANCILIK PORTALI

E-Posta
ifre
Beni Hatrla    
. Unuttum | ye Ol
Bugn: 03 Haziran 2023 Cumartesi
Haberler Yazarlarmz Basndan Makaleler Gnlk Teknik Bilgiler Etkinlikler Foto Galeri Video Galeri
 uan Buradasnz: Ana Sayfa »  HABERLER » 
facebook
Twitter
 ANA SAYFA
 Gda
 ecek
 Tarla Bitkileri
 Sebzecilik
 Meyvecilik
 Hayvanclk
 Su rnleri
 Orman, Peyzaj
 Organik Tarm
 evre, Enerji
 Biliim, Teknoloji
 Tarm Tedarik
 Ekonomi, Lojistik
 Tarmsal Desteklemeler
hasat 

Çiftçinin Yüzü Gülüyor
 
AKSARAY'DA 2011 HUBUBAT HASAT DÖNEM SONA ERD, 2010 YILINDA 800 BN TON OLARAK GERÇEKLEEN REKOLTE 2011 YILINDA 1 MLYON 250 BN TONA ULATI -GIDA, TARIM VE HAYVANCILIK L MÜDÜRÜ ÖZTORUN: ''HUBUBATTA REKOLTE VE KALTE YÜKSEK''

AKSARAY (A.A) - Adem Koçak - Aksaray Gda, Tarm ve Hayvanclk l Müdürü Recep Öztorun, Aksaray'da 2011 hasat döneminin tamamlandn belirterek, 2010 ylnda 800 bin ton hububat rekoltesi gerçekletiini, rekor yalarla birlikte 2011 yl üretim döneminde toplam rekoltenin tahmini olarak 1 milyon 250 bin tona yaklatn söyledi. 
     Öztorun, A.A muhabirine yapt açklamada, Aksaray da toplam arazinin yüzde 54.4'ünü oluturan tarm alann 420 bin 430 hektar olduunu, bununda yüzde 86'snda kuru, yüzde 14'ünde sulu tarm yapldn bildirdi. 
     Aksaray'n zirai üretimde Türkiye'de ilk 35 il içinde yer aldn belirten Öztorun, tahllar, eker pancar, yem bitkileri, yumrulu bitkiler, sebze, çerezlik ve yalk ayçiçei gibi ürünlerin Aksaray'da üretiminin yapldn vurgulad. 
     2011 yl hububat hasat döneminin Aksaray'da sona erdiini, yüksek rekolte ve kaliteli ürün ile çiftçinin bu yl daha iyi kazandn ifade eden Öztorun, unlar kaydetti: 
     ''Aksaray'da rekor yalar, özellikle kraç alanlardaki ekili ürünün su ihtiyacn karlad. Ekili alanlarda süne, kml ve dier hububat hastalklar ile ilgili yaptmz mücadelelerin de katksyla hububat üretiminde il genelinde ortalama yüzde 50 rekolte art gerçekleti. 2010 ylnda toplamda 800 bin ton olarak gerçekleen hububat rekoltesi, bu yl yaklak olarak 1 milyon 250 bin tona ulamtr. Bu durum çiftçileri olduu kadar bizleri de memnun etmitir.'' 
     
     TARIMSAL SANAY DE HIZLA BÜYÜYOR 
     
     Aksaray'da tarm ve hayvancln, sanayisi ile birlikte gelitiini anlatan Öztorun, özel müteebbisler tarafndan tahl silolar, ham ya fabrikalar kurulduunu belirtti. 
     Tarmsal faaliyetlerin daha bilinçli yaplmas için çiftçi eitimlerine büyük önem verdiklerini dile getiren Öztorun, öyle devam etti: 
     ''l Müdürlüümüz bünyesindeki ziraat mühendislerimizle birlikte çiftçi eitimi ve bilinçli tarm yaplmasna arlk veriyoruz. Bakanlmzca çiftçilere verilen bitkisel ve hayvansal desteklemeler yannda, modern tarm alet ve ekipmanlarnn desteklenmesi ve yaplan bu desteklemelerin etkin, yaygn olarak uygulanmas, tarmsal üretimde verim ve kalite artna katk salamaktadr.'' 

Ekleme Tarihi
11.08.2011
Ekleyen Kii
ahin yaylac


Link: iftinin Yz Glyor
  HABERLER
>> Ariv in Tklaynz